اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه روز چهارشنبه در دیدار با محترم حامد کرزی رییس جمهور سابق کشور، اعلام کرد روسیه از اوضاع در افغانستان، که داعش و طالبان بخش های بزرگی از آن را کنترل می کنند، نگران است.

 

پوتین با بیان اینکه هم اکنون داعش از ۳۴ ولایت افغانستان در ۲۵ ولایت حضور دارد، اظهار داشت: آنچه نگران کننده تر است، این است که گروه به اصطلاح داعش هر چه بیشتر در افغانستان فعال شده و هر چه بیشتر اعتماد به نفس نشان می دهد.

 

محترم کرزی نیز با تاکید بر اینکه داعش هیچ ارتباطی با واقعیت افغانستان ندارد، تاکید کرد: نفوذ داعش در نتیجه حمایت خارجی صورت گرفته است. به بیان دیگر داعش از افغانستان به عنوان کشوری برای بسط نفوذ خود در منطقه بهره گیری می کند که باید مسکو و کابل تمرکز تلاش های خود جهت مبارزه با این تهدید را به صورت فوری انجام دهند.

 

به گفته آگاهان مسایل سیاسی، گسترش و حضور داعش در کشور ما می تواند خطرات جدی را برای کشورهای همسایه از جمله ایران، چین و روسیه داشته باشد که در صورت ریشه گرفتن داعش به کمک برخی کشورهای خارجی در افغانستان، کشورهایی منطقه نیز از این تهدید در امان نخواهند بود.

 

بدون شک نادیده گرفتن فعالیت‌های گروه در داعش در افغانستان یک اشتباه و خطر بزرگ است زیرا حامیان غربی این گروه های تکفیری در تلاش ایجاد یک نظام افراطی در کشور ما هستند و جنگ بین طالبان و داعش یک جنگ زرگری است و الا داعش مقتدرانه در حال جذب نیروهای طالبان و تحمیل دیدگاه های خود به حکومت کابل می باشد.

 

در این میان نگرانی مسکو نیز به جا و منطقی می باشد زیرا داعش دشمن روسیه نیز محسوب می شود دلیل آن هم این است که صدها نفر از شهروندان روسیه، کشورهای هم سود، کشورهای اروپایی و آمریکا در صفوف داعش در حال جنگ هستند. این تروریست ها برای داعش می جنگند و سپس به کشورهای خود باز می گردند و می توانند در محل زندگی خود اعمال مخرب انجام می دهند.

 

به همین دلیل هم مقامهای روس در ماههای اخیر بارها نسبت به فعالیت صدها نفر از اتباع این کشور به ویژه از ساکنان منطقه قفقاز روسیه در گروه داعش ابراز نگرانی کرده و بازگشت این افراد به میهن خود را خطرناک دانسته اند.

 

این موضوع به حدی جدی است که بر اساس اطلاعات مسوولان امنیتی کشور، شماری از روس زبان های آسیای میانه، اخیرا در عملیاتی در جنوب افغانستان کشته شده اند که البته تعداد آنها نیز کم نیست.

 

به هر حال به قول معروف این آشی است که آمریکاییها برای ما و کشورهای منطقه پخته اند و باید منتظر بمانیم تا ببینیم این بار داعش چه بلایی بر سر مردم مظلوم افغانستان می آورد.

موضوع : اخبار