اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنگ در افغانستان وارد فاز جدیدی شده است. حوادث و رویدادهای سیاسی و امنیتی نشان می دهد که جنگ در حال سرد شدن نیست و سردی زمستان نیز از داغی جنگ نخواهد کاست. جنگجویان و سیاستمداران پشت سر آنها، در انتظار بهار خواهد ماند تا جنگ را دوباره با قدرت و جدیت بیشتری آغاز نمایند. تا آن زمان همه تلاش ها برای آمادگی بیشتر جنگ گرفته خواهد شد.

 

ورود داعش در افغانستان زنگ خطری برای کشورهای آسیای میانه و روسیه و چین بود. با وجود تمامی هشدارها، اما داعش با آرامی وارد کشور شد، و در حال حاضر به تقویت مواضع و سربازگیری و جنگ روانی علیه دولت و مردم افغانستان مشغول است، در مقابل طالبان که پیش از آن قوی ترین و جدیترین نیروی مسلح مخالف دولت افغانستان به شمار می رفتند، در حال حاضر از سوی شماری از کشورهای منطقه و جهان، (نه به عنوان یک گروه تروریستی، بلکه به عنوان یک گزینه برای قرار دادن در مقابل نفوذ و گسترش داعش)، حمایت مادی و معنوی می شوند.

 

در سطح بین المللی نیز، روسیه و همپیمانانش به سوی حمایت از گروه هایی پیش می روند که فکر می کنند می توانند در مقابل نفوذ داعش از آنها استفاده کنند. بدین منظور گروه طالبان بهترین گزینه برای روسیه برای جنگ در مقابل داعش خواهد بود. روسیه و کشورهایی که منافع مشترکی دارند، به حمایت بیشتر گروه طالبان خواهند پرداخت تا از این طریق جلو نفوذ داعش را به سوی خود بگیرند. خبرهایی مبنی بر دیدارهای مرموز میان سران طالبان و مقاماتی از روسیه و همین گونه حمایت هایی از سوی کشورهای مختلف به شمول روسیه از طالبان و درگیری های شدیدی که میان طالبان و داعش در مناطق مختلف روی داده است، بیان گر همین مسئله است.

 

در مقابل امریکا نیز تلاش خواهد کرد تا کنترول خود بر افغانستان را حفظ نموده و نگذارد زمینه برای حضور روسیه و همراهانش فراهم شود. امریکا که به شدت در حال کم کردن نیروهایش در افغانستان بود و می خواست شمار این نیروها را در پایین ترین حد آن برساند، به ناگاه تصمیم به حفظ نیروهایش در افغانستان و اکنون حتا خبر از احتمال ازدیاد نیروهای امریکایی نیز داده است.

 

بدین صورت، نه تنها جنگ، سرد نخواهد شد، بلکه امکان داغتر شدن آن می رود. خطر یک جنگ نیابتی دیگر در افغانستان شدت یافته است. جنگی که از سطح قدرت های منطقه ای فراتر رفته و قدرت های جهانی در پشت آن فعال خواهند شد. در گذشته اگر جنگ نیابتی میان هند و پاکستان در افغانستان داغ بود و این دو کشور طاقت برتری و نفوذ دیگری را در افغانستان نداشتند، اکنون کشورهای بزرگتری جنگ نیابتی را در افغانستان داغتر و زندگی را به کام مردم افغانستان تلخ تر خواهند کرد.

 

مهمترین مسئله ای که باقی می ماند، نقش و جایگاه دولت افغانستان است. دولت افغانستان به عنوان دولت قانونی و مشروع، در مقابل همه گروه های تندرو و تروریستی قرار دارد و باید حافظ منافع و مصالح مردم و کشور باشد. اما این دولت در چه وضعیتی قرار دارد و چگونه می تواند توان و نیروی خود را در مقابل گروه های تروریستی و حامیان آنها متحد سازد. دولت افغانستان در میان، بیشتری ضرر را نموده است. اگر دولت نتواند به خود بیاید و توش و توان خود را برای مبارزه با یک جنگ تمام عیار با مخالفان مسلح یکجا کند، وضعیت نگران کننده ای را باید در انتظار بنشیند.

 

هر سه قوه مجریه و مقننه و قضائیه در حال حاضر مشکلات کاملا جدی دارند، اختلافات میان هر کدام این قوا و با یکدیگر و اختلافات سیاسی و جناحی، فساد اداری فراگیر، و… دولت را تضعیف می کنند و دشمنان در حال قوی تر می گردند، در این میان بدیهی است که کشورهای بیشتری در فکر دخالت های پیدا و پنهان بیشتری در افغانستان خواهند شد.

موضوع : اخبار