اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ریاست جمهوری شش روز پیش از امضای فرمان تقنینی آوردن اصلاح نظام انتخاباتی خبر داد اما تا اکنون این فرمان به هیچ اداره و رسانه یی فرستاده نشده است. گفته می‌شود اختلاف دیدگاه‌ها میان ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه سبب شده است تا جزئیات این فرمان تقنینی پخش نشود.از سوی دیگر، تاخیر در نشر فرمان تقنینی، گمانه زنی هایی را به وجود آورده است که این فرمان هنوز امضا نشده است. اما اگر این فرمان امضا شده، خود داری از نشر و ارسال آن به اداره‌ها و رسانه‌ها بیان‌گر چیست؟

عبدالقادر زازی وطن دوست عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «فراخبر» گفت: چند وقت پیش هیات اداری پارلمان، با رییس جمهور ملاقات داشت و در ضمن این ملاقات، برسر موضوع اصلاحات انتخابات بحث کرده بودند. ریاست جمهوری گفته بود، زمانیکه پارلمان به کار خود آغاز می کند طرح تعدیل قوانین انتخاباتی را به پارلمان روان می کنیم و از هیات اداری خواهش کرده بود تا این بار همکاری کنند و طرح تعدیلاتی را که روان می کند تصویب کنند.

وی، ادامه داد: وقتی یک روز به افتتاح اجلاس سالانه ما نزدیک می شود، رییس جمهور فرمان تقنینی را اعلام می کند. این کار نشان می دهد رییس جمهور خلاف قوانین عمل می کند. روزی که فردای آن شورای ملی از تعطیلات باز می گردند و کار خود را آغاز می کنند، رییس جمهور فرمان تقنینی را صادر می کند، این کار، بدین معنا است که وی، ما را در یک جنجال دیگری می اندازد. ما چهل و پنج روز در تعطیلات بودیم و اگر آنها می خواستند این فرمان را صادر کنند و ضرورت عاجل محسوب می شد، این کار را می کردند. این کار که رییس جمهور یک روزمانده به پایان تعطیلات، فرمان را صادر می کند، خاک انداختن به چشم های مردم افغانستان است. زمانیکه نمایندگان از تعطیلات برگردند، رییس جمهور دیگر نمی تواند فرمانی بدهد. رییس جمهور چهل و پنج روز برای این کار وقت داشت اما این فرمان را صادر نکرد. حالا هم که این فرمان را صادر کرده است متنی برای آن وجود ندارد. همه اینها نشان می دهد که رییس جمهور نمی خواسته این فرمان صادر شود.

زازی، در خصوص تاخیر صدور این فرمان بیان داشت: مشخص است که میان دو رهبر حکومت، بر سر این فرمان جنجال های زیادی وجود دارد. تا به حال هم که انتخابات برگزار نشده است به خاطر اختلاف ها و مشکلاتی است که میان این دو وجود دارد. هرکدام از آنها تلاش می کنند، این فرمان طوری طرح شود تا دوستان و خواست های شخصی شان در آن گنجانده شود. حالا هم که این فرمان صادر شده، امکان دارد دوباره بر سر آن جنجال شود و دوباره رد شود.

این نماینده مجلس، در خصوص دلیل این تاخیرها و به عقب افتادن های انتخابات ابراز داشت: فراتر از رییس جمهور و رییس اجرایی کسانی دیگر هم اقتدار و قدرت دارند و مانع اصلاحات انتخابات و حتی برگزاری آن می شوند. اینها همان کسانی هستند که یک روز، به رییس جمهور، رییس اجرایی، این حکومت و به این نظام صدمه خواهند زد و این نظام را از بین خواهند برد. اینها کسانی هستند که نه این نظام، نه این حکومت و نه این رهبران را می خواهند. به همین دلیل نمی خواهند که اصلاحات انتخاباتی انجام شود. اینها کسانی هستند که اطراف رییس جمهور و رییس اجرایی را محاصره کرده اند و اطلاعات اشتباه را به آنها می رسانند. رییس اجرایی هم در برابر این افراد کاری انجام نمی دهد.

زازی، معتقد است خارجی ها نیز اراده ای برای برگزاری انتخابات ندارند، به همین دلیل سعی در به حاشیه راندن داکتر عبدالله می کنند و گفت: اعلانی که چند وقت قبل توسط کمیسیون انتخابات انجام گرفت و در آن اشرف غنی را رییس منتخب افغانستان اعلام کرد، یک نوع زنگ خطر برای رییس اجرایی و تیم وی بود. این زنگ را کمیسیون انتخابات با پشتیبانی خارجی ها نواخته است. خارجی ها در این دو سال دریافتند که با این حکومت وحدت ملی که خود تشکیل داده اند و این اوضاعی که در افغانستان جریان دارد، امکان دارد حتی کل نظام از هم بپاشد به همین دلیل سعی در حذف رییس اجرایی دارند تا اشرف غنی را نگاه دارند و اهداف خود را به پیش ببرند.

موضوع : اخبار