اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

منابع مطلع به یک روزنامه لبنانی گفتند که عربستان در جلسه‌ای مشترک با نماینده کردهای شمال شرق سوریه از آنان خواسته توافق عدم درگیری را بشکنند و با ارتش سوریه درگیر شوند.

شهر حسکه، مرکز ولایت حسکه در شمال شرق سوریه یک هفته است که شاهد درگیری میان کردها با ارتش سوریه است.

پیشتر نیروهای امنیت داخلی کردها (آسایش) بر مناطق شمالی، غربی و شرقی تسلط داشتند و سایر قسمتهای شهر تحت کنترول نیروهای دفاع ملی وابسته به ارتش سوریه بود.

هر چند تاکنون چندبار از جمله در مارچ و می گذشته میان دو طرف در حسکه درگیری پیش آمده بود، اما درگیری که از یک هفته گذشته آغاز شد، رنگ و بوی دیگری داشت تا جایی که ارتش سوریه برای اولین بار ناچار شد با جنگنده مواضع آسایش را بزند.

آتش‌بسی که سه روز پیش با میانجیگری ارتش سوریه با حضور طرف‌هایی از ارتش سوریه و کردها در قامشلی به دست آمد، با لجاجت نیروهای آسایش شکسته شد.

درحالی که آتش‌بس سه ساعت بود،‌ آغاز شده بود، برخی منابع گفتند که برخی سران آسایش اصلا قصد توقف درگیری ندارند و بر درگیری و تصرف مواضع ارتش سوریه در حسکه اصرار می‌ورزند.

طبق راپور‌های خبری، در نتیجه درگیری‌های یک هفته گذشته، کردها بر حدود 90 فیصد شهر مسلط شده‌اند و هرچند چرخبالهای ارتش در آسمان پرواز می‌کنند، اما مواضع کردها را هدف نمی‌گیرند.

روزنامه السفیر امروز فاش کرد، «عربستان هم وارد معرکه حسکه شده و کردها را تشویق کرده تا جبهه نبرد با ارتش سوریه را مشتعل کنند. عربستان به کردها کانال زده و از آنان خواسته تا ارتش سوریه را دچار فرسایش کنند».

السفیر نوشت: عربستان طی چند روز گذشته پیشنهادی به یگان‌های حمایت مردمی کُرد داده مبنی بر اعطای پول و سلاح برای اینکه نبرد با ارتش سوریه در حسکه را ادامه دهند. منابع مطلع گفتند که این پیشنهاد از کانال رسمی و در نشستی با حضور نماینده گان دو طرف ارائه شده است.

این منابع می‌گویند، اولین بار نیست که عربستان تلاش می‌کند به کردها در سوریه نزدیک شود. عربستان پیشتر هم پیشنهادهایی به یگان‌های حمایت مردمی کُرد داده بود به این شرط که توافق آتش‌بس با ارتش سوریه را بشکنند و در همه مناطقی که حضور دارند با ارتش سوریه بجنگند.

این اتفاقات در حالی در حسکه رخ می‌دهد که کردهای سوریه پس از آزاد کردن شهر منبج با کمک امریکا، قصد داشتند به سوی شهر بالادستی آن یعنی «جرابلس» بروند اما به نظر می‌رسد امریکا هنوز با این کار موافق نیست زیرا ترکیه بخشی از افراد مسلح عضو ارتش آزاد را که در خاکش آموزش دیده‌اند به نزدیکی این شهر در سرحد خود گسیل کرده تا مانع تسلط کردها بر این شهر شود .

همین تعلل امریکا برای کردها سوال‌برانگیز است. منابع کردی می‌گویند بر خلاف همکاری فعلی امریکا و کردها در شمال سوریه که منجر به آزادسازی شهر منبج در شمال شرق ولایت حلب شد، اما تناقضهای متعددی بین دو طرف وجود دارد که امریکا تلاش می‌کند در مرحله کنونی بروز نکند.
در همین خصوص منابع مطلع به السفیر لبنان گفتند که «داعش» اکنون هدف مشترک دو طرف است و امریکا تلاش میکند توافقهایی را با طرف کردی امضا کند اما طرف کردی چون ملاحظاتی دارد، تاکنون هیچ توافقنامه‌ای را امضا نکرده است و این سبب شده که امریکا هیچ حمایتی نکند مگر اینکه در مقابل آن بهایی سیاسی، نظامی یا امنیتی طلب کند.

موضوع : اخبار