اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تروریست های داعشی برای کسب درآمد از افغانستان از این روش استفاده می کنند.

یک گروه بین المللی حقوق بشر گزارش داد که جنگجویان گروه داعش در افغانستان، با استخراج غیرقانونی پودر تلک (بورکس)، سالانه صدها هزار دالر امریکایی درآمد دارند که بیشتر آن پودر از مسیرهای مختلف به اروپا و امریکا می رسد.

در این گزارش، طبق آمار وزارت معدن و صنایع افغانستان آمده است که حدود ۵۰۰ هزار تُن تلک مورد استفاده در محصولات از رنگ آمیزی گرفته تا پودر کودکان، در سال روان تا ماه مارچ، از افغانستان صادر شده است.

در گزارش گروه موسوم به شاهد جهانی آمده است که تقریباً تمام پودر استخراج شده به پاکستان صادر شده و از آنجا به سایر کشورها انتقال یافته است.

بیش از یک ثلث واردات تلک ایالات متحده نیز از پاکستان وارد می شود و بیشتر تلک مورد نیاز کشورهای اروپایی نیز از پاکستان تامین می گردد.

نیک دونووان؛ رییس گروه مدافع حقوق بشر شاهد جهانی می گوید: مصرف کنندگان امریکایی و اروپایی، ناخواسته گروه های تندرو را در افغانستان تمویل می کنند. آقای دونووان خواهان بررسی قوی‌تر واردات شد.

استخراج غیرقانونی معادن و سنگ های قیمتی چون لاجورد، یکی از منابع عمده و بزرگ تمویلی شورشیان طالبان بوده و گزارش گروه شاهد جهانی حاکی از آن است که جنگجویان گروه داعش برای کنترول بر معادن ننگرهار مبارزه می کردند.

ولایت ننگرهار، ذخایر بزرگ تلک و مواد معدنی چون کرومیت و سنگ مرمر را دارا بوده و در مسیر بزرگترین جادۀ قاچاق مواد مخدر و سایر کالای قاچاق موقعیت دارد.

این گزارش همچنین به نقل از یک قوماندان ارشد گروه داعش که نامی از آن ذکر نشده می نگارد که برای آن گروه کسب کنترول بر معادن ننگرهار از سایر گروه های مسلح در ننگرهار، اولویت داشته است: معادن در دست مافیا قرار دارد… به هر قیمتی که باشد کنترول معادن را در دست می گیریم.

مقامات امنیتی افغان همواره نگرانی خود را به خاطر قاچاق غیرقابل کنترول موادی مانند تلک و کرومیت در ننگرهار ابراز داشته اند.

گروه شاهد جهانی در این گزارش، رقم پول به دست آمده از قاچاق مواد معدنی را توسط گروه داعش مشخص نساخته؛ اما تخمین می کند که در ننگرهار ممکن است مقدار آن از ده ها هزار دالر گرفته تا ملیون ها دالر در سال باشد. این گزارش حد اوسط پول به دست آمده از قاچاق را بین صدها هزار دالر تخمین می کند.

این مبلغ بسیار زیاد نیست؛ اما گزارش این گروه مدافع حقوق بشر تاکید می ورزد که با توجه به رقم جنگجویان گروه داعش که به گفتۀ نیروهای امریکایی بین ۷۵۰ تا ۲۰۰۰ نفر در ننگرهار و سایر نقاط افغانستان حضور دارند، این رقم پول می تواند منبع قابل توجهی از درآمد برای آن گروه باشد.

موضوع : اخبار