اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روند استیضاح وزرا از سوی ولسی جرگه به پایان رسید، اما این امر جنجال ها و اختلافات جدی و شدیدی را میان قوه مجریه و مقننه دامن زد. ریاست جمهوری با غیر موجه دانستن سلب صلاحیت وزرا، موضوع را به ستره محکمه راجع کرده است. رئیس جمهوری از وزرا خواسته تا به وظایف شان ادامه دهند. روز گذشته نیز دولت مجموعه ای از دلایل را مبنی بر غیر قانونی و غیر موجه بودن روند استیضاح منتشر کرده است.

مهمترین سوال در حال حاضر این است که گام بعدی چیست؟ ریاست جمهوری فعلا منتظر نتیجه نظر ستره محکمه خواهد ماند. اما اگر نظر ستره محکمه تاییدی باشد بر نظر ریاست جمهوری در آن صورت پارلمان چه خواهد کرد؟ و یا اگر ستره محکمه، کار پارلمان را تایید کند، ریاست جمهوری چه اقدامی در پیش خواهد گرفت؟

در این رویارویی دو طرف برای اقدام بعدی باید آمادگی بگیرند. هر چند پارلمان در دو روز آخر استیضاح، به بیشتر وزرا رای تایید داد، اما بسیاری ها، وکلا را متهم به تبعیض علیه شماری از وکلا و جانب داری از شمار دیگری کردند و همین گونه اتهام های گذشته به شماری از وکلا نیز تکرار شده است. شماری نیز پارلمان را متهم به عقب نشینی از مواضع اولیه اش  کردند و برخی نیز گفتند که طرح استیضاح کابینه، طرحی سنجیده شده در مقیاس وسیع تری با هماهنگی برخی از وکلا برای بیرون کردن شماری از وزرا از کابینه و وارد ساختن افراد دیگری به جای آنها بوده است.

این حدس و گمان ها، در روزهای آینده محک خواهد خورد و باید دید که گام های بعدی پارلمان و ریاست جمهوری چیست. ولی ادامه جنجال میان دو قوه، به دلایل ذیل،  تبعات سختی برای افغانستان خواهد. اول؛ جنگ در افغانستان با ورود گروه تروریستی جدیدی به نام داعش و فعالیت های روز افزون آن وارد مرحله ای کاملا جدید شده است و دولت و مردم افغانستان باید برای مبارزه با این گروه برنامه ریزی و فعالیت کنند. دوم؛ با پایان کار کمیته گزینش انتخاباتی و آغاز به کار کمیسیون انتخابات و شکایات انتخاباتی در روزهای نزدیک، افغانستان باید خود را برای برگزاری انتخابات پارلمانی در سال آینده آماده کند. سوم؛ موضع گیری ها و اقدامات کشورهای منطقه به وضوح نشان می دهد که جنگ پنهان این کشورها به تدریج آشکارتر خواهد شد و جنگ نیابتی میان آنها  در افغانستان شدید می گردد. چهارم؛ بحران های جدیدی چون بحران مهاجرت روز به روز وسیع تر و جدی تر می شود. برگشت صدها هزار مهاجر بسیار بالاتر از توان اقتصادی، سیاسی و مدیریتی افغانستان است.

غرق شدن افغانستان در یک جنجال سیاسی بی پایه که کشور را به سوی یک بحران سیاسی «ظاهری و ساختگی» می برد، به نوعی به بیراهه بردن کشور است. مشکلات و موضوعات واقعا جدیتر و اساسی تر از آنچه امروزه جنجال روی آن است، وجود دارد که که دولت و مردم افغانستان با تمام نیرو و توان برای حل آن باید اقدام کنند.

اگر ولسی جرگه و کابینه در این جنجال باقی بمانند، عملا زمینه را برای تقویت دشمنان کشور فراهم می کنند. در همین زمانی که تمام توش و توان دولت به چگونگی مقابله با ولسی جرگه معطوف است و در مقابل نیز پارلمان از هر راهی برای ضربه زدن به دولت استفاده می کند، طالبان و گروهای مخالف دیگر با استفاده از چنین فرصتی به تقویت خود و آمادگی برای ضربه حکومت افغانستان می اندیشند.

گام بعدی قوه مجریه و مقننه هر چیزی، غیر تفاهم و حل اختلافات به وجود آمده باشد، به ضرر دولت و مردم افغانستان است. هر عملی که به تشدید اختلافات و نزاع ها بیانجامد، کمکی به طالبان و داعش و ضربه ای به دولت و مردم افغانستان خواهد بود.