اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سیاست نظامی و امنیتی دولت با هیچ معیار و استندرد قابل قبولی برابر نیست. سراسر بلاتکلیفی و عدم هماهنگی و تشتت و بی برنامگی به چشم می خورد. شورای عالی صلح نیز که به تازگی با افراد جدیدی معرفی شده به کار آغاز کرده است، نیز مطمینا نه برنامه ای خواهد داشت و نه راهکاری برای رسیدن به صلح.

 

با تحولاتی که اتفاق افتاده و یا در حال اتفاق افتادن است، ماه مارچ، ماهی پر از رویدادهای مهم خواهد بود. در چهارمین نشست گفتگوهای چهار جانبه، هفته اول ماه مارچ، زمان آغاز گفتگوهای رو در روی صلح میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان یاد شده بود. در وسط هفته، لوی درستیز ارتش چین در سفری به کابل، با رئیس جمهوری و مشاور امنیت ملی او درباره همکاری‌های نظامی چین با افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است. هر چند او از کمک هفتاد میلیون یورویی چین به افغانستان خبر داد، اما حضور او در افغانستان، با پروسه صلح که اکنون با رهبری گروه چهار جانبه برگزار خواهد شد، ارتباط مستقیمی دارد.

دیروز نیز، جنرال راحیل شریف، رئیس ستاد ارتش پاکستان در یک سفر از قبل اعلام ناشده، به بهانه شرکت در مراسم معرفی قرمانده جدید نیروهای بین المللی در افغانستان، وارد کابل شد و با رئیس جمهوری افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

جنرال نیکولسن، به تازگى ازسوى مجلس سناى امریکا بعنوان قوماندان ماموریت حمایت قاطع ونیروهاى امریکا در افغانستان تائید گردید و این جنرال چهارستاره امریکایى، دیروز رسما در مراسم ویژه اى معرفى شد و آغاز به کار کرد. مهمترین کار نیکولسن با شروع گفتگوهای مستقیم صلح آغاز خواهد شد .

بدین ترتیب، سه جانب گروه چهار جانبه آمادگی خود را برای آغاز گفتگوهای مستقیم میان نمایندگان افغانستان و طالبان نشان داده اند. چین، امریکا و پاکستان حضور و جدیت خود را نشان داده اند. اما آنچه باقی می ماند، دولت افغانستان و طالبان است. دولت افغانستان، هیچ تکانی به خود نداده است. استانکزی به عنوان فرد مورد حمایت رئیس جمهوری همچنان به عنوان سرپرست ایفای وظیفه می کند. ریاست امنیت ملی نیز با یک سرپرست دیگر کار می کند و وزارت داخله نیز سرنوشت مشابهی دارد. هیچ نشانه ای مبنی بر بهبودی در وضعیت دولت در قبال مسایل امنیتی به چشم نمی خورد. سیاست نظامی و امنیتی دولت با هیچ معیار و استندرد قابل قبولی برابر نیست. سراسر بلاتکلیفی و عدم هماهنگی و تشتت و بی برنامگی به چشم می خورد. شورای عالی صلح نیز که به تازگی با افراد جدیدی معرفی شده به کار آغاز کرده است، نیز مطمینا نه برنامه ای خواهد داشت و نه راهکاری برای رسیدن به صلح.

و از سوی دیگر، طالبان، نیز تا هنوز تصمیم نهایی خود را اعلام نکرده اند. طالبان که بعد از مرگ ملا عمر به دسته های گوناگونی تقسیم شده اند و هر کدام تا مرز جنگ و خونریزی با گروه دیگری پیش رفته اند، یک طرف مذاکره مستقیم خواهد بود.

در چنین وضعیتی، حتا اگر با فشار و میانجی گری های منطقه ای و بین المللی، مذاکرات مستقیم میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان برگزار شود، چه انتظاری می توان از آن داشت؟

حکومت افغانستان باید پیش از هر اقدامی، به شکل و شمایل خود نگاهی بیاندازد. با چنین وضعیتی رفتن در پای میز مذاکره، چه دستاوردی می تواند برای افغانستان داشته باشد.

فرض کنیم که گفتگوهای صلح آغاز شود، و حکومت درگیر در معرفی و رای اعتماد گرفتن به وزرای خود باشد و وزرا نیز مصروف چانه زنی با وکلا، وکلا نیز مصروف چانه زنی برای گرفتن امتیازات بیشتر و ….

دولت افغانستان باید عملا آمادگی خود را برای نشستن بر میز مذاکره نشان دهد. و گرنه راهی جز امتیاز دادن به طالبان نخواهد داشت.

تا کنون برنامه های متعددی برای رسیدن به صلح در افغانستان و منطقه به آزمایش گرفته شده تا طالبان را با دولت افغانستان رو در رو بنشانند و جنگ در افغانستان خاتمه یابد، اما همه آنها به شکست مواجه شده اند. همه تدابیر حکومت حامد کرزی برای صلح با طالبان نقش بر آب شد. هیچ دستاوردی از آن همه هزینه و تلاش و امتیاز دادن، جز تقویت طالبان و گسترش حوزه نفوذ طالبان از جنوب به شمال نداشته است. بدبینی ها به برنامه های صلح از جانب حکومت حامد کرزی، بی مورد نبوده و همان گونه که انتظار می رفت، سیاست های بی پشتوانه دولت گذشته، طالبان شکست خورده را به قوی ترین نیرو در مقابل دولت افغانستان و حامیان بین المللی اش مبدل ساخت. اکنون نیز اگر کار به همین منوال پیش برود، امیدی به رسیدن به صلح و ثبات پایدار نمی توان داشت.

موضوع : اخبار