اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس سابق شرکت امنیتی بلک ‌واتر گفت: بهترین راه پیروزی در جنگ افغانستان تجهیز بهتر نیروهای امنیتی افغان است…

افغانستان؛ صحنۀ رقابت کشورهای منطقه و جهان است!

پیش از این جرد کوشنر داماد و استیو بنن مشاور ارشد دونالد ترمپ، پلانی را برای استفاده از عساکر اجیر در جنگ افغانستان توسط شرکت‌های امنیتی ارایه کرده بودند که با مخالفت ماتیس وزیر دفاع امریکا مواجه شده بود.

در این پلان عساکر اجیر شرکت‌های امنیتی که از قوانین جنگی تبعیت نمی‌کنند، جایگزین نیروهای خارجی در افغانستان شده که ظاهرا بلک واتر بزرگترین شرکت امنیتی خصوصی امریکا مورد نظر بوده است.

این شرکت امنیتی که قبل از این در عراق حضور داشته، طرف اصلی قرارداد وزارت دفاع و سازمان‌های استخباراتی امریکا در این کشور محسوب می‌شد.

در پی ارایه این پلان در ارگ سفید اریک پرنس رییس سابق شرکت امنیتی بلک واتر در واکنش به این موضوع اعلام کرد که راه پیروزی در جنگ افغانستان تجهیز بهتر نیروهای امنیتی افغان است.

این مقام سابق امریکایی در واکنش به افزایش عساکر امریکایی در افغانستان تاکید کرد: راه پیروزی در جنگ افغانستان اعزام عساکر بیشتر به این کشور نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: برای تحکیم ثبات دوامدار در افغانستان باید نیروهای امنیتی افغان تجهیز و حمایت شوند.

رییس سابق شرکت امنیتی بلک واتر گفت: امریکا قبل از این ده‌ها هزار عسکر در افغانستان مستقر کرده بود که با وجود کشته شدن دو هزار و 200 عسکر امریکایی و هزینه حدود یک تریلیون دالر نتوانست در جنگ افغانستان برنده شود.

اریک پرنس آسان‌ترین و ارزان‌ترین راه پیروزی در جنگ افغانستان را آموزش و تجهیز بهتر نیروهای امنیتی و دفاعی افغان عنوان کرد.

به گفته‌ او امریکا در افغانستان تنها سه گزینه دارد؛ یا باید تمام عساکر امریکایی را از افغانستان خارج کند و دولت کابل را تنها بگذارد، یا عساکر بیشتر به افغانستان اعزام کند و یا هم نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را تجهیز کند اما خروج کامل عساکر امریکایی و یا اعزام عساکر بیشتر به افغانستان را به نفع دو کشور نیست و بهترین گزینه برای امریکا و افغانستان تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی افغان است.

این مقام سابق نظامی گفت: پلان اش را به ارگ سفید ارایه کرده و امیدوار است که طولانی‌ترین جنگ تاریخ امریکا به بهترین صورت ممکن به پایان برسد.

وی در ادامه از دونالد ترمپ خواسته است تا قبل از تصمیم‌گیری بر پلانی ارایه شده تمرکز کند.

این در حالی است که اخیرا برخی از رسانه‌های امریکایی راپور دادند که دونالد ترمپ با اعزام عساکر بیشتر به افغانستان مخالفت کرده زیرا به پرسش ترمپ در مورد اینکه چرا امریکا در افغانستان حضور دارد پاسخ داده نشده است.

با این وجود به نظر می‌رسد که مقامات امریکایی در رابطه با تعین استراتیژی جدید واشینگتن در قبال افغانستان همچنان در سردرگمی بسر می‌برند.