اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شبه نظامیان پنج عضو گروهک تروریستی داعش را در افغانستان سربریدند. گفته می شود افراد منسوب به ظاهر قدیر معاون اول پارلمان افغانستان این کار را برای درس عبرت قرار دادن دیگران انجام داده اند. سرهای بریده داعشی ها در دو طرف جاده ای در ننگرهار روی سنگ هایی گذاشته شده است. آیا واقعا این کار توسط معاون پارلمان انجام شده است؟ اگر خیر، چه کسانی این کار را انجام داده اند و چه هدفی را دنبال می کرده اند؟

 

میرداد نجرابی رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان در برنامه «پس از خبر» گفت: آن چیزی که خشم و قهر مردم را در اطراف و اکناف کشور بر می انگیزد ظلم و استبداد مخالفان دولت افغانستان، سربریدن نیروهای امنیتی، کشتن کودکان کشور، ترحم نکردن بر والدین شان و به شهادت رساندن آنها است که در ننگرهار صورت گرفته است. این دلایل باعث شده که خیزش های مردمی ،بر چنین افرادی، ترحمی نکرده و کار، منجر به سربریدنشان شود اما می دانیم که خشونت در افغانستان رو به افزایش است. چه از جانب مخالفان دولت افغانستان، چه داعش و چه گروه های دیگری که در افغانستان وجود دارند. در میان مخالفان مسلح هیچ نوع محاکم و مراجع عدلی و قضایی وجود ندارد و هرکدام از آنها خود هم پولیس، هم سارنوال و هم قاضی هستند، حکم می کنند و به سر بریدن مردم اقدام می کنند. ننگرهار یکی از ولایاتی است که امسال شاهد خشونت های خیلی زیادی بوده است و این خشونت هم باعث شده است که مردم شدیداً به تنگ آیند و خود اقدام به دفاع کنند و انتقام گیری نمایند.

 

وی در خصوص سربردن پنج داعشی که به ظاهر قدیر نسبت داده می شود بیان داشت: ظاهر قدیر این مساله را رد کرده و آن را منسوب به گروه خیزش مردمی می داند و گفته است مردم در آن مناطق بسیار احساساتی و خشمگین شده اند و ظلمی که بر آنها از سوی گروه های تروریستی روا شده علت این کار بوده است اما هرچه که باشد دولت افغانستان دارای محاکم و مراجع عدلی و قضایی است. هم مردم و هم کسانی که در دولت کار می کنند باید بدانند اسیران جنگی و جنایتکارانی که به دام مردم و دولت می افتند باید به دست قانون و دولت سپرده شوند وبرای آنها از طریق قانون مجازات تعیین شود.

 

نجرابی ادامه داد: در این مورد باید تحقیق صورت بگیرد و تنها به گفته های افرادی که در آن منطقه نفوذ دارند و ممکن است با هم روابط خوبی نداشته باشند نباید اکتفا کرد بعد از آن باید اظهار نظر کرد که چرا چنین چیزی توسط نماینده مجلس یا گروهی از مردم صورت گرفته است و چه اقدامی در این مورد باید صورت بگیرد. طبق گفته ها، ظاهر قدیرافراد مسلح غیر مسوول دارد اما این موضوع مشخص نیست اما در ننگرهار تعداد زیادی پولیس محلی وجود دارد. فرماندهانی که در ننگرهار بودند، یک روز مجلسی ترتیب داده و تعداد زیادی از اعضای مجلس نمایندگان، مجلس سنا، فرماندهان و چند تن از علما جمع شده و به دولت هشدار دادند که هرگاه در تامین امنیت اقداماتی جدی و عملی انجام ندهد ما مجبور هستیم که به خاطر دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی در کنار نیروهای امنیتی خود دفاع کنیم. این موضوعی بود که دولت هم آن را جدی گرفت. پس ممکن است این گروه هم در این کار دخیل بوده باشد.

 

رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس تاکید می کند که خیزش های مردمی باید در قالب قانون باشد و گفت: دولت افغانستان در نقاط مختلف تجاربی از خیزش های مردمی را داشته است. به عنوان مثال، زمانیکه شهر قندوز در خطر بود و گروه های طالبان به آنجا حمله ور شدند مردم برآن شدند تا نیروهای امنیتی را مورد حمایت قرار دهند. به همین دلیل چندین عملیاتی که در آنجا راه اندازی شد با همکاری خیزش های مردمی بود اما بازهم باید تکرار شود که خیزش های مردمی باید در قالب قانون باشد و هرکس نباید، اقدامات خودسرانه انجام دهد.

 

به باور وی، مردم باید در کنار نیروهای امنیتی خود بایستند و از هر لحاظ ممکن و از طریق های مشروع و در قالب قانون اساسی تنظیم شوند و دست به اقدامات خودسرانه نزنند چراکه ممکن است صدمات جبران ناپذیری به کشور و حتی مردم زده شود. نباید به شکلی خودسرانه هر کسی، هر کسی را دستگیر کند چرا که ممکن است از این موضوع استفاده شخصی صورت بگیرد و افراد مخالفان شخصی خود را به نام داعش منسوب کنند و آنها را به قتل برسانند.

موضوع : اخبار