اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با توجه به اوضاع بهم ریخته کنونی کشور و نیاز به رهبری قدرتمند که بتواند بحران را مدیریت کند هیچ کدام از سران حکومتی در پایتخت حضور ندارند.

رییس جمهور برای مداوای پای خود به آلمان رفته است، معاون اول در میدان جنگ حضور دارد و رییس اجرایی حکومت نیز برای افتتاح کانال دوم سویز به مصر سفر کرده است.

در حالی که میزان انتقادها از کارکرد سران حکومت هر روز در حال افزایش است، در نبود رییس جمهور هیچ کسی سرپرستی حکومت را بر عهده ندارد.

از سویی نیز با خبر مرگ ملاعمر فرصت خوبی برای حکومت پیش آمده است تا از این موقعیت امتیاز گیری کنند اما در نبود سران نظام، ارگ سکوت اختیار کرده است.

این سوالی پیش می آید که آیا حکومتداری درحالی حاضر روال عادی خود را طی می کند؟

 

بسم الله شیر رییس حزب وفاق ملی در برنامه فراخبر با توجه به نبود سرام حکومتی در پایتخت گفت: حضور سران حکومتی برای کشور سودی نداشته است که ما بخواهیم نتیجه حضور و یا عدم حضور آنان را مقایسه کنیم. آنان مسوول 6 ماه رکود اقتصاد و فرار سرمایه گذاری ها از کشور هستند. حداقل طی 9 ماه گذشته 50 درصد از تعهدات خود را باید عملی می کردند اما تنها به منافع شخصی خود فکر می کنند. اگر واقعا حکومت افغانستان یک رهبری درست داشته باشد با توجه به مشکلات درونی حداقل از پست خود باید استعفا می کردند. بدون شک رهبری این حکومت کشور را به بحران برده است. رهبری که تنها به فکر خود است بدون شک ملت را قربانی خواهد کرد.

 

وی افزود: نباید فکر کرد سطح توقعات ملت بالا است. چرا که مردم تنها شعارها و وعده های دو تیم انتخاباتی را باور کردند. توقع مردم این نبود که هر روز قربانی بدهند بلکه آنان حداقل توقع داشتند فساد از بین برود. اگر حکومت وحدت ملی بر مبارزه با فساد کار می کرد و تنها 50 درصد فساد را از بین می برد مردم امیدوار می شدند اما نه تنها با فساد مبارزه نکردند بلکه کسانی که غرق در فساد بودند مانند وزیر مالیه سابق را در کنار خود جای دادند. بر باور رهبران حکومت گذشته را ندید می گیریم اما دلیل نمی شود کسی که متهم به فساد است در آنان و مورد حمایت آنان قرار بگیرد و کسانی که باید در حکومت دخیل باشند و توانایی کار را دارند کنار زده شوند.

 

بسم الله شیر گفت: یقین داشته باشید یگانه چیزی که در کشور کمبود داریم یک حکومتداری خوب است که در آن فساد نباشد. طی این همه مدت 2 رهبر حکومت باهم کنار نیامدند. حال اگر در کشور دیگری می بود هر دوی آنان محاکمه می شدند چرا که سبب مشکلات کشور از جمله فرار سرمایه شده اند. فرار سرمایه از کشور خود به تنهایی سبب تباهی این کشور می شود. سرمایه گذاران نمی توانند مدت زمان طولانی صبر کنند تا رهبران حکومت اختلافات خود را حل کنند و بنابراین در کشورهای دیگر سرمایه گذاری می کنند که ضربه نابخشودنی برای افغانستان است.

 

وی راه حل مدیریت بحران در کشور را وجود کسی که برای افغانستان دلسوز باشد دانست و گفت: کسی که در چور و چپاول گذشته دست نداشته باشد می تواند بحران را مدیریت کند اما رهبران حکومت وحدت ملی این گونه نیستند. هر کسی به چیزی معتاد است و سران حکومتی معتاد به قدرت هستند. ما تنها خواهان وفای به عهد آنان هستیم.

تاجایی که می دانیم سیاست درکشورهای دیگر منافع مردم خود را تامین می کنند اما درافغانستان سیاست منافع شخصی خود را تضمین می کنند. تحمل ملت افغانستان بالا است چرا که اگر در ملت دیگری می بود ارگ را دگرگون می کرد.