اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مدیرعامل سازمان غیر دولتی کانادایی گفت: اگر سوء استفاده عربستان از تجهیزات نظامی کانادا تایید شود توافقات مان با این کشور باید لغو شود.

دویچه وله جرمنی در مطلبی نوشت: بر اساس راپور های نشر شده گویا تجهیزات نظامی کانادا در یک عملیات خشونت آمیز علیه شیعیان در شرق عربستان مورد استفاده قرار گرفته است. تصاویر شبکه های اجتماعی نشان می دهند چگونه نیروهای دولتی عربستان با موترهای زرهدار در ناآرامی ها در قطیف عربستان به غیر نظامیان شیعه حمله می کردند.

به نوشته روزنامه گلوب اند میل کانادا،این موترهای زرهدار ساخت کانادا بوده است.

سزار جارامیلو، مدیر عامل سازمان غیر دولتی کانادایی که از مخالفان جنگ است در گفتگو با دویچه وله جرمنی تاکید کرد که این راپور ها مانند پیام هشداری برای ما است که باید به همه قراردادهای صادرات تسلیحات با عربستان پایان دهیم.اگر سوء استفاده از تجهیزات نظامی کانادا تایید شود چنین توافقاتی باید لغو شود.

اتاوا در عین حال گفته است که دولت کانادا سعی می کند اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورد که آیا تسلیحات کانادایی واقعا علیه باشنده گان عربستانی به کار برده شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کانادا در این باره گفته است که دولت به عربستان سعودی اعلام کرده که عملیات امنیتی در بخش شرقی این کشور باید منطبق با قوانین بین المللی باشد. اگر مشخص شود که صادرات تسلیحات کانادا برای نقض جدی حقوق بشر در این کشور مورد استفاده قرار گرفته است این وزارتخانه اقدام خواهد کرد.

به راپور گلوب اند میل، عکس ها در شبکه های اجتماعی نشان می دهند که نیروهای عربستان سعودی در حملات به شیعیان قطیف از موترهای زرهدار مودل Gurkha RPV کانادا استفاده کرده اند. این موترهای زرهدار توسط شرکت Terradyne Armored Vehicles در نزدیکی تورنتوی کانادا ساخته می شود.

بر اثر حملات اخیر عربستان حداقل پنج نفر در منطقه العوامیه در شرق عربستان کشته شده و صدها تن هم بیجا شده اند. نیروهای عربستان سعودی متهم هستند که یکسره به خانه ها و دوکان های مردم این منطقه فَیْر می کردند. بخش اعظمی از اقلیت شیعه در عربستان در این منطقه زنده گی می کنند.

دولت کانادا در اواخر ماه جولای در اعلامیه ای عمومی اعلام کرد که کانادا نگران افزایش خشونت ها در این منطقه است. همچنین کانادا از سازمان های عربستان سعودی درخواست می کند که با چالش های سیاسی امنیتی کشورشان با روشی برخورد کنند که با قوانین حقوق بشر بین المللی منطبق باشد.

ماه هاست که سازمان های حقوق بشر کانادایی از دولت درخواست می کنند قراردادهای بحث برانگیز تسلیحاتی با عربستان را کنار بگذارد. این فعالان حقوق بشر کانادایی نگرانند که این تسلیحات علیه باشنده گان عربستانی مورد استفاده قرار گرفته و یا در ایتلاف جنگ علیه یمن به رهبری عربستان به کار برده شود. آن ها در این باره به قوانین صادرات تسلیحات کانادا استناد می کنند.

سازمان عفو بین الملل نیز از دولت کانادا درخواست کرده است که به این معاملات ملیاردی با عربستان خاتمه دهد. سرمنشی سازمان عفو بین الملل در کانادا در این باره ابراز داشته است که تنش های روزافزون و اختلافات در شرق عربستان سعودی که دولت کانادا درباره آن ابراز نگرانی کرده است نشان می دهد که چقدر فروش موترهای زرهدار به کانادا ایجاد ناامنی می کند.

کانادا تنها مُـلکی نیست که در آن درخواست ها برای توقف صادرات تسلیحات به عربستان بالا گرفته است. در انگلیس هم یک کمپاین کلان تشکیل شده که خواهان توقف صادرات تسلیحات به عربستان است.

همچنین در امریکا نیز بحث هایی در این باره وجود دارد. مشرانو جرگه امریکا در ماه جون یک معامله تسلیحاتی به ارزش حدود 500 ملیون دالر به عربستان را تصویب کرده است.

در جرمنی نیز صادرات تسلیحات به عربستان سعودی سال هاست که به مسئله ای بحث برانگیز تبدیل شده است. دولت عربستان البته در ماه می اعلام کرد که دیگر درخواست تسلیحات از جرمنی را مطرح نمی کند و به جای آن بر همکاری ها در زمینه های دیگر تمرکز می کند.

کانادا از سال های 1990 موترهای زرهدار را به عربستان سعودی صادر می کند. بین سال های 1993 و 2015 کانادا بیش از 2900 موتر زرهدار به ارزش حدود 2.5 ملیارد دالر را به عربستان سعودی فروخته است. آل سعود بعد از امریکا بزرگترین بازار برای سلاح های کانادیی است. تنها در سال گذشته عربستان سعودی سلاح هایی به ارزش حدود 142 ملیون دالر چیزی معادل 20 فیصد تمام صادرات نظامی کانادا را خریده است.