اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پایگاه خبری اخبارالساعه امارات در گزارشی به تحولات قطر و تبدیل این کشور به مرکزی برای تنوع پایگاه های نظامی و رفت و آمد مقام های سیاسی کشورهای کوچک و بزرگ جهان و منطقه در همه شرایط و فصول پرداخت.

 

در این گزارش ضمن اشاره به تصمیم جدید دولت ترکیه که روابطش با روسیه به تیرگی کشیده شده مبنی بر تاسیس پایگاه نظامی در قطر، به ارایه یک جمع بندی از بارزترین پایگاه های نظامی بخصوص روابط نظامی آمریکا با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بخصوص با قطر پرداخت.

 

در این گزارش آمده است: روابط دفاعی آمریکا با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به قرن گذشته و سال 1945باز می گردد؛ هنگامی که ریاض در اولین اقدام خود در توافقنامه ای با واشنگتن، اجازه داد آمریکا پایگاه نظامی هوایی در منطقه الظهران ایجاد نماید.

 

قطر نیز در سال 1992 همه تمهیدات لازم برای حضور نیروهای هوایی و دریایی آمریکا با همه تجهیزات و تدارکات آنها را در این کشور فراهم و در سال 1996 دولت آمریکا بزرگترین اردوگاه نظامی خود را در السیلیه ایجاد کرد و واشنگتن در سال 2001 نیز اجازه استفاده از پایگاه نظامی العدید را از دولت قطر دریافت نمود که یکی از بزرگترین پایگاه های نظامی آمریکا در خارج محسوب می شود.

 

بحرین یکی دیگر از کشورهایی است که محل استقرار ناوگان پنجم دریایی آمریکایی ها بشمار می آید و مناطق عملیاتی خلیج فارس، خلیج عمان، دریای عرب، خلیج عدن، دریای سرخ و بخش هایی از اقیانوس هند را تحت پوشش خود دارد.

 

مقامات بحرینی اخیرا نیز از ایجاد یک پایگاه دریایی انگلیسی در خاک بحرین خبر دادند؛ شیخ خالد بن حمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین در این زمینه گفت که این کشور تسهیلات بسیار مهمی را برای استمرار حضور انگلیس و همکاری های نظامی و بین المللی در اختیار انگلیسی ها قرار داده است.

 

دولت کویت نیز در سال 1987 توافقنامه هایی را با دولت آمریکا امضا کرد که به موجب آن 11 کشتی نفتکش کویتی در قبال تهدید های منطقه ای تحت حمایت آمریکا قرار گرفتند و در سال 1991 نیز دو کشور توافقنامه همکاری دفاعی را امضا کردند که زمینه حضور گسترده نیروهای آمریکایی در این کشور را فراهم کرد.

 

دولت امارات نیز در سال 1994 توافقنامه های همکاری نظامی و دفاعی را با آمریکایی ها و فرانسوی ها امضا کرد.

 

سلطان نشین عمان نیز با امضای قراردادی در سال 1980 به نیروهای آمریکایی تسهیلاتی را در استفاده از بنادر و فرودگاه های این کشور ارایه نمود.

 

کارشناسان سیاسی و نظامی منطقه معتقدند که قطر کشوری است که تلاش می کند در هر شرایطی موقعیت نظامی و سیاسی خود را با هر کشوری و در هرفصلی از روابط ، خوب یا بد و تحت سیطره و دستورات قدرت های بزرگ و کوچک مثل آمریکا و رژیم صهیونیستی حفظ نماید.

 

با نگاهی نظامی به روابط آمریکا با کشورهای کوچک و متزلزل عرب مستقر در حاشیه خلیج فارس از جمله قطر به عمق استراتژی دولت های بزرگ در قبال این کشورها پی می بریم.

 

آمریکا حدود 800 پایگاه نظامی خارج از مرزهای جغرافیایی خود دارد و با اینکه جنگ جهانی دوم 70 سال پیش به پایان رسید و جنگ کره 62 سال پیش، اما براساس گزارش های پنتاگون، این کشور در آلمان 172 پایگاه نظامی، در ژاپن 113 و در کره جنوبی 83 پایگاه نظامی دارد همچنان که واحد های نظامی دیگری نیز در 80 کشور جهان از جمله استرالیا، بلغارستان، کلمبیا، قطر و کنیا دایر کرده است.

 

شاید آمریکایی ها به خوبی ندانند که هزینه این پایگاه های نظامی را که مخارج آنها تا 156 میلیارد دلار در سال برآورد می شود را از جیب خود و بصورت پرداخت مالیات ها باید پرداخت کنند.

 

براساس گزارش های منتشر شده، مالیات دهندگان آمریکایی بطور متوسط از 10 تا 40 هزار دلار در سال برای تأمین مخارج یکی از پایگاه های نظامی آمریکا در خارج از کشور پرداخت می کنند.

 

نظامیان آمریکایی به اشکال مختلف در 160 کشور خارجی حضور دارند و از جمله می توان به 11 ناو هواپیمابر که هر یک را می توان یک پایگاه نظامی دریایی دانست، اشاره کرد.

 

آمریکا تنها در پایگاه هوایی العدید که در کشور کوچکی مثل قطر قرار دارد و بزرگترین پایگاه نظامی در منطقه خاورمیانه است مجموعه ای از انواع هواپیماهای جنگی و نظامی و بیش از 10 هزار نیروی نظامی را مستقر کرده است.

 

هواپیماهای بمب افکن رادارگریز بی-1بی، ترابری سی 17، سی 130، سوخت رسان های کی سی 135 و کی سی 10، هواپیماهای گشت دریایی اوریون و هواپیمای جاسوسی الکترونیکی جوینت استارز و اف 16 در این پایگاه قطری مستقر هستند.

 

دو کشور آمریکا و قطر به بهانه حفظ امنیت در خلیج فارس به اشکال مختلف به امضای قراردادهای سیاسی و نظامی پرداخته و برای پیشبرد مقاصد سیاسی خود در منطقه خاورمیانه با هماهنگی نزدیکی، تعامل دارند. این دو کشور همچنین روابط اقتصادی تنگاتنگی به ویژه در حوزه نفت و صنایع وابسته به آن دارند و همچنین صدها دانشجوی قطری در دانشگاه های آمریکا به تحصیل مشغول هستند.

 

آمریکا در سال 1393 شمسی (سال گذشته) حدود 11 میلیارد دلار تجهیزات نظامی به قطر فروخت؛ این تجهیزات شامل بوئینگ ای اچ-64 آپاچی، سیستم های دفاعی ام آی ام-104پاتریوت و اف جی ام-148 زوبین می باشد.

 

قطر همچنین تعدادی چرخبال ان اچ90 از این شرکت آمریکایی خریداری کرد که قیمت آنها بیش از 76/2 میلیارد دلار بود.

 

کارشناسان سیاسی معتقدند که سیاست های منطقه ای قطر به گونه ای است که سعی می کند همه را راضی نگه دارد، البته همسو و هماهنگ با دولت آمریکا. پس از آنکه روابط آنکارا – مسکو در پی سقوط هواپیمای جنگی روسی در خاک سوریه توسط ترکیه رو به تیرگی گذاشت دولت قطر بلافاصله اعلام کرد که به عنوان جایگزینی بجای روسیه به ترکیه گاز می فروشد و دیدارهای سیاسی مقامات دو کشور رونقی تازه گرفت.

 

اقدام مقامات قطری به حفظ روابط محتاطانه خود در منطقه و جهان و البته فرقی نمی کند با فلسطین باشد یا با رژیم صهیونیستی، نقش این کشور را به عنوان کشوری برای تمام فصول برجسته کرده است.

موضوع : اخبار