اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برای پایان دادن به ناامنی ها در کشور بیشتر از 10 سال از شیوه های گوناگون استفاده شده است. از جمله برگزاری نشست های ملی و بین المللی جرگه ها، سفرها و میانجی گری کشورهای سومی که ظاهرا برای گفتگوهای صلح و تغییر نگرش پاکستان در مسایل افغانستان بوده است.

حال با توجه به خبر درگذشت ملا محمد عمر رهبر طالبان به وسیله ارتش پاکستان آن هم در زمانی که داعش در کشور نفوذ کرده است، گفتگوهای صلح به کجا خواهد رسید؟ از سویی با جانشینی ملا محمد منصور در میان رهبران و فرماندهان طالبان مقیم در پاکستان نیز اختلافات فاحشی نمایان شده است. پاکستان می توانست این خبر را در سال های آینده مطرح کند.

 

داکتر داوود مرادیان رییس مطالعات استراتژیک افغانستان در این رابطه گفت: ملا عمر یکی از بازیگران مهم سیاست افغانستان در 20 سال گذشته بود. برای ما افغانستانی ها جای تاسف است که پاکستان 20 سال توسط یک ملای گمنام و کم سواد با زندگی ما بازی کرد و این نشان دهنده آن است که ما چقدر حقیر هستیم که پاکستان با راحتی ما را بازی می دهد. البته نباید از پاکستان گله کردف باید از خود گله کرد که چرا اجازه دادیم تا پاکستانی ها با ما بازی کند. مشحص است که اراده پاکستان تداوم جنگ و تداوم نمایشی صلح می باشد چرا که پاکستان اعتقادی به پروسه صلح ندارد.

 

وی افزود: با اعلام خبر مرگ ملا عمر 2 موضوع مشخص شد. یکی به همه ثابت شد که طالبان دست نشانده پاکستان است و دیگری آن که کارگردان اصلی جنگ در کشور نیز خود پاکستانی ها هستند و حال پاکستانی ها توجیه بهتری برای عدم همکاری در پروسه صلح دارند. نقش نمادین ملاعمر یک بخش از به سرانجام رسیدن پروسه صلح بود و با حذف شدن وی و تجزیه طالبان به گروه های مختلف ما چیزی به عنوان پروسه صلح نخواهیم داشت. پنهان کردن مرگ ملاعمر نیز برای انسجام درونی وانسجام روانی طالبان بود.

طالبان یکی از ابزار مهم پاکستان بود و پاکستان نمی خواست با اعلام مرگ ملا عمر طالبان را سقوط کند و امیدوارم سران قدرت از سادگی سیاسی خود شرمنده شوند.

 

رییس دفتر مطالعات استراتژیک در مورد شخصیت جانشین ملا عمر گفت: ملا محمد منصور یکی از قاچاقچیان مواد مخدر بود که پاکستان وی را امیرالمومنین عنوان کرده است. ما 13 سال وقت خود را با ملا عمر تلف کردیم و چند سال دیگر با یک قاچاقچی مواد مخدر به نام ملا منصور وقت خود را تلف کند خواهیم کرد که نشان دهنده همان تداوم سادگی سیاسی برخی از سیاستمداران است. ما باید با طرف اصلی صحبت کنیم و طرف اصلی در حال حاضر پاکستان می باشد.

برای افغانستان 3 استراتژی برای چگونگی رابطه با پاکستان وجود دارد.

یک رابطه دشمنی لفظی وشفاهی وبدون برنامه ریزی، دوم از راه در زاری و بی شرمی سیاسی که نتیجه نخواهد داد و تاکنون هم نتیجه نداده است و راه سوم این که قبول کمین پاکستان تغییر نمی کند. پاکستان در 5 تا 1 سال آینده سیاست خود را در برابر افغانستان و یا هند تغییر نخواهد داد. پس به جای این که امیدوار باشیم پاکستان سیاست خود را تغییر می دهد نگاه و سیاست خود را نسبت به پاکستان تغییر دهیم.

 

این آگاه امور سیاسی در پایان افزود: ما باید از پاکستان عبور کنیم. بدین منظور که روابط تجاری، ترانزیتی و اقتصادی خود را یا کشورهای دیگر گسترش دهیم چرا که کلید پروسه در اسلام آباد نیست بلکه در کابل است. اگر ما بتوانیم دولت خود را تقویت کنیم و نیروهای نظامی و امنیتی خود را تقویت کنیم. زمانی که کابل منظم و مقتدر شد آن زمان خود به خود صلح می آید.

واقعیت را باید پذیرفت که کشورهای منطقه از جمله افغانستان تا 10 سال آینده با مشکل تروریزم مواجه خواهد بود و همچنین باید قبول کرد که گروه هایی از طالبان جنگ را ادامه خواهد داد.

 

وی مشکل اصلی را در سطح نخبگان سیاسی کشور دانست و گفت: مساله قومیت هنوز در افغانستان حل نشده است. درمورد نوع روابط بین الاقوامی میان نخبگان هنوز مشکل داریم، در مورد جایگاه دین همواره میان ما واختلاف نظر وجود داشنه است. در طول 13 سال گذشته نیز دلیل بی نتیجه ماندن گفتگوهای صلح دید قومی طرف ما به بوده است و تا زمانی که ما نگاه قومی داشته باشیم خود به خود شاهد ضعف خواهیم بود.

موضوع : اخبار