اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

این روزها مردم غزنی با مشکلات زیاد امنیتی دست و پنجه نرم می کنند. هر روز جنازه های عزیزان شان را از مسیر راههای منتهی به مرکز غزنی تحویل می گیرند.

چند هفته است که راههای ولسوالی های جاغوری، مالستان، ناهور و اجرستان توسط گروه طالبان مسدود شده و مردم مجبور اند برای خارج شدن از این ولسوالی ها خطر جان را بپذیرند. تا هنوز چندین نفر از مسیر جاغوری و ناهور توسط طالبان به شهادت رسیده اند؛ اما تاهنوز هیچ تدبیری از سوی حکومت و نیروهای امنیتی در قبال این مسأله گرفته نشده است.

در بیرحمانه ترین اقدام، شب جمعه نیروهای طالبان بر مرکز ولسوالی اجرستان حمله کردند و پس از شکست نیروهای امنیتی تمام مناطق این ولسوالی را تحت کنترل خود درآوردند. اما این بار طالبان تنها به کشتن نیروهای امنیتی و کارمندان دولتی اکتفا نکردند؛ بلکه به یک قتل عام وسیع در این منطقه دست زدند. براساس گزارش ها گروه طالبان بیش از صد تن به شمول زنان و کودکان را در این منطقه کشته اند و بیش از دوصد خانه را آتش زده اند. افراد این گروه حتا درختان و مواشی را نیز قطع و نابود کرده اند.

ولسوالی اجرستان از لحاظ نظامی یک منطقه استراتژیک محسوب می شود و سقوط این ولسوالی زمینه های سقوط و یا تشدید ناامنی ها در ولسوالی های همجوار را فراهم می سازد.

اکنون مردم چهار ولسوالی مزبور در محاصره طالبان قرار گرفته اند و حکومت هم اعلام کرده که کاری از دست شان برنمی آید؛ مگر این که نیروهای کمکی از سوی حکومت مرکزی به این مناطق اعزام شود.

کشتار بیرحمانه و ظالمانه طالبان در ولسوالی اجرستان در حالی صورت می گیرد که برخی از نیروهای افراط گرای مربوط به طالبان و سایر گروههای مخالف مسلح دولت، با نام و پرچم گروه داعش در این ولایت قد علم کرده و به فعالیت آغاز کرده است. این مسأله هر چند ممکن است در شرایط فعلی کوچک پنداشته شود، اما با توجه به بسترها و زمینه های رشد و گسترش ایده های تندروانه در منطقه، می تواند بسیار خطرناک و تهدید کننده باشد. اگر به اقدامات نیروهای طالبان در اجرستان توجه نماییم نیز تفاوت عمیقی را در رفتار این گروه در قبال مردم مشاهده می کنیم.

تاکنون گروه طالبان هرچند از کشتن نیروهای امنیتی، کارمندان دولتی و برخی افراد سرشناس دیگر دریغ نمی کردند، اما هیچگاه به طور مستقیم خود را بامردم درگیر نکرده است. راهها را به روی آنها نبسته و خانه های آنها را آتش نزده است. رویکرد این نیروها در اجرستان اولا در چندسال اخیر بی سابقه بوده و ثانیا شباهت زیادی با عملکردهای داعش در عراق و سوریه دارد و این تقلید و شباهت، زنگ خطر را برای مردم و حکومت افغانستان به صدا در می آورد.

ممکن است گفته شود که تعداد این نیروها قابل توجه نیست و نمی تواند در برابر نیروهای اردو و پولیس مقاومت کنند؛ اما باید توجه داشت که درآغاز تعداد افراد طالبان هم در افغانستان قابل توجه نبود و بعدا توانست کل افغانستان را تحت سیطره خود درآورد. در ابتدای ورود نیروهای داعش به عراق نیزتعداد آنها از مرز سه هزار تجاوز نمی کردند؛ اما در اندک زمان این نیروها نزدیک به پنجاه هزار تن رسید.

بنابراین مردم این ولسوالی ها – که در حال حاضر در رفت و آمد خود به ولسوالی ها و ولایت های دیگر با مشکل روبروست – از حکومت انتظار دارند که این مسأله را کوچک فرض نکنند و هرچه زود تر در جهت سرکوب این گروه ها و تأمین امنیت راهها و ولسوالی ها اقدام کند.

اقدامات پیشگیرانه و تحلیل واقعبینانه مقامات محلی از وضعیت ولایت غزنی می تواند بسیاری از خطرات احتمالی آینده را برطرف سازد و از میزان تلفات و خسارات مردم بکاهد. ولی مشاهده می شود که کمی ها، کاستی ها و بی مسؤلیتی های زیادی از سوی مقامات محلی در این ارتباط صورت گرفته است. مقامات محلی نه تنها سیاست پیشگیرانه امنیتی را در این مناطق مدنظر قرارنداده که حتا سعی کرده بسیاری از حوادث، رویدادها و واقعیت های ناامنی را نیز انکار و یا ناچیز جلوه دهند.

موضوع : اخبار