اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بقا در سال 2016 برای حکومت وحدت ملی افغانستان یک دستاورد می باشد. حکومت در این سال با پنج مشکل عمده، چون مشکل سیاسی، امنیتی، اقتصادی، بیکاری و اختلاف های درونی مواجه است و اگر به یکی از این مشکلات رسیدگی نشود، ممکن است به یک فاجعه بینجامد. این جمله ها را نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان بیان کرده است.

آصفه شاداب عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «نگرش» گفت: این هشدارها، هشدارهایی است که تقریباً در این دوسال پشت سر هم از طرف مقام های بین المللی صادر می شود و هر هشدار هم در پی خود یک فاجعه را به دنبال داشته است. مقام های خارجی گفته بودند وقتی نیروهای خارجی، افغانستان را ترک می کنند، سال 2014 سال سقوط برای افغانستان است اما وقتی آنها خارج شدند برای یک سال افغانستان تقریباً امنیت نسبی خود را داشت و حتی انتخابات دایر شد. بعد، آنها ابلاغ کردند که 2015 خطرناک است. در این سال دست های بیرونی از موقعیت استفاده کردند و از ضعف، ناتوانی و کشمکش های درونی حکومت افغانستان استفاده بردند تا سال 2016 را به یک سال خونین تبدیل کردند. نیروهای امنیتی ما درخشش فوق العاده خوبی داشتند اما مدیریت ما مدیریتی ضعیف بوده و اختیار حرکات، مقابله و مدافعه نیروهای امنیتی ما از طرف خارجی ها کنترل می شود. این را همه می دانند.

وی، در تحلیل وضعیت فعلی کشور، بیان داشت: طوری که همه می دانند وضعیت اقتصادی افغانستان به صفر تقلیل یافته است، باور مردم از حکومت مرکزی به حدی ضعیف شده است که جوانان ما روزانه از مرزها خارج می شوند. حتی طعمه ماهی های گرسنه دریاها می شوند. کشمکش های درونی هم امسال چنان شدت داشت که سران کشور را از رسیدگی به موضوعات دیگر، بازداشت. هنوز این کشمکش ها بر جای خود باقی است. هنوز سران کشور برسر پست های کوچک، میان خود در کشمش هستند.

نماینده مجلس، درخصوص هشدار سازمان ملل در ارتباط با افغانستان گفت: این هشداری که از طرف نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان و حکومت افغانستان صادر شده است با چنین مواردی که ذکرشد، یک واقعیت است اما اینکه مقام های بین المللی این سال را بسیار خونین و فاجعه می دانند، تبلیغاتی است که انجام می دهند تا مردم افغانستان را سراسیمه سازند، از امیدهایشان کاملاً مایوس کنند و جوانان به جای اینکه در افغانستان حضور داشته باشند و برای سازندگی کشور کار کنند فرار کنند. دراین صورت مردم می توانند نیروهای خارجی را باردیگر بپذیرند.

شاداب، ادامه داد: سرمنشی سازمان ملل متحد، تحت تاثیر همان کشورهایی است که عضویت ملل متحد را دارند. بنابراین می خواهند مردم افغانستان سراسیمه شوند تا برای باردیگر حضور نیروهای آنها را بپذیرند. این حکومت را همین خارجی ها در افغانستان مسلط ساختند در حالیکه قانون اساسی افغانستان بر هیچ کدام از این سران، حق و اجازه حکومت نداده بود. حالا خود، علیه حکومت فریاد می زنند که حکومت سقوط می کند. در حقیقت زیر کاسه خارجی ها نیم کاسه ای است که از یک طرف خود را دوست و دلسوز برای افغانستان نشان می دهند و از طرف دیگر ابلاغ می کنند که افغانستان رو به سقوط است. افغانستان در فساد اداری غرق است، مرکز تولید مواد مخدر است و همسایه ما مرکز تربیه تروریزم است. با این شرایطی که دارد اگر خارجی ها بخواهند در افغانستان فاجعه بار می آید.