اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مصوبه غیر الزامی پارلمان اروپایی همچنین برگی دیگر بر سکوت مرگبار و ناموجه سازمان ملل متحد در قبال بحران رقت انگیز یمن است و نشان می دهد که این سازمان، چگونه در برابر ابرقدرت ها به نحو حقارت آمیزی سکوت اختیار کرده و چشم خود را به روی مصایب و فجایع تحمیل شده بر مردم بی گناه یمن، بسته است؛ اما این شیوه ای نیست که تا ابد بتواند ادامه پیدا کند.

 

نمایندگان پارلمان اروپا با تصویب طرح تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی، خواستار اعمال ممنوعیت فروش سلاح از سوی کشورهای اروپایی شده‌اند.

 

پارلمان اروپا روز پنجشنبه با تصویب این طرح از بریتانیا، فرانسه و سایر دولت‌های اتحادیه اروپا تقاضا کرد که از این پس به کشوری که متهم به هدف قرار دادن غیر نظامیان در یمن شده است، سلاح نفروشند.

 

نمایندگان این پارلمان که با اکثریت قاطع آرا به تحریم تسلیحاتی رای دادند گفته‌اند که از ماه مارچ گذشته و زمان شروع عملیات نظامی نیروهای به رهبری عربستان سعودی در یمن، بریتانیا مجوز فروش اسلحه با ارزش بیش از ۳ میلیارد دالر را به عربستان صادر کرده است.

 

آلمان هم در نیمه اول ۲۰۱۵ مجوز فروش تسلیحات به ارزش حدود ۲۰۰ میلیون دالر را به این کشور صادر کرد.

 

تصویب این طرح الزام‌آور نیست؛ اما نمایندگان پارلمان اروپا امیدوار اند که دولت‎های اروپایی برای توافق بر سر تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی تحت فشار قرار بگیرند.

 

کارشناسان می گویند که این تصمیم بی تردید هیچ کمکی به پایان وضعیت رقت انگیز مردم یمن و توقف تجاوزات و جنایت های ضد انسانی رژیم سفاک سعودی بر علیه مردم بی دفاع و مسلمان یمن نخواهد کرد؛ زیرا اول اینکه این طرح، الزام آور نیست و ثانیا حتی اگر کشورهای اروپایی، تحت فشار این طرح، تصمیم به تحریم تسلیحاتی رژيم سعودی بگیرند، این رژيم با گسیل دالرهای بادآورده نفتی به سمت امریکا و رژيم اسراییل به سرعت خواهد توانست جای خالی تسلیحات مرگبار اروپایی در جنگ علیه مردم یمن را پر کند.

 

آگاهان اما می گویند که این تصمیم، اهمیت نمادین ارزشمندی دارد و دست کم این پیام را به کشورهای اروپایی و غیر اروپایی هم پیمان رژیم سعودی می رساند که آنها نیز در قتل عام فاجعه بار و ضد انسانی مردم یمن توسط این رژیم و همدستانش،‌ دخالت دارند و در قبال حمام خونی که سعودی در یمن به جریان انداخته مسؤول شناخته می شوند.

 

با این حساب، تصویب این طرح، این برداشت را تایید می کند که رژيم بی پایه و خودبنیاد سعودی، به تنهایی قادر به پیشبرد ماشین جنگ و جنایت علیه مردم مبارز و انقلابی یمن نیست و آنچه در آن کشور کوچک مسلمان جریان دارد، نمایشی خونین و هولناک از همدستی قدرت های بزرگ از اروپا تا امریکا و خاور میانه برای به خاک و خون کشیدن زنان و کودکان مظلوم و بی دفاع یمنی است.

 

تاریخ و نسل های آینده بی تردید این جنایت را فراموش نخواهند کرد؛ هرچند اکنون رسانه های بزرگ غربی چشم خود را به روی جنایت های ضد انسانی رژيم سعودی علیه کودکان و غیر نظامیان یمنی بسته و سکوت مرگبار اختیار کرده اند.

 

این تصمیم غیر الزامی اتحادیه اروپا بی تردید در حافظه تاریخ ماندگار خواهد شد تا روزگاری در پیشگاه دادگاه عدالت و انصاف، شهادت دهد که چه کسانی مسؤول و مشوق جنایت های هولناک رژيم سعودی در یمن بودند.

 

انگلیس، فرانسه و آلمان، بزرگ ترین شرکای نظامی رژيم سعودی در اروپا محسوب می شوند؛ همان هایی که در باره دیگر ملت های جهان به آسانی بیانیه هایی در حمایت از حقوق بشر صادر می کنند و نسبت به قوانین ملی و تصمیم های داخلی کشورهای مستقل، زیر نام و و عنوان دفاع از حقوق بشر و آزادی های اساسی، موضع گیری های سیاسی و مداخله جویانه می کنند.

مصوبه غیر الزامی پارلمان اروپایی همچنین برگی دیگر بر سکوت مرگبار و ناموجه سازمان ملل متحد در قبال بحران رقت انگیز یمن است و نشان می دهد که این سازمان، چگونه در برابر ابرقدرت ها به نحو حقارت آمیزی سکوت اختیار کرده و چشم خود را به روی مصایب و فجایع تحمیل شده بر مردم بی گناه یمن، بسته است؛ اما این شیوه ای نیست که تا ابد بتواند ادامه پیدا کند.

 

وضعیت در یمن به اندازه ای فاجعه بار و بحرانی شده که حتی صدای پارلمان اروپایی را هم درآورده است. با این حساب، سازمان ملل نمی تواند برای همیشه از بیم ناراحتی و نارضایتی امریکا و اسراییل و رژيم های دست نشانده عرب، سکوت اختیار کند.

 

تاریخ نیز بی تردید نمی تواند در ارزیابی عوامل جنایت های ضد انسانی جاری در یمن، از کنار نقش منفعلانه، تحقیرآمیز و آکنده از جبن و ترس و خفت و خواری سازمان ملل و سایر سازمان های حقوق بشری غربی بگذرد.