اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ملت افغانستان هر روز در برابر ناامنی ها و فعالیت های تروریست مخالفان قربانی می دهد اما از سوی حکومت واکنش عملی دیده نمی شود. پس از رویداد روز جمعه در کابل که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از 400 تن از شهروندان شد این سوال پیش می آید که وزارت داخله و امنیت ملی مشغول به چه کاری هستند که حتی در پایتخت کشور هم امنیت وجود ندارد. و دلیل این همه نرمش نشان دادن از سوی حکومت در برابر مخالفان و عاملان ناامنی ها چیست؟

 

حشمت غنی احمدزی تحلیل گر مسایل سیاسی در برنامه خط کابل درمورد دلیل نرمش حکومت در برابر گروه کوچک طالبان گفت: مشکل اساسی در رقابت بی جای تعدادی از مقام ها در مرکز است. دوم رابطه نزدیک مقام های استخباراتی کشور چه در گذشته و چه در حکومت فعلی با پاکستان است. سوم مصلحت گرایی است.

 

وی در مورد توانایی مدیریت اوضاع توسط نظام کنونی گفت: از چند دیدگاه ما بسیار بی جا حرکت می کنیم. ما تا زمانی 10 هزار مدارس پاکستان وآی اس آی برای ما پشت به پشت از جوان ما دسته تبر می سازد ضربه می خوریم. باید قبول کرد که دولت به گروه های مختلف تقسیم شده است. ملت افغانستان نیز پیرو آن گروه ها هستند.ما به یک اجماع سیاسی در افغانستان نیاز داریم. موقف کشورهای دنیا در حال تغییر است و یک اجماع مفکوره ای بسیار منطقی نیاز است تا بفهمد پاکستان جنگ را در چند منطقه صورت می دهد.

 

حشمت غنی احمدزی ادامه داد: سران قدرت باید از منافع شخص خود بگذرند. تاکنون بزرگترین ضربه را از منافع شخصی که در14 سال مطرح بوده است خورده ایم. دزد ما بیشتر از همه گریه می کند که در ادارات فساد است و جوانان ما نیز پیرو همان دزد است. افغانستان باید جامعه جهانی و دنیا را قانع کند که منابع را در اختیار پاکستان قرار ندهند و دیگر این که باید یک اجماع مردمی تشکیل شود. اگر فشار و اجماع مردمی ما به گونه ای باشد که به ترورستان و مخالفان اجازه ندهیم، این جنگ جنگی نیست که پاکستان برنده میدان باشد.

 

احمدزی گفت: پاکستان با ایجاد ناامنی در کشور در تلاش است تا افغانستان واکنش نشان بدهد و آنان بتوانند اسناد علیه کشور جمع و ارایه کنند که افغانستان علیه ما اقدام می کند. ما با ملت پاکستان مشکلی نداریم. این نظام طی 14 سال گذشته کارت سفید در اختیار پاکستانی ها قرار داده است. ما توانایی خارج شدن از این بحران را داریم اما اینکه بتوانیم اجماع آن را خلق کنیم سخن دیگری است. ما بنیاد شورای صلح را ایجاد کردیم اما کسانی عضو آن هستند که با طالبان و پاکستان دشمنی دارند.