اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به ادعای نماینده ویژه نخست وزیر پاکستان در موضوع کشمیر، صلح در کابل با صلح در کشمیر در ارتباط است!

 

اگر در گذشته مرز دیورند بهانه تروریست پروری پاکستان در افغانستان بود و با حمایت طالبان کشور را به ناامنی می کشاند اکنون صراحتا اعلام می کند، تا زمانی که امریکا هند را مجبور به عقب نشنی از کشمیر نکند این کشور، افغانستان را به خاک و خون می کشاند.

 

موضوع کشمیر از چنان حساسیتی برای هند و پاکستان برخوردار است که در هفتاد سال اخیر با موضوع داخلی خوانده شدن این منطقه از سوی هند، جامعه جهانی اقدام ماثر در ارتباط با کاهش تنش های این منطقه صورت نداده است.

 

پاکستان نیز با استفاده از این موقعیت درصدد آن است که با فشار بر هند، این رقیب همیشگی را از میدان بدر کند و امتیاز کشمیر را از سوی امریکا کسب کند.

 

از سوی دیگر این سخن مقام پاکستانی نشان از آن دارد، تا زمانی که اختلاف ها بر سر کشمیر برقرار باشد، جنگ افغانستان پایان نمی گیرد و طالبان بر سر میز مذاکره نخواهند آمد.

 

گفتنی است که سفر غنی به کشور هند واکنش شدید پاکستان را در بر داشت اما این تنش ها زمانی کاهش یافت که حکومت وحدت ملی توافقنامه صلح با حزب اسلامی را به امضا رساند.

 

نفوذ کشور پاکستان به عنوان حامی طالبان با وجود مقامات همسو با سیاست این کشور چنان گسترش دارد که دلیل جنگ دوام دار افغانستان است.

 

حال باید شاهد واکنش هند و امریکا نسبت به رک گویی پاکستان در قبال کشمیر و جنگ افغانستان باشیم زیرا هند کشوری نیست که بخواهد از منافع خود در کشمیر دست بکشد و در مقابل امریکا هم به دنبال حفظ حامی خود در منطقه است.

 

در این میان افغانستان به مانند مستعمره برای پاکستانی است که زمانی به بهانه دیورند ناآرام و روزی به بهانه آتشِ کشمیر تهدید به نابودی می شود.

 

در حالی که افغانستان نه تنها دخالتی در موضوع کشمیر ندارد بلکه خود قربانی سیاست گذشته غرب است که با وجود حقانیت نسبت به دیورند در آتش کینه توزی پاکستان می سوزد.

موضوع : اخبار