اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

خبر سفر غیرمنتظره ولیعهد ابوظبی به واشنگتن از این نظر سؤال‌برانگیز است که در آستانه سفر دونالد ترمپ به ریاض صورت می‌گیرد به‌گونه‌ای که دوسیه‌هایی که وی در این سفر حامل آن است، حایز اهمیت است.

 

اعلام خبر سفر محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی به واشنگتن از این نظر که غیرمنتظره بوده و در آستانه سفر دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا به ریاض صورت می‌گیرد، سؤال برانگیز است.

 

سفر ولیعهد ابوظبی به واشنگتن پیش‌بینی‌هایی را در مورد اینکه وی حامل چه دوسیه‌هایی است، به وجود آورده است.

 

 

در این میان به‌گفته برخی فعالان و رسانه‌های عربی بن‌زاید در این سفر حامل مسایلی است که در صدر آن دوسیه یمن قرار دارد به‌ویژه اینکه عبدربه منصور هادی و امارات آشکارا اختلاف پیدا کرده‌اند تا جایی که سیاستمداران و چهره‌های رسانه‌ای حامی امارات هفته گذشته حمایت آشکار خود را از جدایی جنوب یمن اعلام کردند.

 

 

به هر حال سفر بن‌زاید که قرار است پانزدهم ماه جاری یعنی چهار روز پیش از نشست سران سعودی ــ امریکایی در ریاض انجام شود، در حالی است که عربستان از رهبران برخی کشورهای عربی و اسلامی از جمله امارات برای حضور در این نشست دعوت کرده است از همین رو باید پرسید چه‌چیزی باعث شده است بن‌زاید در دیدار با ترمپ پیش از نشست در ریاض شتاب کند؟.

 

در همین ارتباط جمال سلطان سردبیر روزنامه المصریون با ابراز تعجب از سفر غیرمنتظره ولیعهد ابوظبی به واشنگتن نوشت: ترمپ نوزدهم ماه جاری عازم عربستان می‌شود و از امارات نیز برای حضور در ریاض دعوت شده است و در این میان محمد بن زاید ناگاه چهار روز پیش از این سفر عازم واشنگتن می‌شود که این جای سؤال دارد.

 

 

در این میان مخالفان اماراتی فرصت را برای توضیح واقعیت‌های این سفر مغتنم شمردند تا جایی که سالم التفریقلی استاد رسانه‌ها و روابط بین الملل در این باره نوشت: به‌خلاف اعلام برخی رسانه‌های اماراتی مبنی بر اینکه سفر بن‌زاید به‌درخواست امریکا صورت می‌گیرد، این سفر به‌درخواست شخص او است.

 

 

التفریقلی که در خارج به سر می‌برد، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: سفر بن‌زاید به واشنگتن در چوکات تلاش واقعی و خبیثانه او برای تخریب دیدارهای ترمپ در عربستان با ملک سلمان صورت می‌گیرد.

 

یک روزنامه‌نگار سعودی نیز هدف از این سفر را ضربه پیشگیرانه به نشست سران در ریاض برشمرد.

 

 

این در حالی است که قرار است ریاض 7 روز دیگر در جریان سفر ترمپ به عربستان، میزبان سه نشست در سطح سران باشد به این ترتیب که نشست نخست سعودی ــ امریکایی و نشست دوم امریکایی ــ خلیجی خواهد بود و سومین نشست نیز امریکایی ــ اسلامی است که بین ترمپ و تعدادی از سران کشورهای اسلامی است که ریاض از آنان دعوت کرده است.

 

 

نکته قابل توجه اینکه دیوید هرست نویسنده انگلیسی و کارشناس مسایل خاورمیانه یک ماه پیش با نشر یک مقاله به نقش محمد بن زاید نزد ترمپ پیش از انتخاب او به ریاست جمهوری اشاره کرده گفت، وی به ترمپ توصیه‌هایی کرد که به عربستان مربوط می‌شد.