اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درست یک هفته‌قبل طالبان اعلامیه ای را به نشر رساندند که در آن از آغاز حملات بهاری سالانه خود بنام «عمری» یاد کردند. صدور این اعلامیه واکنش های متفاوتی را بر انگیخت. در میان نگرانی های موجود در جامعه مقام های رسمی و حکومتی صدور چنین بیانیه هایی را تکراری دانسته و اظهار داشتند که نیروهای حکومتی در موضع تهاجمی طالبان را با شکست های سختی روبرو ساخته اند. اما درست در میانه هفته بود که سرک های کابل، پایتخت کشور، بار دیگر رنگ خون به خود گرفت . حمله انتحاری بر ریاست ده اداره امنیت ملی یکی از خونین ترین حمله ها پس از انجام عملیات انفجاری در شاه شهید در سال گذشته به شمار می رود. حمله سه شنبه گذشته دقیقا در نقطه مرکزی کابل و در نزدیکی ساختمان‌های دولتی، ازجمله وزارت دفاع، سفارت ایالات متحده امریکا و دفتر ناتو و از همه مهم تر نزدیک به قصر ریاست جمهوری کابل را به مسلخ‌گاه قربانیان بدل نمود.

در مورد جزئیات این رویداد خونین قوماندانی پلیس کابل، در گفت‌وگویی با خبرنگاران، ضمن تأیید دومرحله‌ای‌بودن حملات روز سه شنبه، اعلام داشت در آغاز یکی از مهاجمان انتحاری با انفجار موتر باربری کلان حامل مواد منفجره در یک پارکینگ عمومی در نزدیکی یکی از دفاتر ریاست عمومی امنیت ملی، جان شماری از شهروندان را که اغلب غیرنظامی بودند، گرفت. پس از این انفجار مهیب ابتدایی که تا شعاع چندکیلومتری، دروازه و کلکین بسیاری از ساختمان‌ها را در هم کوبید، مهاجم دوم با تیراندازی به سمت نیروهای امنیتی قصد ورود به اداره دهم ریاست امنیت ملی افغانستان را داشت که ضمن درگیری شدید با نیروهای امنیتی ناکام ماند و از پای درآمد. در همان حال رئیس‌جمهور کشور نیز با بیانیه‌ای ضمن محکوم‌کردن حملات تروریستی یاد شده در منطقه پل‌محمودخان خاطرنشان ساخت چنین حملات بزدلانه‌ای به‌هیچ ‌عنوان موجب تضعیف عزم و اراده نیروهای امنیتی کشور برای از پای درآوردن تروریست‌ها نخواهد شد. لازم به یاد آوری است که پس از وقوع این رویداد خونین ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان مسئولیت این حمله خونین و جنایت بار را بر عهده گرفت . این عملیات خونین را طالبان در شرایطی بعهده می گیرند که تلاش‌های چندین ماهه کابل با همراهی گروه چهار جانبه بشمول کشورهای پاکستان، ایالات متحده امریکا و چین برای بازگرداندن طالبان به دور میز مذاکره و روند مصالحه با وجود خوش بینی های اولیه هم چنان بی‌نتیجه مانده است. مذاکرات صلح بین رهبران طالبان و دولت وحدت ملی افغانستان که از تابستان گذشته آغاز شده بود، پس از آنکه مشخص شد ملا عمر، رهبر طالبان احتمالا دو سال قبل از بین رفته است، به طور ناگهانی متوقف گردید. خبر مرگ ملاعمر علاوه بر ایجاد چند دستگی در میان طالبان مسئله مذاکرات صلح را نیز به حالت تعلیق در آورد. با از سرگرفته شدن روند صلح و گفتگوی مخالفین و حکومت با پا درمیانی اعضای چهار جانبه پاکستان و چین و امریکا مقام های حکومتی امیدوار بودند که این روند به نتیجه لازم منجر گردد. اما به نظر می‌رسد اعلام حملات بهاری امسال از سوی طالبان که آن را عملیات عمری خوانده اند، دولت افغانستان و اعضای چهار جانبه راه بسیار دراز و احتمالا خونینی را تا بازگرداندن طالبان به پای میز مذاکرات در پیش‌روی خواهند داشت.

وقوع رویداد خونین در کابل تنها نشانه روز های سخت مردم افغانستان و بهار خونین در کشور نیست . هرچند که حادثه غم انگیز و خونین روز سه شنبه تکانه شدیدی را بر دستگاه های اجرایی و امنیتی و سیاسی کشور وارد ساخت و جامعه را در هاله ای از حیرت و نگرانی قرار داد. اما در همین حال گزارش ها حاکی از آنست که نبرد های سخت و خونینی در ولایات شمالی کشور به خصوص ولایت کندز و بغلان و جوزجان … نیز جریان دارد. چنانچه یکی از گزارش ها حاکی از آنست که طی یک نبرد خونین میان نیروهای دولتی و مخالفین مسلح یازده طالب در ولایت جوزجان کشته و زخمی شدند. مقام ها در ولایت جوزجان از کشته و زخمی شدن ۱۱ طالب مسلح در مربوطات این ولایت طی عملیات های تصفیه ای نیروهای دولتی خبر می دهند. آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت جوزجان در این باره می گوید که در پی عملیات نیروهای دولتی در ولسوالی آقچه این ولایت هفت عضو گروه طالبان مشمول قاری سلام معاون قاری حفیظ، ولسوال نام نهاد گروه طالبان برای ولسوالی آقچه و قاری سرور و زمری، از سردسته های مشهور این گروه کشته شدند و شش تن دیگر شان به شمول قاری اشرف از قوماندان ارشد این گروه زخم برداشته اند. وی در ادامه افزود که عملیات برای پاکسازی برخی از نقاط دیگر این ولایت از وجود گروه طالبان هنوز هم ادامه دارد . در همین حال گزارش های دیگر حاکی از آنست که در نتیجه درگیری میان مخالفان مسلح دولت و نیروهای امنیتی در روزهای گذشته در مرز بین ولسوالی چاربولک ولایت بلخ و ولسوالی فیض آباد ولایت جوزجان بیست مخالف مسلح دولت کشته شدند. هم چنین مقام های امنیتی در ولایت بدخشان می گویند که در روزهای اخیر در پی عملیات نیروهای دولتی در ولسوالی های وردوج و جُرم این ولایت دست کم پنجاه مخالف مسلح دولت کشته شدند که در میان کشته شدگان یک قوماندان ارشد این گروه بنام صدام با ۱۵ تن از افراد اش نیز شامل است.نبرد های کندز از خونین ترین نبرد های است که از آغاز سال روان با شدت هم چنان ادامه یافته است. چنانچه در آخرین روزهای هفته گذشته مقام های امنیتی در ولایت کندز از کشته و زخمی شدن ۳۵۳ مخالف مسلح دولت در این ولایت خبر دادند.

این تنها در ولایت های شمالی نیست که نبرد و رویداد های خونین جریان دارد. بلکه در دیگر ولایت های کشور نیز بهار بخود رنگ خون گرفته است. مقام های محلی در ولایت غزنی اظهار داشته اند که در پی درگیری بین گروه طالبان با نیروهای اردوی ملی و خیزش مردمی در ولسوالی اندر این ولایت در هفته گذشته ۱۸ طالب مسلح همراه با دو قوماندان ارشد این گروه کشته شدند . هم چنین در ولایت هلمند که یکی از ناآرام ترین ولایت های کشور محسوب می گردد در روزهای اخیر شاهد درگیری های خونین میان مخالفین مسلح و نیروهای امنیتی بوده است. چنانچه گزارش در این باره حاکی از آنست که در پی یک عملیات نیروهای خاص اردوی ملی در ولسوالی سنگین ولایت هلمند ۲۲ طالب مسلح کشته شده است.

از مجموع رویداد های یاد شده چنین می توان نتیجه گرفت که افغانستان سال روان خورشیدی را با سخت ترین و خونین ترین روز ها آغاز نموده است. در شرایطی که همه چشم امید به موفقیت روند صلح داشتند و از ادامه جنگ و ناامنی بستوه آمده اند، اما متاسفانه روند اوضاع به سمت و سویی کشانیده شده است که جز مرگ و نفرت و باروت و آتش چیزی دیگری قابل مشاهده نیست. حال باید منتظر بود که حکومت وحدت ملی چنین شرایط بحرانی و خونین را در سال جاری مدیریت خواهد کرد؟ آیا حکومت قادر خواهد بود که روند صلح را به نتیجه ای قابل قبول و موثر برساند یا خیر؟ آیا اگر حکومت به چنین هدفی دست نیابد آیا گزینه نظامی و جنگ موضع حکومت را بر مخالفین برتری خواهد داد و توازن نیروها تغییر خواهد یافت؟ کشور های همسایه و آنانی که از روند صلح افغانستان نظارت داشتند و خواهان به نتیجه رساندن روند صلح بودند در این میان چه موضعی را اتخاذ خواهند نمود؟ به هرروی هرچه باشد یک واقعیت کاملا روشن است و آن این که مخالفین نیز آخرین توان و نیروی خود را برای ناامن ساختن کشور و کشتار مردم به کار خواهند گرفت و حکومت نیز برای تحقق ثبات و امنیت و جلوگیری از وقوع رویداد های خونین چالش عمده ای را پیش روی خواهد داشت. افزون بر آن چالش های داخلی حکومت وحدت ملی این سال را بر حکومت وحدت ملی سخت دشوار خواهد ساخت.