اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اوضاع امنیتی افغانستان به حد بسیار وخیمی رسیده است و همه ولایت های کشور در حالت تهدید قرار دارند. رهبران حکومت وحدت ملی مانند چندماه گذشته در پناه امن خود نشسته اند و دست به هیچ کاری نمی زنند. همیشه بعد عملیات های کشنده به محل می روند و با ابراز تاسف برای شهیدان و سر بریده شدگان ادای وظیفه می کنند. مردم از این حالت به خشم آمده اند و خواستار استعفا و برکناری آنها هستند.

 

بسم الله شیر رییس حزب وفاق ملی در برنامه «پس از خبر» گفت: رهبران حکومت وحدت ملی به ملت افغانستان خیانت کرده اند. پس چرا ما این اوضاع را تحمل کرده و صدای خود را بیرون ندهیم. مردم افغانستان بسیار زیرک هستند اما خاموشی آنها در مقابل این رهبران جفای بسیار بزرگی به خودشان و تاریخ است. متاسفانه رهبران افغانستان از ما نیستند. آنها همیشه با پول دیگر کشورها شهرت یافته و در راس قرار گرفتند. چرا که ما هیچگاه نمی بینیم که توسط این رهبران منافع ما و ملت تامین شده باشد. ما چوب سوخت کشورهای دیگر جهان شده ایم.

 

وی علت ناامنی در افغانستان را آمریکا و کشورهای غربی دانسته و اظهار کرد: حکومت ما با کشوری پیمان امنیتی بسته که خود باعث ناامنی در کشور است و اعلام کرده است که طالبان دشمنان ما نیستند. در افغانستان هر فردی حتی یک بچه کوچک می داند که داعش و طالبان را آمریکا به وجود آورده است و توسط این گروه ها به چه اهدافی می خواهد برسد. حضور آمریکا در افغانستان فقط به ضرر ما است. آمریکا به اینجا آمده و ادعا می کند که به کشور ما پول می دهد و اردوی ملی را تجهیز می کند و آموزش می دهد. این موضوع مانند این است که فردی به به فردی دیگر بگوید ده میلیون به تو می دهم و سر تو را می برم. آن فرد می گوید: نه من ده میلیون نمی خواهم، بلکه می خواهم زنده بمانم. حالا آمریکا در افغانستان چنین کاری می کند. به ما پول می دهد و سر فرزندان وطن ما را از تیغ می گذراند و اوضاع کشورمان را به این حالت در آورده است تا به اهداف خود برسد.

 

جناب شیر معتقد است اگر ملت افغانستان به پا خیزند می توانند آمریکا را از کشور بیرون کنند و افزود: آمریکا بزرگترین خیانت را هم به خود و هم به ما می کند. ملت افغانستان به آنها هم پایگاه داد و هم در کنار آنها ایستاد تا رقیب بزرگ خود شوروی را از بین ببرد. آمریکا در کنار مردم افغانستان به ابر قدرت اول دنیا تبدیل شد. به صراحت می گویم اگر ملت افغانستان آگاه شوند می توانند آمریکا را با همه امکاناتی که دارد شکست دهند و از اینجا بیرون کنند. متاسفانه حکومت ما، حکومت ما نیست. اشرف غنی را ما نیاورده ایم، کرزی را ما نیاورده بودیم. برنامه ای که ریخته می شود کرزی از آن آگاه است، اشرف غنی از آن آگاه است. دولت را ملت می سازد و ملت دولت خود را حفظ می کند و دولت هم سعی می کند که کارکرد خود را به ملت خود نشان دهد اما این جریانات در کشور ما بی مفهوم شده است. مشکل ما این است که ملت ما خاموش است و این خاموشی باعث در به دری تاریخ و سرنوشت ملت افغانستان است.

 

رییس حزب وفاق ملی اظهار کرد که علاوه بر آمریکا پاکستان نیز باعث ناامنی در افغانستان است و افزود: هم اکنون پاکستان هم در تمامی دستگاه های کشور ما نفوذ دارد. اولین کاری که ما باید انجام دهیم این است که دست نفوذ پاکستان را از کشور خود کوتاه کنیم. آنها امروز از همه چیزما با خبر هستند ما باید این شرایط را رفع کنیم. بعد از آن باید در مقابل این کشور بایستیم و بگوییم با چه حقی این تروریست ها را به کشور ما روان می کند؟ اگر حکومت ما اراده داشته باشد و بخواهد ما با دستان خالی می توانیم پاکستان را بر سر جای خودش بنشانیم. متاسفانه حکومت ما است که این شرایط را ایجاد می کند تا پاکستان این کارها را انجام دهد.

 

وی مردم را به خیزش و اعتراضات علیه حکومت دعوت می کند و می گوید: مردم باید به پا خیزند و از حقوق خود دفاع کنند. ما پوسترهایی را آماده کرده ایم و در آن شعارهایی نوشته ایم. شعار ما این است که اگر رهبران حکومت استعفا ندهند حزب وفاق ملی افغانستان به کمک مردم، آنها را مجبور به استعفا می سازند. من این وظیفه را انجام می دهم و از فرد فرد افغانستان می خواهم همکاری کنند. ما در هر قومی از کشور افراد شایسته و نیکی داریم که می توانند در نجات وطن تاثیر گذار باشند. همانطور که ما در مقابل انگلستان توانستیم از وطن خود دفاع کنیم حالا هم می توانیم با وحدت نظر حق خود را از آمریکا و غرب بگیریم.

 

شیر ادامه داد: همه مردم باید در سرک ها بریزند. در کابل باید دکان ها بسته شود تا حکومت بفهمد که مردم به تنگ آمده اند. مردم باید بگویند ما نباید به طرف جنگ برویم بلکه باید به طرف صلح برویم. اگر مردم به خاموشی خود ادامه دهند فردای ما قتل و کشتار، نا به سامانی، ناامنی و بی ثباتی است. بهتر این است که مردم علاج واقعه قبل از وقوع کنند و کشور را از جنگ نجات دهند. همه مردم باید بدانند که جنگ برای ما راه حل نیست. بلکه راه حلی خوب برای خارجی ها است. کشته شدن در حرکت های مدنی بسیار بهتر از کشته شدن در این جنگ است. چرا که ما در حال دفاع از حقوق خود هستیم.

موضوع : اخبار