اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایت

گویی ولی شناسان رفتند از این ولایت

از هر طرف که رفتم جز وحشتم نیفزود

جانا روا نباشد خونریز را حمایت

حمایت بی چون و چرای سران حکومت وحدت ملی یا حداقل اشرف غنی و برخی اطرافیان نورچشمی اش از فجایای ضد بشری و حوادث ضد اسلامی عربستان و آمریکا در یمن و نیز اعلام سهم دهی به طالبان در بدنه ارگ، در نهایت آنچنان به بار نشست که جیره خواران آمریکایی و عربستانی فاجعه ای دیگر آفریدند.

 

اینک تنها و تنها در ولسوالی جرم بدخشان که از هر گوشه جهان برای سرهای بریده قربانیان جوان و سرباز اردوی ملی اش غم شریکی می کنند؛ یک نمونه بزرگ و غم بار از اولین تبعات مسوولان غیر متعهد غیر متخصص و غیر مسلکی است که خطر سقوط ده ها ولسوالی دیگر را نیز رقم زده است.

 

نورالحق علومی، رحمت الله نبیل، ایوب سالنگی و نمایندگان ولایت بدخشان در معیت دیگر ولایات مورد سوء قصد قرار گرفته در جلسه فوق العاده مجلس نمایندگان گرد هم آمدند تا در غیاب نابخشودنی فرماندهان نظامی در بدخشان و وزیر نامعلوم دفاع کابینه بی در و پیکر وحدت ملی تسلای اندکی بر دل داغدیدگان بدخشان و دیگر ولایات قربانی باشند.

 

از ابتدای تشکیل و تحلیف و ترسیم حکومت وحدت ملی تاکنون چند نشست اضطراری، چند استجواب، چند ارایه راهکار و برنامه برای ارتقای ثبات و امنیت و رفاه روانی و جانی مردم ملکی و نیز چند انتقاد و اعتراض و گوشزد و هشدار نسبت به روند کنونی انجام شده است؟! آیا این نشست به نتیجه می رسد؟!

 

جوانان پولیس و اردوی ملی با کمترین پشتوانه به حکومت و دلگرمی از معاشات و جیره و مواجب دولت و امنیت و وزارت دفاع جانانه در برابر طالبان و داعش ایستادند و سرهای شان از تن جدا شد و در خون غلتیدند و ولسوالی ها سقوط کردند و مردم ملکی بی جا شدند اما هنوز فرماندهان محلی منتظر فرمان امنیت ملی از مرکز در پایتخت هستند…هیهات!

 

در همین راستا و در نشست شورای وزیران نیز از سوی معاون دوم رییس اجرایی محمد محقق و دیگر هم قطاران وی، احتمال تحرکات مشکوک و حمله به صفحات شمال از سوی شبه تروریست ها برای چندمین بار پیاپی خاطرنشان شد اما چه سود و چه حاصل؟! (که این نیز بگذرد.)

 

اعلام آمارهای متفاوت از حملات اخیر به بدخشان و ولسوالی های درگیر با داعش و طالبان از سوی نهادهای مختلف محلی در شمال افغانستان این نکته قابل تامل را می رساند که پرده پوشی و انکار هنوز هم در دسترس و مطلوب میل مسوولان است تا آماده شدن برای کنترل اوضاع، پذیرش اهمال ها و یا احتمالا استعفا برای جبران.

 

از توجیه ها و توضیح واضحات وزیر داخله و رییس عمومی امنیت ملی در نشست با پارلمان که بگذریم غیاب نابخشودنی وزیر دفاع مجهول الهویه در این فاجعه انسانی همچنان به چشم می آید و آزاردهنده است شاید پیش از انصراف جنرال افضل لودین می بایست فکری به حال ولسوالی های در معرض سقوط می شد.

موضوع : اخبار