اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی کنفرانس عظیم و حایز اهمیت همکاری های اقتصادی منطقه ای و فرا منطقه ای ریکا با محوریت وزارت خارجه و وزارت اقتصاد و اداره حمایت از سرمایه گذاری ها آیسا همچنان درحال برگزاری است که نشست پراهمیت و جهانی دیگری نیز در کابل برگزار شد.

 

نشست کشورهای کمک کننده جهانی به افغانستان در کابل با حضور سران و مقامات عالی رتبه از کشورهای قدرتمند و ثروتمند بین المللی، موسوم به سام نیز در پایتخت دایر گردید و اوضاع امنیتی و استراتژیک قلب آسیا را به حساس ترین حدش رسانید.

 

آیا افغانستان پتانسیل برپایی نشست های کلان را به صورت همزمان دارد؟ سام و ریکا تمرکز مسوولان را در ارایه بهتر گزارش کار و درخواستهای میزبان از میهمانان برهم می زند یا تاثیر متقابل برای روند متوازن میزبانی می گذارد؟

 

پایتخت کشوری که همچنان نقطه ثقل و مرکز شاهراه های ارتباطی منطقه است و همچنان معادن و منابع و سنگ های قیمتی و ثروت ملی نهفته در خاکش مورد توجه تمامی کشورهای ذی نفوذ و ذی دخل در بسامان یا نابسامان سازی اوضاع افغانستان قرار دارد؛ از پس هر دو برمی آید؟!

 

این روزها و در فضای ملتهب و پر استرس حضور ده ها و صدها میهمان بلندپایه خارجی و تاثیرگذار بر روند معیوب یا متعادل اقتصاد و سیاست افغانستان، که با تعطیلی مکاتب، مدارس، ادارات و دانشگاه های پایتخت همراه شده است؛ ریکا و سام کدام به سرانجام می رسند؟

 

این سوال پیش می آید که آیا ضعف برنامه ریزی مدبرانه یا نقص در تدبیر برنامه ریزی یا عدم هماهنگی میان دستگاه های مرتبط در میزبانی، این تداخل میان دو نشست و کنفرانس بسیار حیاتی را در پایتخت ناامن به وجود آورده است یا این یک اقدام از قبل تعیین شده می باشد؟

 

اگر درحال حاضر نیروهای امنیتی، نهاد های اجرایی، دستگاه های ارتباط جمعی اعم از مطبوعات و رسانه ها، مسوولان رده بالای کشوری و همه تدارکات دست به دست هم دهند و همه چیز در سر جای خود باشد و ثبات حفظ گردد؛ می توان به تاثیرات متقابل ریکا و سام در راستای توسعه و ترقی اقتصادی و سیاسی امیدوار بود وگرنه…

 

 

موضوع : اخبار