اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یک روزنامه امریکایی نوشت تاکتیک‌های خشونت آمیز رییس جمهور امریکا علیه هم حزبی‌هایش در سنا، باعث انزجار جمهوریخواهان شده و ترمپ را در حاشیه قرار داده است.

روزنامه امریکایی یو اس ای تودی در راپوری نوشت تاکتیک های قلدرانه و خشونت آمیز دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا در سنا برای هم حزبی های جمهوریخواه او در سنا که اخیرا مجبور شده اند به نفع پلان خدمات صحی پیشنهادی ترمپ و علیه اوباماکر رای بدهند آن هم در شرایطی که نفوذ سیاسی لازم برای مخالفت در برابر ترمپ را دارند، با نتایج معکوس همراه شده است.

در این راپور به نقل از گرانت ریچر استاد علوم سیاسی امریکا نوشته شده است که اهمیتی ندارد شخصیت ترمپ تا چه اندازه قوی و غالب باشد، زیرا او در حال حاضر خود را در مسیر خصومت با سنای امریکا که یک نهاد سیاسی قدرتمند در این کشور به حساب می آید،‌ قرار داده است زیرا سناتورها خود را مستقل می دانند و نمی خواهند تحت فشار قرار بگیرند و به همین دلیل است که در حال واکنش معکوس علیه ترمپ هستند.

این روزنامه در ادامه راپور خود به تحولات 2 هفته اخیر در سنای امریکا اشاره کرده و نوشته است:

لیزا مرکوفسکی سناتور جمهوریخواه ایالت آلاسکا و رییس کمیته منابع طبیعی و انرژی سنا، به شکست لوایح تحت حمایت ترمپ برای لغو اوباماکر کمک کرد آن هم با وجود اینکه دولت ترمپ او را تهدید کرده بود که رای او به عدم لغو اوباماکر می تواند آینده اقتصادی آلاسکا را به خطر بیندازد.

چاک گرسلی سناتور جمهوریخواه ایالت آیووا و رییس کمیته قضایی سنا نیز صراحتا اعلام کرد که اگر ترمپ جف سشنز لوی څارَنوال فعلی امریکا را از سمتش برکنار کند، کمیته او به نامزد پیشنهادی ترمپ برای جانشینی سشنز رای نخواهد داد.

این در حالیست که ترمپ از سشنز که خود را از تحقیقات درباره تبانی احتمالی میان ستاد انتخاباتی رییس جمهور امریکا با مقامات روس کنار کشیده، عصبانی است و او را هدف حملات سختی قرار داده است.

جاشوا هودر عضو ارشد موسسه امور دولتی در پوهنتون جورج تاون می گوید حیرت آور است که رییس جمهور امریکا فکر می کند به کار گیری این نوع کمپاین زور و فشار که صرفا باعث انزجار و پس زدن سناتورها می شود، می تواند آنها را پای میز مذاکره بکشاند.

جیمز توربر دانشمند مسایل سیاسی و نویسنده کتاب رقیبان قدرت: روابط کانگرس و ریاست جمهوری می گوید تاکتیک های ترمپ منعکس کننده فهم غلط و جدی او از جدایی قدرت ها و این حقیقت است که بر اساس قانون اساسی امریکا، قوه مجریه و شاخه قانونگذاری با یکدیگر برابر هستند.

بر اساس این راپور، تاکتیک های احمقانه، ناشیانه و فاقد مهارت ترمپ نه تنها هیچ حس وفاداری ای را در سناتورهای جمهوریخواه به وجود نمی آورد بلکه می تواند انگیزه ای شود برای این سناتورها تا راه خود را بروند.

توربر در ادامه اظهارات خود به اقدام اخیر سنای کانگرس امریکا در تصویب تحریم های اقتصادی جدید علیه روسیه با وجود مخالفت های ترمپ اشاره کرد و گفت ترمپ این پلان را که در اعمال قدرتش محدویت ایجاد می کند،‌ با اکراه امضا کرد.

این دانشمند مسایل سیاسی معتقد است که در حالیکه رهبران مجلس نماینده گان و سنا هر کدام در حال پیگیری دستور کار خود هستند و تلاش می کنند تا جایی که می توانند ترمپ را نادیده بگیرند، رییس جمهور امریکا بیشتر و بیشتر در حال منزوی شدن و به حاشیه رانده شدن است.

یو اس ای تودی به نقل از توربر نوشت که کاهش اعتبار و محبوبیت ترمپ،‌ سناتورها را برای حفظ استقلالشان از ریاست ارگ سفید جسور کرده است.

این در حالیست که نتایج تازه ترین نظرسنجی انجام شده توسط پوهنتون کوئینیپیاک نشان می دهد تنها 33 فیصد از امریکایی ها از عملکرد شغلی ترمپ راضی اند.

توربر با تاکید بر اینکه ترمپ در جایگاهی نیست که الهام بخش ترس و یا احترام باشد،‌ گفت که بهتر است ترمپ دست از تویت کردن بردارد و بی سر و صدا با سناتورها همکاری کند و به اتحاد برسد و تا جایی که می تواند از سناتورها حمایت کند حتی اگر گاهی اوقات کاملا با آنها توافق نظر نداشته باشد.

با این حال، اریک هرزیک رییس بخش علوم سیاسی پوهنتون نوادا می گوید که از دیدگاه او، خودخواهی ترمپ به او اجازه نمی دهد تا چنین رویکردی در قبال سناتورها در پیش بگیرد. هرزیک می گوید ترمپ فکر می کند که او واقعا مسئول است و سنا باید صرفا هر چه ترمپ می گوید، انجام دهد.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه امریکا نیز که به لغو اوباماکر که خواسته ترمپ بود، رای منفی داد، اخیرا در سخنرانی خود تاکید کرده است که سناتورها زیردست رییس جمهور نیستند و نباید از ارگ سفید دستور بگیرند.

این در حالیست که ترمپ پیشتر سعی کرده است تا از طریق تماس های تلیفونی با مک کین، با او لابی کند و رای مثبت او را برای لغو اوباماکر بگیرد.