اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ابوبکرالبغدادی 2ماه پیش، پس از ضد حمله سنگین تروریست های داعشی، از موصل فرار کرد.

 

فوآد حسین، رییس دفتر مسعود بارزانی (رییس اقلیم کردستان عراق) در مصاحبه با ایندیپندنت گفت، داعش از ۱۷ موتر بم گذاری شده از موصل و برخی از نیروهایش در سوریه استفاده کرد تا مسیر منتهی به خارج از موصل را برای چند ساعت پاکسازی کند. به گفته این مقام، او و سایر رهبران کرد معتقدند داعش تنها زمانی خودش را درگیر چنین عملیات بزرگی با تلفات بالا می‌کند که بخواهد در امنیت ابوبکر البغدادی را خارج کند.

 

فرار رهبر تروریست‌ها پس از آزادسازی شرق موصل و پیش از آغاز حمله نهایی نیروهای امنیتی عراق در غرب موصل بود که ۱۹ فِبریوری انجام شد. بخش‌هایی از غرب موصل در کنترول داعش است. فوآد حسین می‌گوید: داعش ۳۰۰ تن از نیروهایش را از سوریه آورده بود و درگیری سنگینی رخ داد. تنها مسیر احتمالی فرار از موصل به سمت غرب بود. آنها باید از اراضی تحت کنترول نیروهای حشد الشعبی می‌گذشتند که نهایتا وادار به عقب‌نشینی شدند و داعش به مدت کوتاهی کنترول این سَرَک را به دست گرفت.

 

رییس دفتر بارزانی گفت: شخصا معتقدم که آنها البغدادی را فراری دادند. ردگیری مکالمات رادیویی هم نشان می‌داد که آنها از انجام یک عملیات موفق خشنود بودند.

 

ابوبکر البغدادی سال ۲۰۱۰ رهبر داعش شد و من‌حیث رهبر سمبلیک این گروه شناخته می‌شود. او عملیات‌های زیادی از جمله اشغال موصل در سال ۲۰۱۴ را رهبری کرد. کشته شدن و یا دستگیری او می‌تواند ضربه سختی به داعش وارد کند؛ گروهی که اکثر اراضی تحت اشغالش در عراق و سوریه را از دست داده است.