اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

واشنگتن پست در راپوری تحت عنوان چهار گامِ دستیابی به صلح در افغانستان نوشت: بمباردمان داعش در شرق افغانستان و خبرهای روز پنج‌شنبه مبنی بر کشته شدن دو عسکر اردوی امریکا، نیاز به حضور عساکر امریکا در افغانستان را نشان می‌دهد.

 

در ادامه این راپور آمده است: حمله‌ ویرانگر هفته‌ گذشته بر یک پایگاه اردوی افغانستان در مزار شریف که بیش از 140 عسکر را کشت یادآور تلخ چالش‌هایی است که دولت ترمپ با آن روبرو است.

 

راه حل پایان جنگ در افغانستان صلح با طالبان است

 

راه‌حل صلح در سیاست افغانستان و منطقه نهفته است، نه صرفاً در میدان نبرد. ایالات متحده باید استراتیژی‌ خود را تغییر داده و به دستیابی به یک توافق سیاسی در میان گروه‌های افغان، از جمله طالبان، براساس قانون اساسی افغانستان اولویت دهد.

 

استراتیژی امریکا باید شامل 4 جز اصلی باشد، در ابتدا ایالات متحده باید داعش و القاعده را در افغانستان نابود کند. این کشور هم‌چنین باید حمایتش از نیروهای امنیتی افغانستان را بیشتر کند تا آن‌ها بتوانند مانع پیروزی‌های استراتیژیک طالبان در میدان نبرد شوند.

 

امریکا باید مستقیما با طالبان برای صلح در افغانستان مذاکره کند

 

فساد در افغانستان باید ریشه کن شود، اگر حکومت افغانستان اقدامات سختی برای کاهش سرطان فساد انجام ندهد، افزایش نسبی در کمک‌های نظامی افغانستان را به سوی ثبات هدایت نخواهد کرد. حکومت باید با ایجاد شغل، حمایت عمومی بیشتری کسب کند.

 

ایالات متحده باید این موضوع را دریابد که صلح در افغانستان مستلزم شکست نظامی طالبان نخواهد بود. در عوض، هدف باید یک روند صلح میان افغان ها و به رهبری افغان‌ها باشد که منجر به یک توافق سیاسی میان تمام عناصر جامعه‌ افغانستان، از جمله طالبان باشد.

 

این، مستلزم آن است که افغان‌ها، همسایگان افغانستان، ایالات متحده و شریکان بین‌المللی آن روی یک چوکات برای یک روند صلح جامع به توافق برسند. ایالات متحده، به‌عنوان بخشی از این روند، در هماهنگی نزدیک با حکومت افغانستان، باید گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان را در نظر بگیرد.

 

سرانجام، ایالات متحده باید برای تشکیل دوباره‌ اجماع منطقوی برای یک افغانستان باثبات کار کند.

 

حکومت ترمپ باید یک گروه تماس بین‌المللی را برای همسوسازی تمام قدرت‌های بیرونی دخیل در اوضاع افغانستان شکل دهد.

 

پیام کلیدی برای روسیه، چین و ایران این است که ما یک حل‌ و فصل سیاسی می‌خواهیم. نیروهای ما صرفا تا زمانی که حکومت افغانستان بخواهد، آن‌جاست. وقتی این کشور باثبات، عاری از گروه‌های تروریستی و قادر به جلوگیری از بازگشت آن‌ها باشد؛ می‌توانیم جدول زمانی را برای کاهش و خروج تدریجی نظامیان تعریف کنیم.

 

ایالات متحده باید نگرانی‌های استراتیژیک پاکستان را در نظر بگیرد

 

در ادامه این راپور آمده است: پاکستان باید یک متحد استراتیژیک ایالات متحده باشد. اما پاکستان از رهبری طالبان افغانستان میزبانی کرده و از آن‌ها حمایت مادی می‌کند. ایالات متحده باید به نگرانی‌های استراتیژیکِ مشروع پاکستان در مورد تهدیدات ناشی از قلمرو افغانستان، بار میزبانی از مهاجران افغانستان و ضرورت روابط بهتر با هند رسیده‌گی کند. در مقابل، پاکستان باید اقداماتی را برای مهار طالبان انجام دهد.

 

این استراتیژی، یک سرمایه‌گذاری مقرون به صرفه خواهد بود. میزان هزینه‌ی قبلی سالانه 120 ملیارد دالری ایالات متحده به 20 تا 25 ملیارد کاهش یافته است. این، در مقایسه با حدود 1 تا 2 تریلیون دالر زیانِ ناشی از یک حمله‌ دیگر به بزرگی حملات یازدهم سِپتِمبر بر خاک ایالات متحده، مبلغ کوچکی است.

 

یک افغانستان باثبات هم‌چنان اولویت امنیت ملی ایالات متحده خواهد بود. در این منطقه از جهان، حکومت فعلی افغانستان یک متحد نادر و در کانون مبارزه علیه داعش و تروریزم بین‌المللی است. فروپاشی آن دوباره یک پناهگاه برای سازمان‌های تروریستی ایجاد خواهد کرد که ایالات متحده را تهدید کرده و می‌تواند پاکستان مسلح به سلاح اتمی را بی‌ثبات سازد.

 

یک افغانستان مرفه ارزش حمایت ایالات متحده و حمایت‌های بین‌المللی را دارد. اما این برآیند تا حد زیادی در دست خود افغان‌ها است.

 

هدف عاجل ایالات متحده باید پایان دادن به تهدیدات تروریستی نشات‌گرفته از افغانستان به ایالات متحده و دوستان و متحدان ما، کمک به افغانستان در تامین ثبات در خودش و منطقه و کمک به آغاز روندی به هدف دستیابی به یک حل‌ و فصل سیاسیِ پایدار مناقشه باشد. زمان آن است که تعریف پیروزی در افغانستان را از پیروزی در جنگ به پیروزی در صلح تغییر بدهیم.