اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اکنون اولین روزهای سال 2015 را سپری می کنیم. سالی که قرار است اشرف غنی و عبدالله تمام کم و کسری های حکومت کرزی را جبران کنند و به مردم افغانستان اثبات نمایند که مشکلات حاصل از انتخابات ارزش آن را داشت که مردم دو مرتبه پای صندوقهای رای بیایند و آنها را قیوم خویش انتخاب کنند.

 

سال 2014 میلادی با وجود تمام تلخی‌ها و شیرینی هایش! به پایان رسید و پیامدهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، هنری و … با خود برای مردم عزیز افغانستان به همراه داشت از جمله:

 

1- برگزاری سومین انتخابات ریاست جمهوری که در نوع خود بی نظیر بود و طولانی ترین انتخابات جهان لقب گرفت تا بالاخره جان کری، واسطه توافق میان عبدالله و اشرف غنی گردید و کرزی ارگ ریاست جمهوری را ترک گفت.

 

2- انتقال مسوولیت های امنیتی از خارجی ها به نیروهای امنیتی افغانستان که امیدواریم یک قدم مثبت به سوی توانمندی نیروهای امنیتی کشور محسوب گردد و جوانان عزیز این مرز و بوم بتوانند جایگزین خوبی برای نیروهای خارجی باشند.

 

3- خروج رسمی نیروهای ناتو از افغانستان پس از سیزده سال لشکرکشی و اشغال. هرچند که هنوز 13500 تا 18500 نفر از آنها قرار است به بهانه آموزش نیروهای امنیتی افغانستان همچنان مهمان اجباری کشور ما باشند. یا به اصطلاح پرچمی که پایین آمد و پرچمی که بالا رفت و در واقع فقط نحوه حضور خارجی ها تغییر کرد.

 

4- عدم توفیق طالبان در اشغال مناطق بیشتر کشور. هرچند تلفات نیروهای امنیتی نسبت به سال گذشته میلادی، افزایش یافت؛ ولی طالبان نتوانستند یک یا چند ولایت و یا کدام ولسوالی را تصرف کنند.

 

5- افزایش تنش ها میان شبه نظامیان پاکستانی و نیروهای امنیتی افغانستان که حاصل آن بمباران صدباره ولایت کنر بود که متاسفانه همچنان این موشک پراکنی ها ادامه دارد و هرچند پاکستان خندقی در راستای مرزهای خود احداث کرده اما باز هم شبه نظامیان به راحتی میان این مرزها در رفت و آمد هستند.

 

6- امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن بعد از یکسال تنش و جنجال. اشرف غنی و عبدالله که هر دو به آرزوی دیرینه خود یعنی رسیدن به ارگ ریاست جمهوری دست یافته بودند، در اولین روز ریاست خود این پیمان را امضا کردند تا روی خود را نسبت به کرزی در خدمت به غرب سفیدتر کنند.

 

7- صعود افغانستان به اوج قله فساد اداری و رشوت خواری. در این سال، فساد اداری در کشور به اوج خود رسیده و از این ناحیه حیثیت افغانستان نزد جامعه جهانی لکه دار شد.

 

8- بالا گرفتن تنش ها میان حکومت و پارلمان بر سر درج هویت اقوام در شناسنامه های الکترونیکی. توزیع شناسنامه الکترونیکی نیز یکی از موضوعات جنجال برانگیز در کشور بود و مساله درج نام اقوام و عدم درج آن در شناسنامه باعث کشمکش ها و نزاع های زیادی در بین پارلمان و حکومت و همچنین نمایندگان پشتون و غیر پشتون در بین مجلس شد البته در ابتدای سال 2014.

 

9- پایین آمدن رشد اقتصادی در کشور، بدلیل رشد روز افزون نا امنی ها و طولانی شدن انتخابات. بالا رفتن ناامنی در کشور و به دنبال آن طولانی شدن انتخابات ریاست جمهوری و هراس از بیرون شدن کامل نیروهای خارجی از افغانستان باعث رکود شدید اقتصادی در کشور گردید

 

10- عدم رشد سرمایه گذاری و فرار سرمایه از کشور. در این سال، هیچ سرمایه گذاری موثری در کشور صورت نگرفت؛ بلکه شیوع روز افزون نا امنی زمینه فرار سرمایه ها را نیز سبب شد. افزایش قیمت کالاهای مختلف در بازار و تهدیدات و چالش های امنیتی طی سال های اخیر، علت عمده فرار سرمایه ها و سرمایه داران از کشور محسوب گردیده و این قشر جامعه، همواره متحمل خسارات جانی و مالی شده است.

 

11- رشد چشمگیر خشونت علیه زنان. متاسفانه در سال ۲۰۱4 رویدادهای ناگوار خشونت علیه زنان به ثبت رسید. فعالان زن هشدار دادند که اگر جهان افغانستان را تنها بگذارد؛ این کشور به بدترین مکان برای زنان و دختران تبدیل خواهد شد. هرچند با آمدن بی بی رولا غنی به ارگ ریاست جمهوری به عنوان بانوی اول کشور تا حدودی این نگرانی رفع شده است!!!

 

12- عدم دست آورد شورای عالی صلح در حیطه مسوولیت خویش. در این سال شورای عالی صلح پس از چند بار سفر به پاکستان بدون هیچ دستآوردی به کشور بازگشتند و تنها حاصل این رایزنی ها آزادشدن چند تن از سران طالبان از گوانتامو و معاوضه ی انها با سرباز آمریکایی بود.

 

13- مرگ مرحوم مارشال قسیم فهیم. شاید ابتدای سال هیچ کس فکر نمی کرد افغانستان یکی از اصلی ترین و با نفوذترین شخصیتهای سیاسی خود را از دست بدهد اما تقدیر اینچنین بود که جناب فهیم به بهار سال 1393 نرسد و به دیار باقی بشتابد. در چند ماه باقیمانده از حکومت کرزی یونس قانونی جایگزین مرحوم فهیم به حیث معاون اول رییس جمهور گردید.

 

به هر حال اکنون اولین روزهای سال 2015 را سپری می کنیم. سالی که قرار است اشرف غنی و عبدالله تمام کم و کسری های حکومت کرزی را جبران کنند و به مردم افغانستان اثبات نمایند که خطرات و مشکلات حاصل از انتخابات ارزش آن را داشت که مردم دو مرتبه پای صندوقهای رای بیایند و آنها را قیوم خویش انتخاب کنند.

 

ما نیز در شبکه اطلاع رسانی افغانستان این امیدواری را داریم که دو تیم انتخاباتی تحول و تداوم و اصلاحات و همگرایی به وعده های انتخاباتی خود جامه عمل بپوشانند و مشکلات کشور انشالله هرچه زود رفع گردد.

موضوع : اخبار