اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس جمهورغنی انتقال اموال تجارتی پاکستان را از طریق راه های ترانزیتی کشور به آسیای مرکزی و کشورهای دیگر ممنوع کرد…

 

این اقدام غنی در واکنش به پروگرام هر ساله پاکستان برای بستن سرحد بر تجار افغان و بستن بندر واگه بود!
اشرف غنی در دیدار با اوین جینگینس، نماینده ویژه انگلیس در افغانستان و پاکستان با بیان اینکه افغانستان دیگر مُـلکی محاصره شده در خشکی نیست، گفت: پاکستان با فشار بر مهاجرین افغان به دنبال فشار بر دولت افغانستان است.
سازمان بین المللی مهاجرت در ژنیف با اعلام اینکه تا پایان سال عیسوی، 600 هزار مهاجر به افغانستان باز می گردند که این خود بحران انسانی است، دلیل فرار مهاجران از پاکستان را خشونت، دستگیری های خودسرانه و آزار و اذیت مهاجران توسط این کشور عنوان کرده است.
بر اساس ضرب الاجل دولت پاکستان، تمامی مهاجران افغان تا پایان ماه جون 2016 از این کشور خارج می شدند اما این مهلت تا 6 ماه دیگر (پایان 2016) تمدید شد.
رییس جمهور از جامعه جهانی برای بازگشت با عزت مهاجران درخواست همکاری کرد و افزود که مهاجران افغان در پاکستان به ارزش ملیون ها دالر سرمایه دارند و فراهم کردن تسهیلات لازم برای انتقال آن مسوولیت دولت است.
نماینده خاص انگلیس در این دیدار با حمایت از مذاکرات صلح به رهبری افغانستان، از تلاش این کشور برای همکاری با دیگر کشورهای منطقوی و بین المللی برای صلح خبر داد.
اشرف غنی هر نوع حمایت از شبکه های تروریستی را خلاف ارزش های اصول همسایگی و نورم بین المللی توصیف کرد و حملات تروریستی اخیر کابل را در حمایت پاکستان می داند.
گفتنی است که دولت سندهایی از دخالت پاکستان در حمله با پوهنتون کابل را به مقامات این کشور تحویل داده بود و خواستار رسیده‌گی به این گونه حملات تروریستی بود که مانند گذشته هیچ پیامدی نداشته است.
رییس جمهور گفت که نیروهای امنیتی با هر مُـلکی و جمعی تروریستی که به دنبال بی ثبات ساختن افغانستان هستند و سود می برند، آماده مقابله است.
در سه دهه گذشته، ملیون ها افغان به دلیل جنگ به کشورهای همچون ایران و پاکستان مهاجرت کردند و در ابتدا دولت پاکستان با هدف ترغیب و استفاده از این مهاجران در گروه های تند رو و پیشبرد سیاست این کشور در افغانستان از این روند مهاجرت استقبال کرد اما در سال های اخیر دست با اخراج گسترده آنان از پاکستان زد.

هزاران تن از مهاجران در خشونت این دولت و ضرب الاعجل اخراج در پشت سرحدات هفته ها سرگردان هستند و گروه های مخالف دولت در سرحد بین دو کشور نیز مانع ورود آنان می شود، هر چند پس از مشقت های بسیار و رسیدن به افغانستان نیز با مشکلاتی مانند نبود سرپناه و امنیت مواجه هستند.
وزیر مهاجرت و عودت کنندگان نیز از ورود روزانه بین چهار تا پنج هزار مهاجر به کشور خبر داده بود که بیم آن می رود بحران انسانی با ورود گسترده مهاجران در کشور رخ دهد.
با توجه به این که پاکستان از تمامی توان خود برای بی ثباتی افغانستان استفاده می کند اما همچنان دولت هیچگاه پروگرام کارامدی برای مقابله به اقدامات این کشور نداشته است و تنها به نکوهش این اقدامات بسنده می کند، بستن راههای ترانزیتی، تمویل و حمایت طالبان، اخراج و خشونت بر مهاجران افغان و … اقدامات هرساله اسلام آباد برای فشار بر کابل است، اما تنها نکوهش این اقدامات را از سوی مقامات کشور در پی دارد.
زمانی که دولت یک کشور چنان ضعیف باشد که نسبت به اقدامات تروریستی و بی ثباتی همسایه خود سیاست نرمش و خواهش را به کار گیرد، نه عزتی برای مردم افغانستان می ماند و نه امنیتی برای کشور.

موضوع : اخبار