اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

زیگما گابریل وزیر امور خارجه جرمنی اعلام کرد که دولت دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا نباید اشتباه بارک اوباما رییس جمهوری قبلی این کشور را تکرار کرده و درصدد تحقیر روسیه باشد، همانطور که کشورهای اروپایی به سرو سامان دادن به روابط با مسکو علاقه مند هستند و معتقدند که نمی توان بدون روسیه از عهده حل و فصل چالشهای بین المللی برآیند.

گابریل در مصاحبه با نشریه بیلد با اشاره به این مطلب، به دولت جدید امریکا توصیه کرد که به دنبال یافتن کانالهای جدید برای برقراری روابط با روسیه باشند و مذاکرات تازه ای را با مسکو آغاز کند.

وزیر خارجه جرمنی یادآور شد که بدون اشتراک روسیه، غرب نمی تواند از عهده حل و فصل مناقشات در سوریه، لیبیا، اوکراین و دیگر نقاط بحرانی در جهان برآید.

وی تاکید کرد: تلاش بارک اوباما برای تحقیر روسیه یک اشتباه کلان بود و من همچنان امیدوارم که واشینگتن اکنون دیگر این اشتباه را برطرف کند. هرچند در شرایط کنونی به نظر میرسد که واشینگتن و مسکو در حال فاصله گرفتن از یکدیگر هستند.

گابریل افزود، بارک اوباما زمانی به خود اجازه داده بود تا روسیه را قدرت منطقوی بنامد که در واقع هیچ نقشی در حل و فصل اوضاع ندارد، ولی بعد اعتراف کرد که روسیه یک ابرقدرت تاثیرگذار در جهان است. اکنون نیز برغم اظهارات دونالد ترمپ در مورد لزوم نزدیکی روابط با مسکو با هدف مبارزه مشترک با تروریزم، ما شاهد هستیم که لایحه قانونی تشدید تحریم ها علیه روسیه در سنای امریکا تصویب شده است، هرچند رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا به صراحت از نماینده گان سنا خواسته بود تا با این اقدام امکان گفتگوهای آتی با مسکو را از بین نبرند.

لازم به ذکر است، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه معتقد است که تحریم های جدید امریکا علیه این کشور، مسکو را در بن بست قرار نخواهد داد، ولی به روابط دوجانبه آسیب می رساند.

پوتین در پروگرام خبر روز شنبه از شبکه یک تلویزیون روسیه در این باره گفت: هر تصمیمی که در آنسوی اقیانوس گرفته شود، نمی تواند روسیه در بن بست قرار دهد. ولی مسلما اعمال تحریم‌ها روابط مسکو و واشینگتن را دشوارتر کرده و به آن آسیب خواهد رساند.