اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سالیان سال است که فساد مالی گریبانگیر مردم این سرزمین است و هستند ثروتمندانی که از طریق غیرمشروع به ثروتهای بادآورده ی فراوانی دسته یافته اند و به دنبال بیشتر کردن این ثروت از هیچ ظلمی در حق وضعیت اقتصادی مردم دریغ نمی کنند که متاسفانه مصادیق آن در دولت جدید هم کم نیستند.

 

در مورد این پول‌های کثیف و ثروت هایی که باعث ترویج بیشتر فساد در کشور می شود، چند نکته باید مورد توجه قرار بگیرد. اولا اینکه در افغانستان منافذی وجود دارد که افرادی که نفوذ دارند، می‌توانند از آنها استفاده کنند و صاحب ثروت‌های باد آورده شوند.

 

به بیان دیگر در رده‌های مختلف دولت هستند افرادی که با نفوذ خود، می توانند برخی شرکتها و بعضی مدیران را به نفع خود خریداری کنند. افرادی پیدا می‌شوند که از قانون اطلاع دارند و دوستان و‌ آشنایانی در دستگاه‌های مختلف دارند و از نفوذ اینها استفاده می‌کنند و شبکه‌ای را تشکیل می‌دهند و در مدت‌های کوتاه به ثروت‌های بزرگ بادآورده دست پیدا می‌کنند.

 

این موضوع در سیزده سال حکومت کرزی وجود داشت و هم اکنون در دولت وحدت ملی نیز دامنه این روابط نامشروع سیاسی و اقتصادی ادامه دارد. یکی از موارد این پولهای کثیف، بحث زمین خواری است که دامنه ی آن به قاچاق کالا و مواد مخدر هم می رسد.

 

نمونه دیگر اینکه، اشخاص صاحب قدرتی هستند که از خرید و فروش کالاهای غیرمجاز، درآمدهای نامشروع فراوانی کسب می کنند و یک کارمند ساده ی دولت از طریق نفوذی که در حکومت دارد، به یک شخص ثروتمند تبدیل می شود که اصلا منشا این ثروت مشخص نمی شود.

 

بدون شک این وضعیت باعث بی‌عدالتی و بی‌انگیزگی می‌شود و کسانی که کار صحیح می‌کنند، سرخورده می‌شوند. اما تا اینجا آثار فساد برای جامعه هر چند بسیار زیانبار است ولی شاید کوتاه‌مدت باشد. بدتر از آن این است که افرادی می‌آیند و می‌خواهند ثروت نامشروع خود را سوق بدهند برای هدایت سیاسی جامعه و برای افزایش نفوذ و قدرت و ثروت خود برنامه‌ریزی طولانی‌مدت می کنند.

 

تاسف بیشتر زمانی است که بدانید این افراد متنفذ از طریق پولهای کثیف خود، در مجلس نمایندگان نیز جا و پایی برای خود باز کرده اند و با تامین مخارج وکیلان در سفرهای خارجی و یا تبلیغات داخلی و تجهیز خواسته های آنها، بیشترین تاثیرگذاری در قوانین جدید و سو استفاده از منافذ قوانین مصوب را به نفع خود به کار می گیرند.

 

درباره اینکه صاحبان این پولهای کثیف چه کسانی هستند، احتیاج به تجسس ندارد چرا که آنقدر فساد زیاد شده است که همگان می دانند که پشت این همه فساد چه کسانی هستند. کسانی که ثروت برای آنها ارضا کننده نبوده و اکنون به دنبال قدرت هستند.

 

و هنوز معلوم نیست که اشرف غنی و عبدالله چه تصمیم می خواهند درباره صاحبان این پولهای کثیف رایج در کشور بگیرند و یا به بیان دیگر سهم این دو رهبر دو تیم انتخاباتی که اکنون رییسان جمهور و اجرایی کشور هستند، از این پولهای کثیف چه میزان است؟