اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ریشه های داخلی بحران افغانستان پنهان نگهداشته شده است. دولتمردان افغانستان به طور معمول از پذیرش مسئولیت های ادامه جنگ و ناامنی خود داری می کنند. فرافگنی های دولتمردان افغانستان بهانه ای است که برای اینکه علت های اصلی بحران را بپوشانند. تجارت بزرگ مافیای مواد مخدر، غصب زمین های دولتی، پولشویی، استخراج معادن کشور، تجارت غیر قانونی سلاح، جنگ های استخباراتی کشورهای منطقه، تلاش برای تسلط بر منابع طبیعی و… از جمله عوامل ادامه جنگ در افغانستان به شمار می روند. بدون درنظرداشت این عوامل، فهم جنگ و بحران افغانستان غیر ممکن است.

صدها میلیون دالر برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان به مصرف رسید، اما هیچ نشانه ای از کاهش کشت و قاچاق مواد مخدر به چشم نمی آید. در عوض، به خاطر آلوده شدن میلیونها افغان به مواد مخدر، مصرف داخلی کشور به شدت بالا رفته است. تصور اینکه هزاران معتاد در مرکز شهر کابل تجمع کنند و مواد مخدر مورد نیازشان به راحتی تامین شود، بدون اینکه نیروهای امنیتی و پولیس در جریان باشد، ساده لوحانه خواهد بود. همان گونه که تصور مبارزه موثر با کشت و قاچاق مواد مخدر با وجود خلاء های امنیتی و قانونی در ولایاتی که کشت کوکنار در آن جریان دارد، نادرست است.

استفاده از پوشش اعتقادی و دین برای جنگ افغانستان یکی از شگردهای ظریفی است که برای مردم عادی استفاده می شود. در غیر آن، بر کسی پوشیده نیست که جنگ علیه دولت افغانستان و کشتار شهروندان مسلمان و متدین و حمله بر مساجد و مدارس هیچ گونه توجیهی نمی تواند داشته باشد. کشیدن نقاب دین و استفاده از اعتقادات مردم برای قانع ساختن آنها برای جنگ مسلحانه علیه دولت، عمدتا برای نگه داشتن منابع اقتصادی و عواید کلانی است که از بابت کشت و قاچاق مواد مخدر و … به دست می آورند.

جالب این است که مقامات امنیتی دولت در گذشته، بارها هشدار داده اند که شماری از مقامات دولتی در ناامنی ها و گسترش قاچاق و کشت مواد مخدر دست دارند، و تهدید کرده بودند که لیست هایی دارند و آن لیست ها را به نشر خواهند رسانید. اما همه آن تهدیدها با سکوت همراه شدند و لیستی بیرون نیامد. در عین حال بسیارند کسانی که در هنگام ورود به افغانستان و تصدی پست های دولتی، حتا پولی برای اجاره کردن یک خانه نداشتند، اما حالا هر کدام صاحب شرکت ها و خانه های مجلل و موترهای زره و دو و دستگاه عریض و طویلی هستند. بسیارند وکلا و سناتورانی که در ابتدای وجود شان در شورای ملی یک موتر عادی برای رفتن به ساختمان شورای ملی را نداشتند و اکنون هر کدام صاحب میلیونها دالر پس انداز در داخل و خارج از کشور هستند.

بحران افغانستان اگر ریشه های اعتقادی داشته باشد، باید در مدارس و دانشگاه ها و دارالافتاء ها حل و فصل گردد. ولی این بخش اعظم این بحران به خاطر تسلط بر منابع و منافع مادی است و به همین جهت نیز راه به جایی نمی برد. کشورهای خارجی نیز در این صورت به سادگی می توانند از باندهای مافیایی برای پیشبرد اهداف خود استفاده نمایند.

افغانستان برای بیرون رفتن از این بحران، بیش از هر چیزی به نگاهی ژرف به درون و عوامل درونی بحران زا در کشور نیاز دارد. جنگی که اکنون بر سر منابع طبیعی از جمله معادن در گرفته است، جنگی که بر سر تسلط بر عواید گمرگ ها در میان جناح ها جریان داشته است، جنگی بر سر عواید ناشی از قاچاق و کشت مواد مخدر در جریان است، از جمله عوامل اصلی جنگ در افغانستان است.

اینها می توانند در شکل گروه های مذهبی و مخالفت های مسلحانه با پشتوانه دینی و استفاده از احساسات مردم رخ بنمایانند ولی حقیقت تلخ این است که عوامل اصلی ریشه در جاهایی دیگری دارند.

 

 

موضوع : اخبار