اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ملا منصور به خاطر افغانستان کشته نشده است. اگراین کشته شدن به خاطر افغانستان بود چهارده سال قبل این کار انجام می شد و ما از چند سال قبل این قدر تلفات و کشته نمی دادیم و این همه بدبختی را تحمل نمی کردیم.

 

فرمانده اردوی هوایی آمریکا در شرق میانه می گوید که برای از سر گیری حمله های هوایی بیشتر در برابر طالبان در افغانستان برنامه ریزی کرده اند. اما انجام این حمله ها نیاز به تایید رییس جمهور آمریکا، باراک اوباما دارد. آمریکا در سال 2014 رسماً به ماموریت نظامی اش در افغانستان خاتمه داد اما ماموریت حمایتی و آموزشی از قوت های مسلح افغانستان تا هنوز ادامه دارد. نیروهای آمریکایی در حال حاضر القاعده، داعش و دیگر گروه های تروریستی را هدف قرار می دهند. اما به راستی آیا استراتژی آمریکا در برابر تروریست ها تغییر کرده است؟

 

عتیق الله امرخیل، کارشناس امور نظامی، دربرنامه «بازنگاه» گفت: این دور از حقیقت و منطق است که بگوییم استراتژی آمریکا با کشتن ملا منصور تغییر کرده است. چرا که ملا منصور به خاطر افغانستان کشته نشده است. اگراین کشته شدن به خاطر افغانستان بود چهارده سال قبل این کار انجام می شد و ما از چند سال قبل این قدر تلفات و کشته نمی دادیم و این همه بدبختی را تحمل نمی کردیم. این همه انسان بی گناه را از بین نمی بردیم. اگر با نگاهی دقیق به موضوعات نظر افکنیم، می بینیم که هر کاری که آمریکا می کند دلیلی برای منافع خودش دارد.

 

وی، با بیان اینکه استراتژی آمریکا به هیچ عنوان تغییر نکرده است، افزود: اگر امروز می گوید که ما هم اکنون ماموریت قاطع برای از بین بردن طالبان و تروریست داریم، مگر قبل از این و چهارده سال که در کشو ما بودند ماموریت قاطع نداشتند. آنها هیچ وقت با طالبان نمی جنگند. آمریکا اهداف خود و مقاصد خود را دارد. به خاطر یک مقصد به افغانستان آمده است و به خاطر یک هدف در افغانستان می جنگد.

 

امرخیل، معتقد است، آمریکا با پاکستان وارد تقابل نمی شود و فشاری بر این کشور وارد نمی کند و اضافه کرد: پاکستان مهره ای است که انگلیس آن را به خاطر بی ثبات کردن شرق میانه ایجاد کرده است. این موضوعی است که برای همه مشخص است. آمریکا هیچ وقت وارد مقابله با پاکستان آن هم به خاطر افغانستان نمی شود. آمریکا در حال حاضر سالانه چهارصدو پنجاه میلیون دالر کمک می کند. یقین ها بر این است که در تعلیم و تربیت طالبان در پاکستان مشاور آمریکایی هم وجود دارد. افغانستان برای آمریکا فقط پروژه ای است که از آنجا بتواند چین، روسیه و ایران را بی ثبات بسازد.

 

این کارشناس نظامی، در خصوص حکومت دست نشانده در افغانستان گفت: تعریف هایی که رییس جمهور های افغانستان از تروریست و طالبان داشتند، تعریف هایی بوده است که بادار آنها یعنی آمریکا به آنها داده است. این حکومت به دست آمریکا ساخته شده است بنابراین سیاست های آن را نیز خودشان تعیین می کنند. زمانیکه پای یک کشور خارجی و سرباز خارجی به یک مملکت می رسد، دیگر کشور دست خودی ها نیست و حکومت ها مجبور هستند اوامر کشور خارجی را اجرا کنند.

 

وی، در خصوص اعلام تغییر استراتژی آمریکا بیان داشت: آمریکا متوجه شده است که نیروهای افغانستان بسیار قوی است و نسبت به سربازان آمریکایی بسیار بهتر می جنگند و مقاومت می کنند، حالا متوجه شده است که این اردو اگر به کار خود ادامه دهد موفق می شود. بنابراین آمده و اعلام می کند که استراتژی ما تغییر کرده است تا عملیات موفق را به نام خود تمام کند و شکست خودر ا بپوشاند.

 

امرخیل، ادامه داد: نیروهای ما نیروهای شجاعی هستند که با دست های خالی می جنگند و در بسیاری از عملیات هم پیروز می شوند. موفقیت و پیروزی آنها را آمریکایی ها زیر شعاع گرفته است و اجازه نمی دهد موفقیت بیشتر و جامع تری به دست آورند. این آمریکایی ها بودند که قندوز را به طالبان دادند. این آمریکایی ها بودند که هلمند را به داعش و طالبان دادند. هم اکنون پانزده میدان هوایی کشور به دست آمریکایی ها است. هر طیاره ای که روزانه به این میدان ها می نشیند چهارصدو پنجاه دالر عواید دارد. روازنه دوهزار طیاره در این میدان ها به زمین می نشیند. این نمونه کوچکی از پولهایی است که آمریکا از کشور ما می برد. در حالیکه ما گمان می کنیم این کشور به ما کمک مالی می کند و دست های گدایی ما پیش این کشور دراز است.

 

 

موضوع : اخبار