اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در روز جهانی مهاجرت، رییس جمهور پیشین افغانستان، در سخنانی خطاب به همه ی پناهندگان و آوارگان و مهاجران افغانستانی الاصل در کمپ های اروپایی گفت: “شما ممکن است در خارج از کشور، کارگر روزمزد شوید اما هرگز میلیونر نخواهید شد.”

 

حامد کرزی که پیش از این نیز با جمله معروف خود در این خصوص که “اگر دزدی می کنید در افغانستان خرج کنید و ارز را به خارج از مرز نبرید” نیز سیاست مشخص و شناخته شده ای درخصوص مهاجرت غیرقانونی و فرار از کشور داشت؛ دوباره بر مواضع خود تاکید ورزید.

 

وی که خود سابقه حضور در کشورهای اروپایی و مصروفیت در کارهای سطح پایین اجتماعی و اقتصادی در امریکا را دارد؛ با نهایت ابراز همدردی و درک شرایط دشوار مهاجرت و پناهندگی، مدعی است که افغانستان مأمن و مأوای حقیقی است و هیچ کجا، خانه ی آدم نمی شود!

 

گرچه برخی سیاست های خارجی اشرف غنی و عبدالله نسبت به حکومت حامد کرزی تفاوت هایی داشته است اما شرایط متزلزل و ضعیف افغانستان در منطقه و جهان و نیز سفارتخانه های مفسد کشورمان در دیگر کشورها، به خوبی گویای اوضاع نامناسب مهاجران و عدم تفاوت فاحش ان با مردم ملکی در داخل کشور است.

 

با علم به این نکته است که رییس جمهور سابق افغانستان نیز از اهمیت بازگشت به کشور دم می زند و شرایط نه چندان بهتر آوارگان و پناهندگان در کمپ های اروپایی نسبت به مردم مقیم را تضمین می کند. این درواقع نوعی خودزنی اجباری برای دالرهای امریکایی است.

 

کرزی در شرایطی مشکلات موجود در کشور اعم از فقر و فساد و تبعیض قومی نژادی و بیکاری و بی ثباتی را موقتی خوانده است که جز در دوره اول ریاست جمهوریش، این معضلات و موانع سیر نزولی نداشته و بسرعت درحال صعود و گسترش است.

 

اشرف غنی و دار و دسته اش که جان و مال و آتیه ی مردم مهاجر و پناهنده شان در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی را به دالر و یورو فروختند؛ حال حامد کرزی را چه می شود که این چنین بی امان و پرشتاب از خطرات آوارگی در کمپ ها می گوید و فرمان بازگشت می دهد؟

 

آیا رییس جمهور کنونی از چیزهای پشت پرده ی تلخ و ناگواری آگاه است که با رسانه ها و اذهان عمومی در میان نمی گذارد؟ یا به وی نیز از آن یورو ها رسیده است که خود را مدیون و وام دار سران غربی برای بازگرداندن مهاجران می داند؟