اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نگرانی آمریکا از پاکستان، مبنی بر حمایت از تروریست ها، پس از حمله مرگبار طالبان بر ریاست محافظت از رجال برجسته در کابل، آمریکا امروز از پاکستان خواست تا با هیچ گروه تروریستی مدارا نکند و مبارزه جدی با تمام گروه های تروریستی داشته باشد. از این سو حکومت افغانستان هم اعلام کرده است که سیاستش در قبال پاکستان تغییر خواهد کرد و پس از این جنگ هم در اولویت حکومت خواهد بود.

 

نظری پریانی روزنامه نگار، در برنامه «آماج» گفت: این ایده بسیار خوب و آرزویی قشنگ است و مردم امیدوار هستند که به آن آرزوها برسند اما قانع می شوند به این که نخستین قدم ها هم برای رسیدن به آرزوها برداشته شود. اما متاسفانه حکومت وحدت ملی به جای اینکه خلاهایی را که از حکومت قبلی باقی مانده است پر کند، خود دارای خلاهایی است که اجازه نمی دهد که به این آرزوها جامعه عمل پوشانده شود.

 

وی، ادامه داد: ما در وضعیتی به سر می بریم که در مشکلات غرق شده و با آن دست و پنجه نرم می کنیم. مردم هم طاقت شان طاق شده و آنهایی که دل به دریا می زنند از این کشور می روند و باقی به آینده ای نامعلوم چشم دوخته اند.

 

پریانی، در خصوص توانایی یا عدم توانایی این حکومت برای سیاست جنگ در برابر طالبان بیان داشت: این حکومت تا به حال نتوانسته کاری انجام دهد و پس از این هم نمی تواند. تنها کاری که می تواند انجام دهد این است که این وضعیت را حفظ کند. البته اگر نظام برقرار باقی بماند.

 

این روزنامه نگار، سیاست های حکومت های افغانستان را در همسویی با طالبان خوانده و گفت: مشخص است که نه در حکومت قبلی و نه در حکومت فعلی اراده ای برای مبارزه باطالبان وجود ندارد. دیدیم که در سال 2001 طالبان به کلی ناپدید شدند اما سیاستمداران کشور ما مصلحت دیدند که رهبران آنها به کلی از بین نروند و زنده نگاه داشته شوند. این کار به نفع آنها بوده است. مشاهده می کنیم که در زمان اشرف غنی سیاست هایی پیش رو گرفته شد که مطلقاً به نفع طالبان بود. به طور مثال فردی به نام گلاب منگل می رود و در جایی که طالبان ریشه ای ندارد، برای آنها پایگاه می سازد، امکانات می دهد ،آنها را تجهیز و تسلیح می کند. بدین ترتیب طالبان در آنجا هم ریشه پیدا می کنند.

 

وی، ادامه داد: حلقاتی درون حکومت افغانستان هستند که درهمسویی با آی اس آی و دیگر استخبارات جهان عمل می کنند. گلاب منگل مشخص ترین مثال از این افراد است. یکی دیگر از این افراد، والی قندوز بود که در هماهنگی با آی اس آی عمل کرد و قندوز را سقوط داد. وقتی هم رییس جمهور به این اوضاع بی اعتنا است، نشان می دهد که خود نیز با آنها و با طالبان همسو است.

 

پریانی در پایان گفت: هم اکنون سوال همه مردم این است که چرا والی قندوز که با طالبان همکاری کرده و باعث سقوط قندوز شده در زندان نیست؟ چرا گلاب منگل که دندغوری را به طالبان سپرده است مورد پرسش قرار نمی گیرد و مجازات نمی شود؟

موضوع : اخبار