اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

معاون مطالعات اندیشکده خاورمیانه کارنگی: چنین به نظر می رسد که منطقه طی سالیان آینده شاهد پایان یافتن اختلافات اعراب و اسراییل نخواهد بود!

لذا این سناریو به واقعیت نزدیک است که ریاض در مراحل آینده خود را درخصوص موضوع فلسطین به جهالت بزند…
مروان المعشّر نوشت: مدتی است که اسراییل نظریه جدیدی را ترویج می کند، مبنی براینکه نزدیکی دیدگاه های تل آویو با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، سبب می شود حل و فصل موضوع فلسطین دشواری کمتری داشته باشد.

وقتی ما به این نکته توجه داشته باشیم، اسراییل آماده گی پذیرش کمترین خواسته فلسطینی ها را ندارد، پس این نظریه جدید می تواند اشاره پنهان به آماده گی رهبران جدید عربستان در پذیرش صلح خاورمیانه باشد البته بدون اینکه موضوع پلان صلح عربی مطرح شود.

همکاری عربستان و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با اسراییل، باعث می شود، آرمان های فلسطین به عقب رانده شود و فلسطینی ها برای پذیرش شرایط جدید تحت فشار قرار گیرند. این بدان معناست که کشورهای عربی موضع اسراییل را در قبال صلح خاورمیانه بپذیرند و حاکمیت تل آویو بر قدس شرقی و عدم بازگشت اولین قبله گاه مسلمانان به فلسطینیان را به رسمیت بشناسند.

به همین دلیل، اسراییل به تقرّر محمد بن سلمان من‌حیث ولیعهد عربستان توجه خاصی داشت. زیرا معتقد است محمد بن سلمان از چنین پلان هایی حمایت می کند لذا برخی از اندیشکده های حامی اسراییل در امریکا نظریه مزبور را پلان و آن را نشر کردند.

سئوالی که دراینجا مطرح می شود این است آیا همکاری کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس با اسراییل سبب می شود از حقوق و آرمان های فلسطین دست کشیده شود؟ آیا این موضوع به حل و فصل بحران فلسطین کمک خواهد کرد؟

عربستان سعودی مبتکر پلان عربی بود. براساس این پلان، حاکمیت قدس شرقی به طور کامل به فلسطینیان واگذار می شود. هرگز اسراییل این پلان را نپذیرفت چرا که نه به صلح چشم داشت و نه به برقرار مناسبات با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس.

اکنون این سئوال مطرح است آیا رهبران جدید عربستان در قبال همکاری با اسراییل، از قدس و حاکمیت فلسطینیان بر آن دست برخواهند داشت؟

جواب؛ عربستان هزگز نمی پذیرد که قدس را برای همیشه به دست اسراییلی ها بسپارد یا اینکه در پلان صلح عربی تغییر بنیادین ایجاد کند. به اعتقاد بنده این سناریو به واقعیت نزدیک است که ریاض در مراحل آینده خود را درخصوص موضوع فلسطین به جهالت بزند زیرا چنین به نظر می رسد منطقه طی سالیان آینده شاهد پایان یافتن اختلافات اعراب و اسراییل نخواهد بود. این درحالی است که امریکا برای پایان دادن به اختلافات تلاش می کند. هر چند که بنده معتقدم، این تلاش ها چندان جدی نیست.

در اینجا مناسب است که به این نکته اشاره کنم، ولیعهد عربستان با چندین چالش روبروست. در داخل کشور با نیروهای محافظه کار دینی و مدنی درگیراست، آنهم در جامعه ای که اجازه دریوری به زنان را نمی دهد. در حوزه اقتصادی می کوشد عربستان را از وابستگی به درآمده های تیلی نجات دهد. دراین حوزه با محدودیت های واقعی مواجهه است و برایش روشن شده که انجام اصلاحات اقتصادی بدون فضای باز سیاسی امکان ندارد لذا باید دیگران نیز در تصمیم گیری و ساختار حاکمیت حضور داشته باشند.

این چالش ها تفریقی جنگ یمن است که عربستان ماهانه 6 ملیارد دالر صرف آن می کند. البته بحران قطر را نیز باید به این لست افزود و به نظر می رسد این بحران برای مدت طولانی ادامه داشته باشد لذا بعید به نظر است، رهبران جدید عربستان بطور کلی قدس را نادیده بگیرند. زیرا این مسئله باعث مواجه شدن آنان به جبهه گسترده مخالفان داخلی و خارجی خواهد شد و ریاض از گشودن جبهه جدیدی دراین زمینه بی نیاز است.