اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مصاحبه ی اخیر بی بی گل غنی بانو اول كشور با روزنامه فرانس پریس كه از قانون منع حجاب فرانسه كه زنان مسلمان را از پوشیدن چادری ونقاب منع می نماید اعلام حمایت كرده بود، واكنش های جدی را در افغانستان كه 99.9 درصد شهروندان اش مسلمان است برانگیخت. همزمان با این امروز ارگ ریاست جمهوری ویا به گونه ی ساده تر بگویم محمد اشرف غنی رییس جمهور كشور در بیانه ی كه از آدرس ارگ ریاست جمهوری پخش گردیده گفت: اظهارت اخیر خانم اول افغانستان، بی بی گل در مورد منع استفاده از نقاب در فرانسه، خارج از متن گزارش شده است “. بیانیه نگاشته :” هدف اصلی خانم اول در این مصاحبه که به زبان فرانسوی صورت گرفته این بود که وی چهل سال قبل زمانی که در فرانسه تحصیل می کرد، اکثریت زنان چادر سر می کردند و هیچ کس با آن مشکل نداشت”.

 

هرچند بیانیه امروز ارگ ریاست جمهوری و نقل قول های تازه از بانو اول كشوردراین بیانیه كه هیچ گونه رابطه ی با مصاحبه ی بانو بی بی گل با روزنامه فرانس پریس ندارد و قطعا بانو بی بی گل در مصاحبه اش با این روزنامه ی فرانسه یی نگفته كه چهل سال پیش در فرانسه زندگی می كرده و زنان با نقاب هیچ نوع مشكل نداشته اند؛ اما امروز ارگ ریاست جمهوری این پاراگراف را ازدیاد بخشیده و خواسته احساسات مردم را كنترول نماید؛ تا روحانیون وعلما بر ضد اش برنخیزند و به سرنوشت ملیكه ثریا و شاه امان الله گرفتار شان نكنند.

 

بیانیه امروز رییس جمهور از یكسو حقایق را پنهان می نماید وبه قول عام خاك در چشم مردم می زند اما از سوی دیگر حق رای، باور، نظر ودیدگاه خانم اش را سلب می نماید كه از نگاه قانون حقوق بشری نوع از خشونت علیه زنان به شمار می رود.

 

از آنجایكه بانو اول كشور یک مسحیی لبنان الاصل است و خود نیز به وضاحت به مسیحی بودن اش اعتراف و افتخار می نماید بنا لازم نیست كه از سوی شوهرش یعنی جناب رییس جمهور كه حالا بیانه ی های شان نمایندگی از ارگ ریاست جمهوری و در كل از ملت افغانستان می نماید به چشم مردم خاک زده شود.

 

برای همگان هویدا است كه حجاب، چادر و نقاب تنها نزد مسلمانان از اهمیت بزرگ برخوردار است و یكی از آموزه ها و شعایر دینی شان به حساب می رود و پیروان سایر ادیان هیچ گونه اعتقادی به حجاب و نقاب ندارند. بنابراین هیچ گونه جای شک در مورد حمایت بانو اول از قانون منع حجاب در فرانسه وجود ندارد، زیرا بانو بی بی گل اصلا معتقد به ارزش های اسلامی نیست.

 

 

قاری زاده