اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

استقلال: دولت و مردم جمهوري قزاقستان براي برگزاري بيست و چهارمين سالروز استقلال کشور خود، با دلي جمع خودشان را براي جشن آماده کرده اند.

 

جمهوري قزاقستان نزديک به هفتاد سال، عضو فعال اتحاد جماهير سوسياليستي شوروي بود. پس از فروپاشي اتحاد شوروي در سال 1991، جمهوري قزاقستان آخرين کشور از ميان هفده اقمار شوروي بود که به تاريخ 16 دسامبر 1992، اعلام استقلال کرد. استقلال جمهوري قزاقستان، گرچه استقلال بود؛ اما با اقتصاد ورشکسته و نظم و نسق تقريباً ريخته و پاشان و شکاف هاي اجتماعي که دورنماي کار دولت تازه مستقل و جوان کشور را دشوار مي نمود. با اين حال، جمهوري تازه استقلال يافته قزاقستان در مقايسه با ساير کشورهاي عضو پيشين اتحاد شوروي، کمتر دچار آشوب هاي داخلي شد و دولت جوان توانست به خوبي يک نوع اتحاد پايدار را با مؤلفه هاي يک دولت داري مدرن همچون عدالت اجتماعي و توسعه همگاني، بوجود بياورد. ايجاد شوراي وزيران، ايجاد پارلمان و تأسيس اسامبلي مردم ملت قزاقستان، گام هاي استوار و آينده سازي را براي قزاقستان عاري از بحران و شکاف هاي مردمي، فراهم ساخت.

 

سياست داخلي: امروز جمهوري قزاقستان در ميان ساير جمهوري هاي آسياي مرکزي، يک نمونه خوب توسعه پايدار همگاني است. اقتصاد قزاقستان در حال رشد است، وحدت ملي به عنوان يک رکن اساسي حکومتداري، در سراسر کشور بوجود آمده است، تعامل و اعتبار جهاني قزاقستان به درجه خوبي رسيده است و قزاقستان ريخته و پاشان سال 1992، جايش را به يک کشور با ثبات و امن و در حال توسعه داده است.

 

اکنون جمهوري قزاقستان، يکي از امن ترين و باثبات ترين کشور در ميان کشورهاي آسياي مرکزي است. دولت پرزدنت نظربايف با مؤلفه هايي حکومتداري مدرن و از جمله توسعه اقتصاد تجارتي و اقتصاد توليدي، ريفورميزاسيون ساختار قدرت و تأمين و تقويت وحدت ملي (национальное единство) به عنوان يک اصل ملي، تقويت روحيه ميهن پرستي و تقويت جامعه مدني و ملتي واحد با فرهنگ و ارزش هاي متکثر، شالوده يک دولت باثبات را ترح و ترسيم کرده است.

 

در 26 آپريل سال جاري، انتخابات زودهنگام رياست جمهوري قزاقستان برگزار شد. در اين انتخابات دموکراتيک، نورسلطان نظربايف (Нурсолтан Назарбаев) در مقابل دو رقيب خود، توانست 97 درصد کل آراي رأي دهندگان را بدست بياورد. در قانون اساسي جمهوري قزاقستان مسجل شده است که «اولين رئيس جمهور قزاقستان مستقل، مي تواند خود را به طور نامحدود کانديداي رياست جمهوري کند.» دليل اين درصد بلند آراء را بصورت مستقيم مي توان اعتماد ملت قزاقستان به رئيس جمهور نظربايف دانست. رئيس جمهور نظربايف از زمان استقلال اين کشور تا به امروز، با طرح برنامه هاي بزرگ توسعه اي و ايجاد يک سيستم سياسي کارا و مؤثر، توانسته است کشوري درگير بحران با اقتصاد ورشکسته را به يک کشور باثبات و توسعه گرا، تبديل کند.

 

پس از انتخابات رياست جمهوري اخير، يعني در طول بيشتر از هفت ماه، دولت نظربايف برنامه هاي بزرگ ملي خودش را اعلام کرده و اکنون اين برنامه ها در حال اجرا است.

 

يکي از اين برنامه ها، «پلان ملي صدگام اصلاحات» (100 конкретных шагов национальный план) است که شامل برنامه هاي قابل اجرايي چون «ايجاد تشکيلات نوين حکومتداري»، «حاکميت قانون»، «صنعتي سازي و رشد اقتصادي»، «ملت واحد- ميهن جاودان»، «دولت پاسخگو» با ضميمه «ضمانت اجرايي» است. به دنبال آن، دولت نظربايف گام دوم ريفورم را برداشت است که شامل برنامه هايي چون «اصول مساوات»، «اصول آزادي» و «اصول شفافيت و پاسخگويي» است. علاوه بر اين برنامه هايي در دست اجرا، دولت قزاقستان در 27 آگس سال روان، توافقنامه اي را با آژانس بين المللي انرژي اتمي (МАГАТЭ) بر سر ايجاد يک بانک بين المللي انرژي اتمي (БНОНУ) در خاک قزاقستان به امضاء رساند.

 

سياست خارجي: دولت قزاقستان در نظر دارد تا عضويت خود را در شوراي امنيت سازمان ملل متحد، بررسي نمايد. در پرتو اين تصميم، جمهوري قزاقستان در نظر دارد تا «سهم خويش را در کار شوراي امنيت سازمان ملل متحد در راستاي حمايت از صلح و امنيت جهاني، ايفاء نمايد.» همچنين دولت قزاقستان در نظر دارد تا مبارزات انتخاباتي قزاقستان بخاطر عضويت مؤقتي در شوراي امنيت سازمان ملل متحد حول مسائل هسته اي، آب، امنيت غذايي و انرژي در جهان متمرکز کند.

 

در سياست خارجي خود، دولت قزاقستان در پرتو مشارکت اين کشور در تعداد زيادي از فرايندهاي منطقه اي و جهاني و همچنان با توجه به نقش فعال ميانجيگري و اعتماد سازي، به عنوان يک شريک صادق عمل مي نمايد. قزاقستان در بي طرفي، رفتار متعادل و مؤثر در برابر تمامي بازيگران سياست بين المللي با اتخاذ يک ديپلماسي کارا و همه جانبه، معروف است.

 

در يکي از بيانيه هاي رياست جمهوري قزاقستان آمده است که «قزاقستان مأموريت خود را در منطقه آسياي مرکزي براي تحکيم سيستم امنيت و ثبات منطقه اي، بيش از پيش منسجم تر مي کند.» قزاقستان در سياست خارجي خود، فرصت هاي بزرگي کشورهاي منطقه را مد نظر قرار داده و گام خود را براي مبارزه با تروريسم جهاني، افراط گرايي، مهاجرت هاي غير قانوني، قاچاق مواد مخدر و ساير چالش هاي امروزي، استوارتر و جدي تر مي کند.

 

روابط ديپلماتيک قزاقستان و دولت وحدت ملي افغانستان

 

عمر روابط ديپلماتيک جمهوري قزاقستان و جمهوري اسلامي افغانستان کمي بيشتر از دو دهه مي شود. پس از آنکه قزاقستان استقلال خود را از جمهوري اتحاد شوروي اعلام کرد، در سال 1992 دفتر نمايندگي سياسي قزاقستان در افغانستان ايجاد شد. پس از آن، در سال 2003 اين نمايندگي سياسي به سفارت ارتقا يافت و از آن به بعد، روابط ديپلماتيک دو کشور، بطور رسمي و همه جانبه شروع شد. با روي کار آمدن دولت وحدت ملي افغانستان، اين روابط به پيمانه روابط ديپلماتيک قبلي، بيشتر شد.

 

در گذشته نيز دولت قزاقستان در چارچوب کمک هاي جهاني به افغانستان، ميليون ها دالر را به کشور افغانستان کمک کرده و اين کمک هاي در بخش هاي مختلف و از جمله بازسازي و ايجاد شفاخانه، سرسازي، امنيت و بورسيه هاي تحصيلي براي شهروندان افغانستان، اختصاص يافته است. هم اکنون صدها دانشجو از شهروندان افغانستان، در دانشگاه هاي قزاقستان در رشته هاي مختلف تحصيلي، مشغول آموزش اند.

 

در آوان کار دولت وحدت ملي افغانستان، عبدالله عبدالله رئيس اجرايي اين دولت به منظور مشارکت در دوازدهمين اجلاس سازمان شانگهاي (ШОС) به همراه يک هيئت رسمي و سياسي دولت وحدت ملي، وارد آستانه- پايتخت جمهوري قزاقستان- شد. در جريان اين سفر، عبدالله با ر.مسيموف نخست وزير قزاقستان يک ديدار رسمي و ديپلماتيک ترتيب داد. در اين ديدار عبدالله بر تحکيم و گسترش روابط اقتصادي ميان دو کشور، تأکيد کرد. در مقابل، مقام هاي سياسي قزاقستان نيز وعده سپردند تا کمک هاي شان را به دولت افغانستان به منظور تقويت امنيت و توسعه نيروهاي انساني، ادامه دهد.

 

به تاريخ 19 نوامبر سال جاري، بنا به دعوت نورسلطان نظربايف رئيس جمهور قزاقستان، محمد اشرف غني رئيس جمهور افغانستان به هدف يک ديدار رسمي و ديپلماتيک، وارد آستانه شد. بر اساس گزارش سايت رياست جمهوري افغانستان، در جريان اين ديدار رئيس جمهور قزاقستان بر گسترش همکاري ميان دو کشور در عرصه هاي اقتصادي، سياسي و امنيت جهاني تأکيد کرد. در اين ديدار، نظربايف اعلام کرد که «دولت قزاقستان از فرايند صلح فراگير و شفاف و مبتني بر رعايت قانون اساسي کشور و تلاش مردم افغانستان براي صلح پايدار، قاطعانه حمايت مي کند.» در مقابل، رئيس جمهور محمد اشرف غني از نامزدي جمهوري قزاقستان براي عضويت غير دائمي در شوراي امنيت سازمان ملل متحد، اعلام حمايت کرد. همچنان، اشرف غني از رئيس جمهور قزاقستان تقاضا کرد تا برنامه بورسيه هاي رايگان قزاقستان براي دانشجويان افغانستان را که از سال 2010 شروع شده، تمديد نمايد. به گزارش سايت رياست جمهوري افغانستان «طرفين از مقابله موفقانه قواي امنيتي ملي افغانستان در برابر افراطيون مسلح استقبال نمودند و موافقه کردند تا همکاري متقابل ارگان هاي با صلاحيت دو کشور در مبارزه مشترک با تروريزم بين المللي، افرا ط گرائي و مواد مخدر تشديد گردد.»

 

دولت و مقامات سياسي قزاقستان بارها خاطر نشان کرده اند که افغانستان براي حل معضل داخلي و مبارزه با افراط گرايي، بد نيست از سياست داخلي قزاقستان الگو برداري کند. در نشست هاي مکرر نگارنده مطلب حاضر با ديپلمات هاي قزاقستاني، آنها دائماً به اين نکته اشاره کرده اند که ثبات داخلي افغانستان، به اصل «وحدت ملي» وابسته است. به باور آنها، تأمين وحدت ملي به عنوان عامل اصلي ثبات و همگرايي داخلي، تنها از طريق فرهنگ کثرت گرايي و انکشاف متوازن همه ي مناطق کشور، ميسر و ممکن است. اصولاً دولت بايد مجري برنامه ملت سازي و انسجام اجتماعي و قومي باشد. ثبات داخلي و همگرايي قومي براي رسيدن به فرايند ملت سازي، گام اساسي است. دولت قزاقستان توانسته است الگوي مناسبي را براي اين کار، طرح و اجرا کند. طرح افغانستان با ثبات و آرام نيز تنها از مجراي برنامه هاي وحدت ملي و عدالت اجتماعي و مساوات و مبارزه هدفمندانه و قاطع با افراط گرايي و راديکاليسم ديني، ميسر است.