اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

براساس گزارشات رسیده، عامل اختطاف سه شاهزاده سعودی حاکمیت بوده است!

اطلاعات جدید درباره سه شاهزاده‌ سعودی که از مخالفان خاندان آل‌سعود هستند و قبلاً ناپدید شده‌اند نشان می‌دهد که آنها توسط حاکمیت اختطاف شده‌ و بر خلاف میل شان به کشور بازگردانده شده‌اند.

سلطان بن ترکی عبدالعزیز، مقیم ژنیف و بعدا ماساچوست، ترکی بن بندر، مقیم پاریس و سیف النصر، مقیم میلان سه شاهزاده سعودی هستند که در دو سال گذشته ناپدید شده‌اند.

مستند جدیدی از رسانه دولتی بی‌بی‌سی عربی که قرار است بزودی پخش شود حاکی از آن است که این سه شاهزاده هر سه در خاک کشورهای اروپایی اختطاف شده و با هدف ساکت کردن صدای سه عضو بلندپایه جدا شده از حاکمیت، به ریاض برگردانده شده‌اند.

سلطان که بلندپایه‌ترین عضو این گروه سه نفره است، جَنیوری 2016 توسط یک طیاره دولتی به ریاض انتقال داده شد. به وی گفته شده بود او با این طیاره به قاهره خواهد رفت تا پدرش را ملاقات کند.

برخی از 18 نفری که در این طیاره با سلطان هم‌سفر بودند به تهیه‌کننده گان این مستند گفته‌اند که طیاره به جای عزیمت به مصر به سمت ریاض تغییر مسیر داد. بعد از نشستن طیاره، مردان مسلح سلطان را اختطاف کردند. او با فریاد از تیم محافظانش می‌خواست که با سفارت امریکا تماس بگیرند. از آن تاریخ به بعد، خبری از این شاهزاده بلندپایه در دست نیست.

سلطان از جمله شاهزاده‌هایی است که قبلاً خواستار ایجاد اصلاحات در پادشاهی مستبد عربستان شده بود. وی همچنین در سال 2003 با تنظیم شکوائیه‌ای اعضای خاندانش را به تلاش برای اختطاف و انتقالش به ریاض در سال 2003 متهم کرده بود.

ترکی بن بندر، که زمانی از اعضای بلندپایه پولیس بود بعد از مشاجره‌ای شدید با اعضای خاندانش بر سر وراثت، به پاریس گریخت. او در سال 2012 دستگیر شد و پس از آن اقدام به نوشتن مقالات و نشر ویدیوهایی در انتقاد از حاکمیت عربستان سعودی کرد.

وی از اواخر 2015 ناپدید شد. مستند بی‌بی‌سی می‌گوید تنها رد یافت‌شده از او در مقاله‌ای در یک روزنامه مراکشی است. در این مقاله عنوان شده او بعد از سفر به مراکش از فرانسه، به درخواست عربستان سعودی به ریاض بازگردانده شده است.

نزدیک به همین زمان، سیف‌ النصر هم ناپدید شد. این شاهزاده سعودی هم از نامه‌ای که خواستار سرنگونی پادشاهی عربستان بود حمایت کرده بود.

یکی از دوستان او خالد بن فرحان معتقد است که به او گفته شده برای عقد یک قرارداد تجاری با طیاره میلان راهی رم خواهد شد، اما او هم در نهایت سر از ریاض درآورد.