اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سرطان فساد در دولت و جامعه ریشه دوانده است!

بنا برگزارشات رسیده، موضوع فساد در اردو به حدی رسیده که از تحمل خارج شده است…

سوال این است که آیا تنها فساد در رهبری نهادهای امنیتی مسبب شکست سربازان در میادین نبرد و سقوط نوبتی ولایت ها است یا سکوت و نبود عملکردی قاطع در برابر فساد مفسدین نهادهای امنیتی، توسط مقام های مسوول هم شریک گناه آنان است؟

 

غلامحسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه “نگرش” درخصوص گفته های رییس جمهور مبنی موجودیت فساد در وزارت دفاع گفت: صحبت های رییس جمهور برای همه بسیار مهم است و بدون تردید در نهادهای امنیتی دولتی و مراتب بالاتر هم در دوره قبلی حکومت و هم در دوره فعلی فساد بیداد می کند.

 

ناصری می گوید: عساکری که در اردوی ملی اسلحه بر دوش آماده دفاع از وطن هستند و شب و روز را با شکم نیمه گرسنه و گرسنه سپری می کنند، شامل مفسدین وزارت دفاع نیستند و اگر به اینها توهین بشود، حرام است و اگر این عساکر چه در میدان جنگ و چه غیر جنگ بخاطر کمبود مرمی، وسایل جنگی و تدارکات جانش در مخاطره باشد و نتواند از خود دفاع کند، کسانیکه پشت سرش در سلسله مراتب وزارت دفاع نشسته اند، از لحاظ شرعی در خونشان شریک هستند.

 

این نماینده مجلس، درباره اینکه آیا رییس جمهور نمی فهمد که مرمی های سربازان فروخته می شود و یا پول خوراکشان به جیب یک قوماندان می رود؟ می گوید: مسلما رییس جمهور این را می داند و اولین نفر مسوول در این زمینه است. در این موضوع به قدری فساد وجود داشته است که دل رییس جمهور به درد آمده است!

 

وی می افزاید: اگر زندگی کسانیکه 14 سال در مراتب اردوی ملی آمده اند را ارزیابی کنیم، روشن می شود که افراد به چه سرمایه های هنگفتی رسیده اند! معاش رییس جمهور، وکیل و وزیر و بقیه مشخص است. کسانیکه در طول همین سال ها وارد وزارت دفاع شده اند، اگر در برابر خانه هایشان قرار بگیرید، در شگفت تزیینات و تجملات خانه می مانی که اینها از کجا آمده اند! در رده های بالا فسادهای بسیار بالا وجود داشته است و که اگر نمی بود شخصیت اول مملکت با صراحت و در رسانه به مردم نمی گفت که فساد در وزارت دفاع و اردوی ملی به هیچ وجه قابل تحمل نیست.

 

ناصری، درباره سهم پارلمان در ایجاد مشکلات فعلی و ناامنی ها اظهار کرد: وقتی یک وکیل فرم استیضاح وزیر را پرمی کند، او می داند و خدایش و قانون اساسی هم می گوید که اظهار نظرش باید مطابق مصالح مردم باشد. من هم قسم می خورم که به وزیر دفاع رای دادم اما بالفعل می خواستم رای خودم را پس بگیرم و از جمله کسانی بودم که فرم استیضاح را امضا کردم.

 

این نماینده ، درباره اینکه چرا وکیلان به درستی از کارت های سرخ و سبزشان استفاده نمی کنند و استیضاح وزیر دفاع کنسل شد می گوید: با کمال تاسف باید بپذیریم به عنوان نماینده ملت، تعدادی وظایف مان را در چارچوب قانون به درستی انجام ندادیم. حتی تعدادی از وکلا می گفتند مگر ما نباید نان بخوریم؟ و می گفتند شما دروغ می گویید و فرم استیضاح وزیر دفاع را به این دلیل پر می کنید تا قبل از تعطیلات باج گیری کنید.

 

وی می گوید: در بودجه سال جاری 36 درصد کل بودجه کشور، در بخش مصارف نهادهای امنیتی است که اهمیت این نهاد را مشخص می سازد چرا که اگر امنیت نباشد، حیات نیست. رییس جمهور وقتی موضوع فساد را مطرح می کند، بیشترین مسوولیت متوجه خودش است و تا جایی قانون به وی اختیار داده که اگر شخصی جنایتی انجام داد که از لحاظ شرعی و قانونی باید اعدام شود، اعدام این شخص هم وابسته به نظر رییس جمهور است و وی در قضایای مطرح شده مکلفیت دارد.

 

ناصری افزود: اگر رییس جمهور زورش به اینها می رسد و اقدامی نمی کند، در قبال خون های ریخته شده مسوولیت دارد و اگر زورش نمی رسد آشکارا موضوع را با مردم سهیم بسازد که فلان جنرال خیانت کار است اما زورم به برکناری او نمی رسد. هرکسی که در سلسله مراتب خود، وظیفه اش را انجام نمی دهد در فجایعی که اتفاق می افتد، مسوول است.

 

این نماینده، درباره بی کفایتی و فساد در وزارت دفاع می گوید:در جلسه عمومی پارلمان گفتم که بی کفایتی در وزارت دفاع به اوج خود رسیده است. سوگند می خورم که در پیژنتون و پیژنوال وزارت دفاع آنچنان فساد وجود دارد که فقط خدا می داند، کار هیچ سرباز بیچاره ای بدون واسطه و پول جلو نمی رود و من در این گفته ها سند دارم.

 

وی می افزاید: گلایه مندی از رییس جمهور این است که باید چند نفر از مفسدین را اعدام می کرد و مطمینا که مردم از وی حمایت می کردند. امروز مفسدین در یک حلقه خاص هستند که در دولت و نظام و جامعه ریشه دوانده اند و به سرطانی تبدیل شده است که از هر طرفش که بخواهید هم نمی توانید این سرطان را جراحی و یا ترمیم کنید.

 

ناصری درباره اینکه آیا رگه های مافیا به پارلمان هم رسیده است می گوید: قطعا رسیده است. وقتی یک وکیل می فهمد که فساد وجود دارد و به ناحق از وزیر دفاع می کند، مطمئنا که رگه های مافیا به پارلمان رسیده است. در بحث استیضاح وزیر دفاع، اینها پیش رییس پارلمان، دارالانشاء رفتند و سرانجام در تالار عمومی دو دستگی ایجاد کردند و کار استیضاح را به بطلان کشاندند.

 

این نماینده درباره اینکه چرا رییس جمهور اقدامی نمی کند، می گوید: این سوال را باید سخنگوهایش جواب بدهند. قانون می گوید ” هر کس در برابر سو مدیریت اداره ای متضرر شود اداره در برابرش پاسخگوست” و مطابق قانون اساسی و شریعت کسانی که در ریختن ناحق خون سربازان شریک اند چه درپارلمان و چه در پست های دیگر همه باید در قیامت پاسخگو باشند.

 

 

موضوع : اخبار