اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تشدید حملات هوایی و حملات انتحاری خاصتاً هدف قرار گرفتن اماکن مذهبی توسط افراد وابسته به گروه تروریستی داعش 2017 را به سالی خونین برای مردم افغانستان تبدیل کرد.

افزایش فعالیت‌های گروه‌های مخالف مسلح حکومت افغانستان، تشدید حملات هوایی و حملات انتحاری خاصتاً هدف قرار گرفتن اماکن مذهبی توسط افراد وابسته به گروه تروریستی داعش 2017 را به سالی خونین برای مردم افغانستان تبدیل کرد.

آژانس خبررسانی پژواک با جمع‌آوری راپور‌هایی از منابع مختلف و استناد به آن‌ها راپور داد که در سال گذشته عیسوی 14 هزار و 600 نفر در افغانستان کشته و 10 هزار و 277 دیگر نیز بر اثر حملات متعدد زخم برداشتند.

از مجموع تلفات از هر 25 نفر 14 نفر در درگیری‌های رو در رو، چهار نفر در حملات هوایی، سه نفر در حملات انتحاری و دو نفر نیز بر اثر انفجار و یا حمله هدفمند کشته شدند.

در حملات هوایی نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح حکومت (طالبان و داعش) بیشترین تلفات را متحمل شدند اما سال گذشته راپور‌هایی از درگیری طالبان و داعش نیز وجود داشت.

ولایات ننگرهار با 347 حمله، فاریاب با 184، هلمند با 168، کندهار با 140، غزنی با 104، فراه با 100، ارزگان با 96، لوگر با 83، جوزجان با 77، پکتیا با 72 و کابل با 63 حمله شاهد بیشترین حملات بودند.

616 حمله دیگر نیز در 22 ولایت دیگر افغانستان رخ داد.

این در حالی است که پژواک راپوری را از حمله به ولایت دایکندی دریافت نکرده است و در بامیان دو حمله و در پنجشیر نیز یک حمله به ثبت رسیده است.

از سوی دیگر نیز بیشتر تلفات حملات سال گذشته در ننگرهار، کندهار، هلمند و کابل بوده است و پنجشیر، بامیان، سمنگان و بادغیس نیز کمترین تلفات را داشتند.

زلمی وردک کارشناس مسایل نظامی نیز در این باره گفت که مخالفان مسلح حکومت در پایان فصل جنگی معمولا به ولایت‌های مانند هلمند، کندهار و یا فراه می‌روند زیرا هوا در این مناطق گرمتر است و می‌توانند از این مناطق وارد پاکستان شده و برای فصل جنگی آینده آماده شوند.

 

موضوع : اخبار