اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سال ۲۰۱۷، سالی سرنوشت ساز برای افغانستان است. دولت باید اولویت های خود را مشخص نماید، برای رسیدن به آن جدیت و تلاش نماید و موانعی را که بر سر راهش قرار دارد از میان بردارد.

 

سال گذشته برای افغانستان سال خوبی نبود، سالی سراسر جنجال و کشمکش، سالی که در آن برای اولین بار طالبان به اهداف بسیار بزرگی دست یافتند و توانستند چندین ولسوالی را با دولت دست به دست کنند و حتا کنترول کندز را برای مدتی به دست بگیرند. اختلافات در این سال پایان نیافت، دو دستگی ها ادامه یافت، و علاوه بر آن اختلافات بر سر سلب اعتماد از اعضای کابینه به صورت گروهی نیز ادامه یافت.

اما هیچ کدام از اینها نمی تواند، مانع از داشتن استراتیژی منظم برای مبارزه با تروریزم، برنامه ریزی دقیق اقتصادی برای پیشرفت و ترقی اقتصادی، اقدامات سریع و عاقلانه برای از بین بردن اختلافات سیاسی میان نیروهای سیاسی، کار بر اساس اصول سیاست خارجی با کشورهای دیگر شود. دولت افغانستان باید اولویت های خود را برای سال جدید مشخص سازد.

دولت افغانستان در این مدت که از عمر آن گذشته ثابت کرده که در عرصه تئوری و برنامه به خوبی قادر است برنامه های مناسب و الگوهای قابل قبولی برای برون رفت از مشکلات تهیه نماید. اما در عرصه عمل با مشکلات جدی مواجه است. دولت افغانستان توانسته قناعت کشورهای خارجی را برای کمک به افغانستان فراهم سازد. همچنین حضور کشورهای خارجی در ابعاد نظامی و اقتصادی و سیاسی نیز توانایی دولت افغانستان را برای کار و تفاهم با کشورهای دیگر را به اثبات برساند.

پیشنهاد بعدی:  همه مردم افغانستان افغان نیستند

در سال نو میلادی، اولویت های سال گذشته پا برجاست. صلح به عنوان یکی از اولویت های دولت افغانستان، در آجندای کار دولت خواهد بود. سال گذشته صلح با حزب اسلامی به عنوان یکی از دستاوردهای افغانستان به حساب آمد، هر چند که نتیجه واضح و ملموسی درزندگی مردم افغانستان از این صلح دیده نشد، نه جنگ کاهش یافت و نه میزان تلفات افراد ملکی کم شد و نه هیچ اثر مثبتی در زندگی مردم دیده شد. امسال انتظار می رود دولت افغانستان با بخش های دیگری از طالبان و گروه های مسلح دیگر برای صلح گفتگو نماید و شاید به نتایجی برسد. اما با وارد شدن کشورهای بیشتری در مسئله جنگ افغانستان بحران امنیت را پیچیده تر خواهد کرد. به تبع بحران جنگ مسئله صلح نیز بسیار پیچیده تر از گذشته خواهد شد. در چنین حالتی نقش دولت افغانستان سخت تر و پیچیده تر خواهد شد. جلسات و کنفرانس های اخیری که با حضور کشورهای همسایه افغانستان برگزار شده این پیچیدگی را نشان داده است.

دولت افغانستان در سال گذشته با افتتاح شماری از پروژه های حیاتی مانند بند سلما، ثابت کرد که می تواند برای منافع ملی از هیچ قدرت داخلی و خارجی نترسد. افغانستان وضعیت اقتصادی مناسبی ندارد. آنچه به اقتصاد افغانستان رونق داده تزریق کمک های خارجی به اقتصاد دولت است. دولت افغانستان باید بتواند از منابع داخلی خود استفاده درست نماید.

برای تمامی اینها، دولت افغانستان باید با فساد اداری مبارزه نماید. جنگ و صلح و پیشرفت اقتصادی در وجود فساد اداری به هیچ جایی نخواهند رسید. وجود فساد در افغانستان چنان گسترده است که تمامی فعالیت ها و تلاش ها را زیر سئوال برده است. تمامی پروژه های اقتصادی با آلوده شدن به فساد نتایج مورد توقع را در پی ندارند و آنچه برای مردم افغانستان باقی می ماند، مشکلات و انبوهی از گرفتاری هایی است که بر شانه های شان سنگینی می کند.

پیشنهاد بعدی:  افغانستان کشور احمق ها است؟

در نهایت اینکه، دولت افغانستان باید اولویت های خود را مشخص نماید، برای رسیدن به آن جدیت و تلاش نماید، موانعی را که بر سر راهش قرار دارد از بین بردارد. دولت می تواند موفق تر عمل نماید، تنها در صورتی که به صورت واضح و شفاف، تمام امور را با مردم در میان بگذارد، اختلافات و تنش های سیاسی میان گروه های شریک در قدرت را کنار گذاشته شوند، عزم برای خروج از وضعیت موجود جزم شود و تمامی نیروها برای بهتر ساختن افغانستان کار کنند.