اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی که دو سال از زمان تعیین شده برای خروج قطعی و کامل نیروهای ناتو و مشخصا امریکایی ها از افغانستان می گذرد همچنان با آغاز هر سال جدید میلادی موضع گیری کاخ سفید مبنی بر حضور مدت دار در قلب آسیا صریح تر و جدی تر می شود.

 

بدین منظور، هرازگاهی گزارش اداره نظارت سیگار(اداره بازرسی آمریکا) درخصوص افغانستان منتشر و مخابره می شود که حاوی انواع و اقسام بدبینی ها و تنگ نظری ها نسبت به امنیت و ثبات و فساد و قانونمندی در کشورمان است. تا شاید راه حضور یانکی ها صاف تر گردد.

 

گرچه این اداره می کوشد با انواع و اقسام ترفندهای بروکراسی، خود را جهانی و غیر دولتی و بیطرف و شفاف و متعهد به اصول حرفه ای بنماید اما برکسی پوشیده نیست که سیگار خود یک ترفند است و یک نهاد دولتی وابسته به خط مشی امریکا در درون امریکا است.

 

در واقع تاکنون گزارش های جهت دهی شده ی سیگار، نه در جهت شفاف سازی و تسهیل امنیت و ثبات که در راستای تایید برنامه های درازمدت کاخ سفید از جمله حضور نظامی در افغانستان بوده است همانگونه که افراد و نهادهای مورد انتقاد این سازمان باصطلاح جهانی، در ضدیت یا درحال فاصله گرفتن از طرح های امریکایی بوده اند.

 

در همین راستا، عکس العمل های حکومت نصفه و نیمه ی مرکزی در افغانستان جای بسی درنگ دارد که چگونه می شود که نسبت به ادعای اخیر سیگار مبنی بر خارج شدن کنترل بیش از یک سوم کشور از دست دولت و افتادن بدست طالبان واکنش تند نشان می دهد و تکذیب می کند اما….

 

اما نسبت به موضع گیری اخیر فرماندهان امریکایی و کاخ سفید مبنی بر ناامن خواندن افغانستان، تمدید حضور نظامی در خاک کشور تا اطلاع ثانوی و نیز تعویق کاهش تعداد سربازان ناتو، سکوت اختیار کرده و کاملا منفعل و نظاره گر است.

 

دولت وحدت ملی با آن دودستگی مشهود و محسوس خود و نیز ضعف و اختلافات داخلی در اداره ی کشور، سرپرستی شدن ولایات و سقوط ولسوالی ها یکی پس از دیگری مصداق گزارش سیگار درخصوص کنترل یک سوم کشور بدست طالبان است اما همزمان شدن این گزارش با تصمیم کاخ سفید بر حضور دوامدار و نظامی در کشور یک تیر با دو نشان است.

موضوع : اخبار