اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

منابع خبری در کابل خبر داده اند که محترم صلاح الدين ربانی، رييس شورای عالی صلح کشور و از حاميان ارشد داکتر عبدالله در تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی، استعفای خود را به رييس جمهور محمد اشرف غنی تقديم كرده ولی هنوز ریاست جمهوری این استعفا را نپذیرفته است.

 

مهمترین علت استعفای صلاح الدین ربانی، اختلاف نظرش با رییس جمهور بیان شده ولی ظاهرا موارد پشت پرده ی دیگری در جریان است که باید گذر زمان آنها را تبیین نماید از جمله اینکه:

 

چند سالی است صلاح الدین ربانی بعد ازشهادت پدرش از سوی دولت حامدکرزی به عنوان رییس شورای عالی صلح افغانستان تعیین شده ولی به دلیل نداشتن پیشینه فعالیت سیاسی در کشور عده ای معتقدند که وی لیاقت داشتن چنین مقامی را نداشت و ندارد.

 

این موضوع باعث شده حزب جمعیت اسلامی که زمانی از بزرگترین تنظیم های جهای به حساب می رفت، بعد از شهادت رهبرش استاد برهان الدین ربانی از اثر بی تجربگی و خامی پسرش صلاح الدین به چندین پارچه تقسیم شود که البته عمده دلیل آن هم مشاورین جوان جناب صلاح الدین می باشند که فکر می کرد به جای قرار گرفتن در کنار بزرگان این حزب، باید دور و برش رفقایش باشند.

 

وی حتی نمی دانست که در افغانستان عقل مردم به چشمشان است. عطامحمد نور برای حزب جمعیت یک عمارت بزرگ در ساحه وزیر اکبرخان کرایه گرفته بود ولی وی بر اثر مشورت همین چند جوان، کارمندان دفتر مرکزی اش را به یک خانه معمولی در کارته پروان انتقال داد که به هیچ وجه نمی توان آن را مناسب برای حزب بزرگی چون جمعیت قلمداد کرد.

 

اینگونه اقدامات خودسرانه و بدون اندیشه صلاح الدین باعث شد تا استاد عطا نور و سایر پیشتازان حزب از وی آزرده شده و گفته اند برای رهایی از بدنامی بیشتر راهی جز تدویر کنگره جمعیت وجود ندارد درحالی که چهره های شاخص این حزب نیز برای جلوگیری از اضمحلال و متفرق شدن بیشتر جمعیت یگانه راه را دایر کردن کنگره می بینند و بس.

 

ولی صلاح الدین که هیچ نوع نفوذ بین اعضای حزب جز هرج و مرج ندارد، مخالفت دایر شدن کنگره است تا مبادا ریاست حزب به کسی دیگری تعلق بگیرد.

 

این موضوع که وی لیاقت سرپرستی حزب جمعیت را نداشت موضوعی است که مرحوم مارشال فهیم هم به آن معتقد بود و شش ماه قبل از وفاتش، در نشستی به صلاح الدین ربانی گفته بود که زمان کار او به عنوان سرپرست جمعیت به پایان رسیده و باید سرپرستی جمعیت به استاد عطا محمد نور واگذار شود.

 

در این نشست صلاح الدین ربانی از مارشال فهیم تقاضا کرده بود که باید زمان کار وی به عنوان سرپرست جمعیت اسلامی تا یک سال دیگر تمدید شود؛ اما مارشال فهیم در پاسخ صلاح الدین ربانی گفته بود: پس از شهادت احمد شاه مسعود و استاد ربانی، کلان جبهه‌ ی مقاومت و حزب جمعیت من هستم. وقتی استاد شهید شد، ما در یک وضعیت روحی و عاطفی خاص، خودت را به عنوان یک جوان درس خوانده و خارج دیده سرپرست جمعیت ساختیم. تصور ما این بود که خودت هم در روابط خارجی جمعیت تلاش می ‌کنی و هم در داخل به دلیل دور بودن از تنش ‌های داخلی جمعیت را جمع می ‌سازی و اعضای جمعیت را که از جمعیت دور مانده اند، در جمعیت گردهم می ‌آوری؛ اما با گذشت بیش از یک سال دیده شد که خودت در راستای گسترش روابط جمعیت در بیرون کاری نکردی، در داخل افغانستان هم نتوانستی اعضای جمعیت را گردهم بیاوری.

 

مارشال فهیم در ادامه صحبت هایش گفته بود که شهید استاد برهان الدین ربانی رهبر جمعیت، در زمان حیاتش بیشتر به این باور بود که باید رهبری جمعیت را استاد عطا به عهده گیرد و اکنون من از این موضع حمایت می کنم چرا که استاد عطا هم از نظر مردمی و هم از نظر توان مدیریت در شرایط کنونی تنها کسی است که می تواند جمعیت را جمع سازد.

 

مارشال به صلاح الدین گفته بود که خودت جوان هستی و زمان زیاد داری اما اکنون باید سرپرستی جمعیت را به استاد عطا واگذار کنی چون فرصتی که برایت داده شده بود خوب عمل نکردی. خودت سرپرستی جمعیت را رها کن چون بیشتر مصروف شورای صلح هستی اما اگر خودت می خواهی به صورت مستقل سرپرستی جمعیت را ادامه دهی آنگاه من حمایتت نمی کنم.

 

جوان گرایی، رفیق بازی، مصروفیتهای بی مورد، دخالتهای بیجا، غرورهای کاذب و تفکرات غلط باعث شده صلاح الدین نه به سرپرستی حزب جمعیت برسد نه به ریاست شورای عالی صلح.