اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته سخنگوی طالبان، امریکا با هدف ایجاد تفرقه مذهبی، حملات داعش به کابل را رهبری کرده است.

سخنگوی طالبان در فایل صوتی در واکنش به حملات اخیرکابل و خاصتاً حمله به مسجد الزهرا اعلام کرد: این حملات توسط داعش به منظور ایجاد تفرقه مذهبی صورت گرفته و امریکا از این طریق به دنبال پیاده سازی پلان تفرقه مذهبی مانند عراق درافغانستان است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان با نشر فایل صوتی درباره گروه تروریستی داعش اعلام کرد: پدیده داعش جایی در افغانستان ندارد و این فتنه‌گران از سوی مردم کشور طرد شده‌اند.

وی افزود: طالبان با همکاری مردم علیه داعش در شرق افغانستان مبارزه می‌کند اما چرخبالهای امریکایی از داعشی‌ها حمایت می‌کنند و این اقدام نشان می‌دهد که دست امریکا پشت پرده داعش در افغانستان است.

امریکا بدنبال ایجاد تفرقه مذهبی در افغانستان

مجاهد ادامه داد: امریکا اهداف خود را از طریق داعش دنبال می‌کند و تجربه عراق نشان داد که امریکایی‌ها در آنجا نیز به تفرقه مذهبی دامن زدند و مساجد و زیارتگاه‌ها را منفجر کردند. باوجود تلاش امریکا، اما داعش در افغانستان قدرتی ندارد.

سخنگوی طالبان درباره حملات اخیر کابل نیز گفت: در حالیکه داعش در تماس با تلویزیون المیادین مسئولیت این حمله را به عهده گرفت اما حکومت تلاش دارد تا طالبان را بدنام و برای خود کسب همدردی کند.

وی درباره پیشروی گروه داعش در شرق افغانستان و تصرف منطقه توره بوره نیز اظهار داشت: رسانه‌های غربی بدنبال بزرگنمایی داعش بودند اما مردم و طالبان متوجه این موضوع هستند.

مجاهد درباره برخی راپور‌ها از گسترش داعش در ولایت‌های کنر، غور و ننگرهار نیز تصریح کرد: یک قومندان شبه نظامی وابسته به جنرال دوستم در غور به یک قریه تسلط دارد و خود را حامی داعش اعلام کرده است که بزودی توسط طالبان از بین خواهد رفت.

در ولایت ننگرهار نیز جمعی بوسیله حمایت تدارکاتی امریکا و حضور در مناطق کوهستانی فعالیت محدودی دارند.

داعش از بین خواهد رفت؛ مشکل اساسی حضور امریکا است

وی تاکید کرد که داعش مشکل اساسی افغانستان نیست زیرا این پدیده در مدت کوتاهی از بین خواهد رفت در صورتی که حضور نظامی امریکا و کشورهای غربی در افغانستان پایان یابد.

سخنگوی طالبان درمورد استفاده از مادر بمب امریکا علیه امریکا در شرق افغانستان اظهار داشت: امریکا و امنیت ملی افغانستان به دنبال تثبیت داعش در کشور هستند زیرا تلاش دارند تا علیه طالبان یک جبهه مذهبی دیگری ساخته شود، حتی انفجارهای کابل تحت عنوان داعش صورت می‌گیرد اما این گروه توانایی انجام آن را ندارد.

مجاهد در پاسخ به اینکه آیا طالبان با تلاش‌های صلح کشورهای منطقه همگام خواهند شد نیز گفت: از نظر طالبان تاکنون تلاش‌هایی که تحت عنوان روند صلح صورت گرفته برای تحقق اهداف امریکا بوده‌اند بنابراین اگر مراد از صلح تسلیم و خلع سلاح در برابر امریکا در افغانستان باشد بدون توجه به شرایط افغان‌ها از سوی امریکا و خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این روند هیچ ارزشی نخواهد داشت و سبب تامین صلح در کشور نیز نخواهد شد.

وی تاکید کرد که از طریق گفت‌وگو، امریکا به حضور نظامی خود در افغانستان پایان نخواهد داد زیرا این کشور اهداف استخباراتی در منطقه دارد بنابراین کشورهای منطقه باید کمک کنند.

طالبان با هدف خروج کامل نیروهای خارجی می‌جنگند

این مقام طالبان همچنین گفت: سهم در حکومت کابل راه چاره نیست زیرا طالبان با هدف خروج کامل نیروهای خارجی می‌جنگد که در صورت تحقق صلح هیچ تضمینی وجود ندارد که نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

راه حل بحران افغانستان اعلام حمایت کشورهای منطقه از داعیه افغان‌ها است و مشروع دانستن مبارزه طالبان و نیز حمایت از سوی نهادهای اجتماعی تا غربی‌ها وادار به تخلیه این منطقه شوند.

سخنگوی طالبان درباره بوجود آمدن روند صلح بین‌الافغانی از سوی چین و روسیه نیز گفت که تنها اقداماتی مورد استقبال ما قرار می‌گیرد که این کشورها از خواست مردم افغانستان حمایت کنند همانطور که در گذشته گفته بودند طالبان حق دفاع دارند.

با این حال، هرگونه تلاشی که برای توقف جنگ صورت گیرد در واقعیت به معنی تحقق توطیه و دوام اشغال افغانستان است زیرا امریکا اصلا در نظر ندارد تا به حضور خود در افغانستان به ساده گی پایان دهد.

اخیرا اشرف غنی در حاشیه نشست اجلاس شانگهای با پاکستان توافق کرد تا نشست‌های چهارجانبه و دوجانبه در رابطه با روند صلح بین افغانستان و پاکستان از سر گرفته شود.

گفته می‌شود این بار چین تلاش دارد تا با پادرمیانی بین کابل و اسلام‌آباد ابتکار عمل در مورد روند صلح افغانستان را در دست گیرد.

گرچه حکومت افغانستان همواره پاکستان را متهم به کارشکنی در روند صلح کرده اما طالبان نیز همیشه از حضور و یا اشتراک در هر گونه نشست صلح با دولت را رد کرده است.