اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

محمد اسماعیل خان گفت: در برابر کم کاری دولت و جلوگیری از زورگویی ها، خودسری ها و باج گیری ها ساکت نمی مانم و خودم دست به مبارزه مسلحانه خواهم زد!

والی قدرتمند و رهبر جهادی پیشین هرات به دولت هشدار داده است که برای حفظ امنیت هرات دست به مبارزه مسلحانه می زند.

اسماعیل خان که اکنون دیگر پستی در دولت ندارد و حکومت هرات را نیز از دست داده است، بازگشت مجاهدین را راه نجات افغانستان می داند و
وی که من‌حیث قومندان جهادی سال های با طالبان جنگید و پس از روی کارآمدن دولت موقت با حکومتی خودمختار در غرب کشور هرات را به شهری شکوفا تبدیل کرد، در روزهای دوری از قدرت به منتقد اصلی حکومت وحدت ملی بدل شده است.

اسماعیل خانی که در سیاست کرزی، حکومت غرب را به پست وزارت فروخت و اکنون که نه هرات را دارد و نه وزارت را، در تلاش است تا باردیگر به قدرت گذشته بازگردد.

هر چند که با توجه به نفوذ گسترده وی در هرات و داشتن نیروهای مسلح تحت امر، یکی از میزانه های اصلی این ولایت می باشد که توانایی عملی کردن تهدیدهای خود را دارد.

اگر اکنون هرات در ناامنی طالبان به سر می برد، می توانست با دوراندیشی اسماعیل خان همچنان شهر شکوفا در اقتصاد به مانند بلخ باشد، هر چند برخلاف این رهبر جهادی، عطا محمد نور هیچ گاه در مواجه با سیاست کرزی، بلخ را ترک نکرد و در کنار مزایایی این ولایت به ثروت هنگفت و قدرت فراوان دست یافت.

وزیر پیشین آب و انرژی در مراسم گرامیداشت پانزدهمین سالگرد احمد شاه مسعود در هرات، گفت: “این شهر سرزمین زورگویی و قلدری نیست و اگر حکومت با افراد زورگو مقابله نمی کند، من این کار را خواهم کرد”.

وی خطاب به کامران علیزایی، رییس شورای ولایتی هرات با بیان اینکه استفاده از مسایل قومی و زمانی در کلان شدن شخصیت ها در این شهر مناسب و عملی نیست، از نصب تصاویر علیزایی و جنرال دوستم در هرات به شدت انتقاد کرد.

چندی قبل علیزایی در واکنش به ممنوع الخروجی از سوی محکمه عالی عنوان کرده بود که هیچ قدرتی در کشور توانایی مقابله با وی را ندارد.

زمانی که ناامنی بخش گستردهِ افغانستان را در برگرفته است، اسماعیل خان می تواند تهدیدی جدی برای حکومت وحدت ملی باشد زیرا هنوز هم از نفوذ زیادی در غرب کشور برخوردار است و وی را همچنان امیر می خوانند.

این رهبر جهادی در این مراسم، داکتر نجیب را قاتل ملت افغانستان خواند و گفت: ما را جنگ سالار و تفنگ سالار نخوانید بلکه به ملت خود پیام دوستی، همدلی و برادری دادیم و می خواهیم ملت در کنار هم باشد.

ضعف رهبری غنی طی دو سال گذشته و انحصار طلبی قدرت و سیاست به انزوا کشاندن دولتمردان، باعث تشنج در فضای سیاسی کشور شده است که نه تنها امنیت نسبی کشور با خطر مواجه می کند بلکه افراد قدرتمند گذشته و اکنون افغانستان را به واکنش در برابر این حکومت واداشته است.

بازگشت دوباره رهبران جهادی و دست گرفتن حکومت زمانی که عبدالله، جنرال دوستم و اسماعیل خان منتقدان گسترده این حکومت هستند در بی توجهی غنی، دور از انتظار نیست.

اسماعیل خان و جنرال دوستم همان مردان میدان جنگی بودند و هستند که سال ها با شوروی، طالب و خودی در جنگ بودند و گاه برای هم حکم دشمن داشتن و گاه حکم دوست و اکنون هر چند در مخالفت با هم به سر می برند اما می توانند در آینده، متحدانی قدرتمند برای سرنگونی دولت باشند.