اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اردوغان در سخنرانی خود در پارلمان ترکیه گفت: اکنون ما در حال انجام اقدامات مناسبی در مسکو هستیم و قرارداد خرید سامانه‌های دفاع ضد راکتی دیگر امضاء شده است.

رییس جمهور ترکیه مسئله خرید سامانه‌های راکتی از روسیه را تمام شده دانست، ولی به عقیده کارشناسان، این سخنان صرفا برای قدرت‌نمایی در مقابل امریکا است.

روزنامه کامرسانت ، چاپ مسکو در تحلیلی می نویسد: رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه دو روز قبل(25 جولای) در جریان سخنرانی خود در پارلمان این کشور اعلام کرد که آنکارا و مسکو قرارداد فروش سامانه‌های دفاع ضدراکتی اس-400 را امضاء کرده‌اند و این قضیه دیگر تمام شده است. البته کارشناسان معتقدند که این اظهارات اردوغان تنها یک حرکت سیاسی بوده و در راستای تلاش وی برای افزایش وزنه آنکارا در مقابل امریکا صورت گرفته است.

اردوغان در سخنرانی خود در پارلمان ترکیه گفت: اکنون ما در حال انجام اقدامات مناسبی در مسکو هستیم و قرارداد خرید سامانه‌های دفاع ضد راکتی دیگر امضاء شده است و اگر خدا بخواهد بزودی راکت‌های اس-400 را در ترکیه خواهیم دید.

رییس جمهوری ترکیه جزییات بیشتری در این رابطه بیان نکرد و تنها یادآور شد که مذاکراتی نیز با روسیه برای تولید مشترک این نوع راکت‌ها صورت گرفته است.

کاخ کرملین، مقامات سرویس فدرال همکاری‌های نظامی-تخنیکی روسیه و شرکت راس آبارون اکسپورت از دادن هر نوع تفسیری در رابطه با اظهارات اردوغان خودداری کرده اند.

البته منابع خبری این روزنامه در عرصه همکاری‌های نظامی روسیه یادآور شدند که قرارداد فروش سامانه های دفاع ضد راکتی اس-400 به ترکیه هنوز امضاء نشده است، هرچند در بالاترین سطح آماده گی برای امضاء قرار دارد. به گفته آنها، این موضوع مدتهاست که در دست بررسی بوده، ولی اعلام اینکه این سند به امضاء رسیده، هنوز بسیار زودهنگام است. روسیه در حال حاضر تنها به کشور چین این راکت‌های پیشرفته را فروخته و کشور هند نیز قرار است از این نوع خریداری کند.

مغایرت سخنان اردوغان با اظهارات مقامات روس

اولین اطلاعات در مورد قصد ترکیه برای خرید راکت‌های اس-400 از روسیه در سال 2016 شنیده شد. ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در ماه جون اعلام کرد که مسکو حاضر به فروش اس-400 به آنکاراست، ولی مسئله تولید محلی آن بسیار تخنیکی بوده و باید توسط شرکت صنایع دفاع روسیه مورد تصمیم گیری قرار بگیرد.

ولادیمیر کوژین مشاور پوتین در مسایل مربوط به همکاری‌های نظامی روسیه نیز یادآور شد که عضویت ترکیه در ناتو مشکلی برای فروش راکت‌های اس-400 به این کشور بوجود نمی‌آورد. الکساندر میخییف مدیرعامل شرکت راس آبارون اکسپورت روسیه نیز اعلام کرد که طرف روسی روی امضای این قرارداد تا پایان سال 2017 حساب کرده است. سرگئی چیمیزوف رییس شرکت راس تخنیک روسیه نیز این هفته در حاشیه نمایشگاه هوایی ماکس-2017 تاکید کرد که تولید سامانه‌های دفاع ضدراکتی اس-400 در خاک ترکیه، غیرممکن است.

واشینگتن مخالف خرید راکت‌های اس-400 از سوی آنکاراست

جوزف دانفورد رییس کمیته درستیزوالی نیروهای مسلح امریکا گفته است که واشینگتن با مسئله خرید سامانه‌های دفاع ضد راکتی ترکیه از روسیه بسیار محتاطانه برخورد می کند و چنین تصمیمی را معقولانه نمی داند. اردوغان از این موضع گیری ابراز نارضایتی کرده و تاکید کرده است که هر مُـلکی خود برای تامین امنیتش تصمیم گیری می کند.

تیمور احمدوف کارشناس شورای امور بین الملل روسیه که در آنکارا مشغول به کار است، به کامرسانت گفته است: سخنان اردوغان در پارلمان ترکیه را باید پاسخی به مخالفت امریکا با این مسئله دانست. هدف وی نیز ادامه اظهارات تند سیاسی خود علیه غرب است تا ترکیه را مُـلکی مستقل از بروکسل و واشینگتن نشان دهد. این سخنان وظیفه مهم و درازمدتی دارند و آن هم نشان دادن وجود جایگزین واقعی برای همکاری‌های نظامی برای ترکیه است که به عقیده اردوغان می تواند اهمیت این کشور را در چشم شرکای غربی اش افزایش دهد.

عصمت کوناک کارشناس مسایل سیاسی ترکیه نیز به این روزنامه گفته است که اظهارات اردوغان در حالی شنیده می شود که روابط ترکیه و کشورهای غربی، بخصوص امریکا بطور بی سابقه‌ای تیره شده است و فروش راکت‌های اس-400 روسی به ترکیه نیز به تیرگی روابط آنکارا و واشینگتن خواهد افزود.