اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در حالی که در همه ی نشست ها و رایزنی ها و گفتگوها و مذاکرات دو یا چند جانبه با محوریت و موضوعیت صلح، از جانب حکومت افغانستان وعده داده شده و ادعا کرده اند که طالبان مصالحه کننده، در دولت چوکی و جایگاه خواهند داشت؛ امریکا این اجازه را سلب کرد!

 

به عبارت دیگر، در راستای هزار اظهار نظر ضد و نقیض و رد و تایید های کابل و واشنگتن له یا علیه یکدیگر در خصوص طالبان، هزار و یکمین دوگانگی نیز ببار نشست و جنرال جان کمپل تاکید کرد که طالبان و گروه حقانی هیچ نقشی در آینده سیاسی افغانستان نخواهند داشت.

 

اینگونه است که سنگ اندازی ها در راه صلح و گفتگوی مستقیم با طالبان به قوت خود باقی می ماند و دسته هایی از مخالفان مسلح متمایل به مصالحه، نمی دانند در صورت تسلیم و پیوستن به دولت افغانستان چه سرنوشتی در انتظارشان است؛ مرگ در تنهایی و گمنامی ملابرادر و ملاهای دیگر مصداقی بر این مدعا است.

 

در همین زمینه، توافقنامه ی امنیتی کابل واشنگتن درخصوص حمایت و حفظ حریم افغانستان توسط امریکایی ها و ناتو، مساله ای است که بر روند صلح سایه انداخته است و از شواهد و قراین چنین برمی آید که یانکی ها نمی خواهند و نمی گذارند صلح با طالبان به ثمر بنشیند.

 

نظر به اینکه آخرین گفتگوی مستقیم حکومت و طالبان در تابستان گذشته بعد از یک جلسه با شکست مواجه شد، نمی توان به وعده ی احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه مبنی بر صلح زودرس و رو در رو به مخالفان مسلح امیدوار بود چرا که تا نگرانی های امریکا از بهانه ی حضور پس از صلح از بین نرود؛ چنین اتفاقی رخ نمی دهد.

 

بر این اساس می توان به جرات مدعی شد که باید نمایندگان و دست اندرکاران حضور در نشست های چهارجانبه و نیز خوشبین به مصالحه، تا پیش از 23 فوریه و آغاز دور بعدی مذاکرات، نظر مساعد طرف های امریکایی را بدست آورند و ابر قدرت غرب را از تداوم تسلط بر قلب آسیا مطمین سازند وگرنه…

 

وگرنه شرط طالبان برای خروج ناتو از افغانستان و نیز تحرک ها و تلاش های امریکا برای افزایش سربازان یانکی در ولایت های جنوبی، همان شرایط پیشین را رقم می زند و همان فرصت سوزی ها و هدر رفت هزینه ها و تشویش اذهان عمومی و تخریب توان امنیتی و حکومتی ادامه می یابد.

 

از اظهارات فرمانده ی نیروهای ناتو و امریکا در نخستین نشست کمیسیون اجرای توافقنامه ی امنیتی کابل واشنگتن و سکوت محض سرپرست وزارت دفاع معصوم استانکزی چنین استنباط می شود که بیم و امیدها از تومور بدخیم طالبان در بستر صلح از میان نرفته است و تا پیامدهای صلح برای امریکا تشریح نگردد و نگرانی های شان را مرتفع نسازد؛ صلحی در کار نخواهد بود.

موضوع : اخبار