اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عبدالعلی محمدی مشاور حقوقی سابق ریاست جمهوری در سخنان خود در خانه ملت در مورد اشتراک خلیل الله فیروزی در پروژه شهرک هوشمند گفت: خلیل الله فیروزی یک لحظه هم رها نشده است و یک روز هم حبس وی کاهش پیدا نکرده است.

 

وی ادامه داد: گروه های مامور پرونده کابل بانک تمام جلسات را در حضور رییس جمهور برگزار می کردند و کارهای خود را مطابق برنامه پیش می بردند. فیصله محکمه استینافی و اختصاصی کابل بانک پنج بخش دارد. بخش اول حکم محکمه استینافی درمورد دو تن از عاملان اصلی بحران کابل بانک است. شیرخان فرنود و خلیل فیروزی، حکم محکمه در مورد این دو نفر دو چیز است. ده سال حبس برای هرکدام از اینها در نظر گرفته شده است. همچنان فرنود باید حدود دو صد و سی و هفت میلیون دالر بپردازد و جریمه وی نود و شش میلیون دالر است. خلیل فیروزی ده سال حبس و یکصد و سی و هفت میلیون دالر باید بپردازد و جریمه وی پنجاه و نه میلیون دالر است. همچنان بخش دیگر حکم محکمه تعقیب عدلی شرکای جرم آنها است.

 

محمدی در خصوص حکم محکمه درمورد شرکای جرم بیان داشت: حکم محکمه درمورد شرکای جرم چه فرد و چه شرکت این است که دارایی و جای داد آنها تبیت، تشخیص شود و تا زمانی که قرض خود را نپردازند توقیف گردند. این شرکای جرم دوصد و بیست وهفت نفر هستند و باید به صورت جدی مورد بررسی قرار بگیرند.

 

وی افزود: قسمت پنجم حکم محکمه تعقیب عدلی دو شرکت خارجی به نام واترهوس و قانون دانها است. این دو شرکت گزارش های اشتباه در مورد کابل داده بودند و موجب انحراف دولت و اذهان عامه شده بودند.

 

مشاور حقوقی سابق ریاست جمهور در خصوص چگونگی گرفتن پول از مقروضین ابراز داشت: بعد از اینکه در بیست و هشت عقرب سال گذشته حکم محکمه اختصاصی بحران کابل بانک صادر شد و مورد تایید ستر محکمه قرار گرفت و نهایی شد، مرحله اجرا رسید، برای این اجرا حکومت افغانستان با دو مشکل اساسی رو به رو بود. یکی از مشکلات اساسی این بود که میزان قرض های مجرمان مشخص نبود. راه حل برای تثبیت قرض های این افراد و این اشخاص این بود که بر اساس اسنادی که در دست است مشخص شود. مشکل دیگر حکومت افغانستان گرفتن پول از مقروضین بود. مقروضین چهره هایی بودند که به سادگی حاضر به پرداخت پول نمی شدند. حتی کسانی هستند که آنها را تشویق می کنند که پول ندهند. تا پروسه تسویه کابل بانک ناکام بماند. برای همین زاخیلوال پیشنهاد یک طرح تشویقی برای وادار کردن آنها به پرداخت پول را داد.

 

وی ادامه داد: بر روی این پیشنهاد کار شد و چهار طرزالعمل برای وادار کردن مقروضین برای پرداخت پول طرح شد. طرزالعمل اول، مکانیزم تشویقی برای پرداخت پول به صورت اقساط بود. طرزالعمل دوم این بود که کسانی که زودتر پول را پرداخت کنند از مبلغی که باید بپردازند کاسته می شود. تعهدی که در این طرزالعمل از مقروضین گرفته می شود این است که باید بیست درصد میزان قرضه خود را پیش پرداخت کنند. همچنان باید تضمین دهند که اگر اقساط خود را نتوانستند به موقع پرداخت کنند، پول از آن تضمین به دست آید. این طرزالعمل ها نیز توسط رییس جمهور توشیح شد. من نیز به عنوان مامور پیگیری اجرا شدن این طرزالعمل ها شدم. تعداد زیادی از مقروضین نیز این طرزالعمل ها را پذیرفتند وآن را امضا کردند. خلیل الله فیروزی در میان این امضا کنندگان بود.

 

محمدی در ادامه اظهار کرد: رییس جمهور اراده ای جدی داشت که پول از آنها وصول شود، پروسه تطبیق شود و حکم محکمه درمورد آنها به مرحله اجرا درآید. هنوز هم بر سر اراده خود استوار است. به همین خاطر باید از این دو نفر اصلی مقروضین کابل بانک پول گرفته می شد. مسوولین دولت شدیداً می خواستنداز هر راهی که می شود پول را به دست آورند چرا که پول کابل بانک پول کمی نبود. پول مهمی بود که بیش از پانصد میلیون دالر آن پیش دو نفر اصلی بود. به همین دلیل بر اساس نظر شخص رییس جمهور قرار بر این شد که بیایند مطابق طرزالعمل قرض خود را بپردازند.

 

وی ادامه داد: کسانی که در قضیه کابل بانک دخیل بودند هیچ ردی از خود بر جای نگذاشته بودند، نه هیچ خانه، نه زمین و نه حساب بانکی به نام خود نداشتند. به این ترتیب اگر خود به زبان نمی آمدند و همکارانشان آنها را لو نمی دادند نه با زور می توانستیم جایدادهای آنها را تشخیص دهیم، نه با فشار و نه به زندان انداختن. آنها باید وادار می شدند که خود جایدادهای خود را نشان دهند. رییس جمهور تقاضای فیروزی را پذیرفت تا به جایدادهای خود دسترسی داشته باشد تا بتواند پول را بپردازد اما شرط گذاشت که یک پلان کاری را طرح کند تا اطمینان حاصل شود که می تواند پول را بدهد. تعدادی افراد هم باید وی را تضمین کنند که وی می تواند قرض خود را بدهد.

 

محمدی در خصوص چگونگی به دست آوردن لیست شرکای جرم گفت: این لیست دوصد و بیست و هفت نفری توسط آقای فرنود داده شده است. فرنود اسنادی را در اختیار دولت قرار داد که قرض این افراد را مشخص می کرد. خلیل فیروزی با وجود اینکه اعتراض های زیادی داشت این پروسه را قبول کرد. فقط خواسته ای که داشت این بود که اگر در محبس باشد نمی تواند پول را پرداخت کند.

 

وی در خصوص کارهایی که فیروزی تا به حال برای ادای قرض های خود انجام داده بیان داشت: فیروزی با فروش برخی جایدادهای خود پیش پرداخت خود را تکمیل کرد. کار دومی که خلیل فیروزی انجام داد این بود که شرکت گاز گروپ که صد درصد متعلق به فیروزی است را فعال کرده و عواید آن را به تسویه کابل بانک می پردازد. همچنان تا به حال فیروزی تعداد زیادی از جایدادهای خود را به ما نشان داده است. زمین هایی در سرک دارلامان، مکرویان، ولسوالی کمری، ولایت بلخ و زمینی که در شهرک هوشمند قرار بود ساخته شود، را در اختیار تسویه کابل بانک قرار داد. اسناد هیچ کدام از آنها به نام خودش نیست. پیشنهاد وی این بود که دولت این زمین ها را قیمت گذاری کند و پولهای آن را دریافت کند.

 

محمدی در خصوص موضوع ساخت شهرک گفت: فیروزی قراردادی را که برای ساخت شهرک با شرکت نبی زاده امضا کرده بود به تسویه کابل بانک ارایه کرد. برای اینکه کار محکمتر شود، از شرکت چهارده میلیون دالر تضمین نقدی گرفته شد تا شهرک سرموقع ساخته و عواید آن به دولت واریز شود.

موضوع : اخبار