اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

این پافشاری اشرف غنی بر استانکزی برای سرپرستی وزارت دفاع و تصرفات این شخص بر این وزارت از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ قانونی مغایر با قانون است. رییس جمهور با این کار قانون را زیر پا گذاشته است.

در اوج نبرد و ناامنی کشور، نهادهای مهم امنیتی، با سرپرستان اداره می شوند. ادامه کار سرپرستان از انتقادهای جدی در کار حکومت وحدت ملی است که تا هنوز این مشکل پابرجا است. بر اساس قانون سرپرستی هیچ اداره دولتی نمی تواند بیش از دو ماه از سوی سرپرست اداره شود اما حکومت به این قانون اعتنایی نکرده و نمایندگان مجلس نیز در پیگیری این قانون کوتاه آمده است. رییس جمهور غنی چندی پیش در فرمانی نهادهای امنیتی را از قانون سرپرستی استثنا قرار داد اما نمایندگان مجلس این قانون را خلاف قانون سرپرستی خوانده و رد کردند. اما چرا در اوج جنگ و ناامنی نهادهای امنیتی با سرپرستان اداره می شوند؟

غلامحسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: در زمان تشکیل وحدت ملی زمینه های امید زیادی برای مردم افغانستان ایجاد شده بود. رییس جمهور مطابق قانون مسوولیت جان، مال، ناموس و شرف مردم افغانستان را دارد. به همین دلیل است که ماده شصت و سوم قانون اساسی بعد از نام خداوند بزرگ و از دین مقدس اسلام اطاعت کرده است. رییس جمهور افغانستان باید به این موضوع متعهد باشد و جای تعجب است که وی تا هنوز بر موضوعی پافشاری می کند که صد درصد مخالف قوانین نافذه کشور است. این پافشاری اشرف غنی بر استانکزی برای سرپرستی وزارت دفاع و تصرفات این شخص بر این وزارت از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ قانونی مغایر با قانون است. رییس جمهور با این کار قانون را زیر پا گذاشته است. رییس جمهور که مظهر اراده مردم است، نباید اینگونه کارها از وی سر بزند.

وی در خصوص اداره وزارتها توسط سرپرستها اظهار کرد: معنای سرپرستی کنونی این است که ما از افراد بی مسوولیت، مسوولیت می خواهیم، بدترین شیوه کاری و بدترین مدیریت برای حکومت همین شیوه است. وقتی رییس جمهور قانون شکنی می کند باقی وزارتخانه ها و اعضای حکومت جرات بیشتری پیدا می کنند تا هرگونه بی قانونی را انجام دهند و اینگونه است که کشور ما کشور بی قانونی ها می شود. این کارها، به چهره رییس جمهور سخت آسیب رسانده است و رییس جمهور باید این آسیب را جبران کند. حالا رییس جمهور خود، مروج تمام تخلفات و بی قانونی ها در کشور است.
ناصری ادامه داد: اگر می خواهیم نظام ما قانونمند شود باید براساس قانون پیش رویم. ما نمی توانیم نظامی موفق بر پایه بی قانونی ها داشته باشیم با ادامه این روند حکومت با شکست مواجه می شود و مردم هم هیچ اعتمادی به حکومت نخواهند کرد. مردم خواستار برکناری حکومتی می شوند که بی قانونی ها در آن موج می زند. حکومت باید از این اوضاع جلوگیری کند.

این نماینده مجلس با انتقاد از رییس جمهور گفت: رییس جمهور افغانستان در موضوع سرپرستی و بسیاری از موضوعات دیگر قانون اساسی را زیر پا کرده است و مردم و وظایف خود را در نظر نگرفته است. وی سوگندنامه را زیر پا کرده است و به خاطر منافع خود، یک نفر را در سرپرستی برای مدت طولانی نگاه داشته است. آیا در افغانستان قطع الرجال آمده است که یک نفر دیگر برای این وزارت شایسته نیست. از یک طرف هم، این کار توهینی به رجال افغانستان محسوب می شود. رییس جمهور با این کار چندین قانون را زیر پا گذاشته است. یک وزیر وقتی تخطی از قانون یا کم کاری می کند در برابر رییس جمهور و مجلس نمایندگان موظف به پاسخگویی است اما وقتی وزارت دفاع وزیر ندارد و با سرپرست اداره می شود ما نمی توانیم سرپرست را مورد استجواب قرار دهیم.

موضوع : اخبار