اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

قراین و شواهد نشان می دهد که سال آینده سال سرنوشت ساز برای افغانستان به شمار می آید. البته سرنوشت ساز نه به این معنا که در سال آینده یا گروه های هراس افگن باشکست قطعی مواجه می شوند، یا پروسه صلح با مؤفقیت به سرانجام می رسد و یا نظام فعلی دچار رخوت، فروپاشی و سقوط می گردد؛ بلکه به این معنا است که در سال آینده سرنوشت جنگ و صلح معلوم می شود و شهروندان کشور تا حدودی دورنمای کشور را از لحاظ سیاسی، امنیتی و اقتصادی تحلیل کرده می توانند.

اگرچه شرایط فعلی برای شهروندان کشور بسیار مأیوس کننده است؛ اما با آنهم برای اکثر مردم کشور این مسأله که در سال اینده چه روی خواهد داد و افغانستان با چه سرنوشتی دچار خواهد شد، چندان روشن نیست. تا هنوزپیش بینی ها و داوری ها دراین زمینه اغلب بر حدس، گمان و شایعه استوار بوده است.

در سیاست های حکومت در قبال هراس افگنان تغییرات ملموسی به وجود نیامده است. هنوز حکومت همان سیاست های گذشته را در قبال طالبان تعقیب می کند و هنوز در مبارزه با گروه طالبان جدی نیست، درحالی که هیچگونه نرمش و انعطافی از سوی این گروه در برابر حکومت افغانستان مشاهده نگردیده است.

این که در سال آینده گروه طالبان به شمول سایرگروه های هراس افگن از جمله داعش و شبکه حقانی بر طبل جنگ خواهند کوبید و افغانستان را به عرصه جنگ مبدل خواهندکرد، شکی نیست. این گروه ها همه ساله با تاکتیک های جدید وارد میدان جنگ می شوند و به گونه های مختلف حکومت را تحت فشار بیشتر قرار می دهند. گاهی تلاش می کنند اختلافات فرقه ای و قومی را در افغانستان دامن بزنند. گاه می خواهند اعتماد و امید مردم را نسبت به حکومت از بین ببرند. سال آینده ممکن است تاکتیک همه جانبه امنیتی، سیاسی و اقتصادی را برای ضربه زدن به حکومت و زیر سؤال بردن توانایی های آن در پیش بگیرند.

در سال گذشته طالبان با گروگان گیری و کشتن مسافران بیگناه هزاره، در مصاف با حکومت افغانستان قرار گرفتند. طالبان با این گروگانگیری ها از یک طرف تلاش می کردند تا اختلافات قومی و مذهبی را دوباره زنده کنند و از سوی دیگر حکومت را با مردمی طرف بسازند که طی پانزده سال گذشته بیشترین حمایت ها و خودگذری ها را در تحکیم پایه های سست و لرزان نظام از خود نشان داده است.

اکنون با قطع پایه های برق، پایتخت و چند ولایت دیگر را در فصل زمستان در سردی و تاریکی قرار داده اند. این تاکتیک ممکن است در با آغاز سال جدید گسترده تر و جدی تر تعقیب گردد. این بار طالبان و سایر هراس افگنان اقتصاد افغانستان را هدف قرار دهند، موضوعی که پیش از این در رویکرد طالبان کمتر دیده می شد. طالبان این بار بزرگترین و اساسی ترین نیازمندی های مردم افغانستان را نشانه رفته است. قطع برق علاوه بر این که رفاه و آسایش شهروندان را از بین می برد، کارخانه های تولیدی و صنعتی را به تعطیلی می کشاند و قیمت ها را تا چند برابر افزایش می دهد.

تا قبل از سال ۲۰۱۴ به نظر می رسید که طالبان حد اقل بر برخی از اصول و ارزش ها باورمند اند؛ اما در بیشتر از یک سال اخیر عملکرد طالبان نشان می دهد که این گروه نیز همان رویکرد گروه های بیرحم تروریستی را تعقیب می کند و به هیچ هنجار و ارزشی پایبندی ندارد.

طالبان با حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان طرف هستند، از اینرو نباید جان، مال و آسایش مردم ملکی افغانستان را هدف قرار دهند. مختل کردن سیستم حمل و نقل، ناامن ساختن راهها و جاده ها، قطع برق و سایر اعمالی که ضرر و زیان مردم را در پی داشته باشند، تنها از گروه هایی انتظار می رود که نه به منافع افغانستان و مردم و نه به پیشرفت و ترقی کشور باور دارند. این جنگ همه جانبه و تمام عیار، روند صلح و رویکردهای بین المللی، چشم انداز روشن تری از آینده کشور ترسیم خواهند کرد.